UWAGA!

Żeglarskie święto w Elblągu

 
Elbląg, Żeglarskie święto w Elblągu
(fot. Krzysztof Komorowski, Biuro Regionalne w Elblągu)

W sobotę (14 grudnia) w Elblągu po raz pierwszy odbyło się zakończenie sezonu żeglarskiego dla całego obszaru Bałtyku południowego, obejmującego trzy polskie województwa nadmorskie (zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie) oraz obwód kaliningradzki.

Ok. 150 żeglarzy z Polski, Niemiec i Rosji przyjechało do Elbląga. To blisko połowa z tych, którzy w tegorocznym sezonie startowali w przynajmniej jednych z 44 regat objętych klasyfikacją w ramach Żeglarskiego Pucharu Bałtyku Południowego.
       – Bardzo się cieszę, że środowiska żeglarskie naszych trzech regionów oraz obwodu kaliningradzkiego tak efektywnie współpracują z partnerami z urzędów marszałkowskich, by te nasze walory i budowaną infrastrukturę coraz pełniej wykorzystywać. By stwarzać jak najlepsze warunki, aby regaty organizowane na południowym wybrzeżu Bałtyku stanowiły atrakcyjną ofertę dla żeglarzy, którzy chcą u nas pływać i spędzać wolny czas – powiedziała Anna Wasilewska, członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, otwierając uroczystość. – Mam nadzieją, że cała brać żeglarska, która startowała w tegorocznych regatach, w przyszłym roku także będzie tu pływała.
       Na żeglarzy w Elblągu czekali konsulowie; rosyjski w Polsce – Alexander Karachevtsev) oraz polski w Kaliningradzie – Marek Gołkowski, aktywny żeglarz i współorganizator regat, przedstawiciele marszałków i gubernatora obwodu kaliningradzkiego oraz reprezentanci związków żeglarskich wszystkich czterech regionów.
       Rekordzista w startach w ramach ŻPBP Jerzy Jankowski z Gdańska (s/y „Eljacht”) zaliczył 13 startów. Puchar specjalny za aktywny udział w morskich regatach otrzymał od marszałka naszego województwa Jacka Protasa także Łukasz Politański (Bryza Elbląg, s/y „Facil”).
       Sternicy klasyfikowani byli przez cały rok w trzech grupach. W Grupie KWR zwyciężył Marcin Mrówczyński ze Szczecina (s/y „Antidotum”), a wśród nagrodzonych znalazł się jeden elblążanin (Stefan Politański, „Facil 26”) oraz dwóch Rosjan, startujących m.in. na Zalewie Wiślanym. Grupie ORC przewodził Krzysztof Paul („Duży ptak”) z Gdańska, a Grupie Open Herwig Dressler („Bavaria 41”) z Finov w Niemczech. Wyróżniono także organizatorów trzech najpopularniejszych regat, w tym Fromborską Jesień (Morski Klub Żeglarski Dal).
      

 

Tradycyjnie wręczono także tytuły Grand Prix Zalewu Wiślanego. W tym roku zwyciężyli: Stefan Politański („Grand Prix” – 1. miejsce), Łukasz Politański (2. miejsce) oraz Aleksej Gradobitow z Rosji (3. miejsce). Tytuł najlepszej sterniczki otrzymała Daria Rybarczyk.
       Henryk Wronkowski, prezes Elbląskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego otrzymał od Jerzego Wcisły, dyrektora Biura Regionalnego w Elblągu podziękowanie i wyróżnienie za wprowadzanie żeglarzy znad Zalewu Wiślanego na morza i oceny.
       – Rok 2013 dla Elbląga był ważnym rokiem. Byliśmy organizatorami i gospodarzami I Sejmiku Żeglugi Śródlądowej – jednego z najważniejszych zdarzeń w Polsce w sferze turystyki wodnej. Podczas Sejmiku zdecydowano o organizacji i formule finałów Żeglarskiego Pucharu Bałtyku Południowego. W Polsce jesteśmy odbierani jako jeden z najaktywniejszych ośrodków działających na rzecz rozwoju transportu i turystyki wodnej – powiedział Jerzy Wcisła, podsumowując bieżący rok.
       Żeglarski Puchar Południowego Bałtyku to przedsięwzięcie niemające precedensu w Polsce. Środowiska żeglarskie trzech polskich województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz obwodu kaliningradzkiego uzgodniły ze sobą zasady tworzenia kalendarza regat, zasady punktowania najlepszych sterników i załóg i przez cały rok prowadziły monitoring imprez żeglarskich. Nad całym przedsięwzięciem patronat objęli marszałkowie trzech nadmorskich województw.
      
      

Krzysztof Komorowski, Biuro Regionalne w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Zmieniają się ekipy i układy sił a pan Wcisła cały czas na topie; )
 • też uwielbiam żeglarstwo i zaczynałem je uprawiać w Elblągu wiele jednak od tej pory się zmieniło (głównie po stronie możliwości) i zdecydowanie wolę inne akweny, no bo cóż to za woda bez jakiegokolwiek czarteru, ruchu pasażerskiego podstawowej (działającej) infrastruktury a i także dość subtelnego uroku "towarzystwa" mieniącego się żeglarskim
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  AMalejużniekoniecznie(2013-12-15)
 • Wcisło i jego lizodupni koledzy, aż się odechciewa tego żeglarstwa. Wie pan panie Bogdanie coś o tym.
 • Pan Bogdan nie wie bo i po co ? Pętla Żuławska się rozwija może pan Wcisła da jakąś posadkę; )
 • a to w Elblągu da się pływać? gdzie można omegę wynająć?
 • Już go wkręcił, nikt go nie chciał, dopiero Wcisło biedakowi pomógł.
 • Z sentymentem wspominam lata prosperity Zamechowskiego klubu i wspaniałego szypra Pana Sławka Truchanowicza. Czy ktoś pamięta te nazwy: Rekin, Jutrzenka, Dal?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  majtekszuwarowy(2013-12-16)
 • Jacht "REKIN" z 6 lat temu spotkałem na mazurach, był tak ładnie odnowiony, wypacykowany że na burcie można było się przej żyć jak w lustrze, szkoda tylko że żeglarze elbląscy przeznaczyli go na złom, dobrze że ktoś się nim zajął i dalej pływa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  żeglarz-m.(2013-12-19)
Reklama