UWAGA!

Tenis to piękna, choć wymagająca gra

 
Elbląg, Tenis to piękna, choć wymagająca gra
(fot. nadesłana)

Siedmiu młodych zawodników, którzy zostawiają swoje serce na korcie a do tego unikatowe, wykonane specjalnie na turniej medale. Tak wyglądały kolejne zawody tenisowe na kortach w Kazimierzowie. 

W ciągu dwóch dni wrześniowego weekendu na kortach B&M Tennis Club w Kazimierzowie w zawodach z cyklu JetSystem Active Team Junior Cup, w kategorii do lat 14, czyli tzw. młodzików, wystąpili zawodnicy m.in. z Gdańska, Sopotu i z Olsztyna. Był to turniej klasyfikacyjny, posiadający rangę wojewódzką i wpisany do kalendarza turniejów Polskiego Związku Tenisowego. O tym, że w tenisa rekreacyjnie i dla zabawy gra coraz więcej osób, świadczą coraz bardziej zapełnione korty tenisowe. Bo tenis to piękna - choć bardzo wymagająca gra. Wie o tym Kacper Nawój, jeden z uczestników rozgrywek z cyklu JetSystem Active Team Junior Cup. 13-latek na co dzień trenuje w jednym z klubów w Tczewie. Jego miłość do tenisa narodziła się zupełnie przez przypadek. Kacper zobaczył zawodników na korcie i tak mu się spodobała ich gra, że postanowił spróbować swoich sił. — Przez ponad rok traktowałem ten sport raczej jako zabawę. Ostatnie dwa lata to już jednak ciężka, wytężona praca. Bo kocham tenis i chcę w przyszłości zawojować kort — opowiada. - Moja specjalność to tzw. backhand po linii. To taka kontra z defensywy do ofensywy. A ja lubię ofensywną grę, lubię atakować mojego przeciwnika.
       Kacper w ćwierćfinale turnieju spotkał się z Szymonem Goldszmytem. Mecz wygrał ostatecznie po prawie dwóch godzinach zaciętej gry.
       — Ta wygrana smakuje podwójne, bo ostatnio przegrałem z Szymonem 11:13 w super tie-breaku, czyli secie rozstrzygającym o zwycięstwie w meczu. Dzisiaj mogłem mu się zrewanżować. Ale to były mordercze zawody: Szymon bardzo wysoko postawił dziś poprzeczkę. Wielokrotnie z nim grałem, to świetny technicznie zawodnik.
       Kacper, Szymon, a także pozostali zawodnicy turnieju to być może mistrzowski narybek, który będziemy mogli podziwiać na tenisowych kortach świata. Ale mistrzów niełatwo jest wychować. Ogromna odpowiedzialność w tej kwestii leży na barkach rodziców i trenerów, którzy starają się tak zmotywować do pracy swoich podopiecznych, by tenis nie okazał się tylko grą „na chwilę”, a zaczął rodzić prawdziwych artystów tej dyscypliny sportowej.
       — Tenis uczy przede wszystkim samodzielności i świetnie wpływa na rozwój, także mentalny. Ale trzeba pamiętać, że grając w tenisa dzieci szybko spotykają się z dość dużym obciążeniem psychicznym. Dlatego pierwsze lata nauki gry w tenisa powinny być po prostu dobrą zabawą dla dzieciaków. Bo nawet w zawodach dla dzieci do lat 10. widać, że one mocno przeżywają swoje porażki. Dlatego my staramy się tak organizować te turnieje, żeby wynik był kwestią drugoplanową — opowiada Bartłomiej Kierwiak, trener i dyrektor zawodów. — Pierwsze lata nauki gry w tenisa to przede wszystkim poznawanie tej dyscypliny od strony technicznej. Trener jest czynnym obserwatorem grupy i już wtedy wie, kto przyszedł na kort, aby po prostu pograć i dobrze się pobawić, a kto rokuje na więcej i będzie zainteresowany grą w turniejach. Wtedy przychodzi czas na trening ukierunkowany pod kątem gry w zawodach. Niezwykle ważne dla młodych zawodników jest także docenienie ich starań na korcie tenisowym.
       Uczestnicy turnieju dostali czapki i ręczniki z logo turnieju. Dokładnie tak, jak robi się to na takich zawodach jak WTA czy ATP. Każdy z zawodników otrzymał także unikatowe medale. Cięte wodą statuetki były świetną pamiątką z turnieju. — Uczestnictwo w turnieju musi być nagradzane, a dzieci muszą o coś walczyć. Bo także dzięki nagrodom ich satysfakcja z gry będzie wielowymiarowa — dodaje Bartłomiej Kierwiak.
      
       Wyniki Turnieju (młodzicy do 14 lat, gra pojedyncza): 1.Filip Tatera, 2. Kacper Nawój, 3. Szymon Goldszmyt , 4. Radosław Gajewski, 5. Igor Daszczuk, 6. Maksymilian Michał Uzarek, 7. Igor Deyna
      
Bartłomiej Kierwiak, B&M Tennis Club
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama

To się czyta

To się komentuje