UWAGA!

Jaka przyszłość czeka Start?

 Elbląg, Jaka przyszłość czeka Start?
fot. Anna Dembińska

Takie pytanie zapewne zadają sobie kibice elbląskiego zespołu, słysząc o odejściach czołowych zawodniczek z drużyny. Trener Andrzej Niewrzawa podkreśla, że koncepcja zespołu na nowy sezon będzie uzależniona od wizji nowego szkoleniowca, ale też strategi sportowej miasta, która zakłada większą współpracę z MKS Truso.

Kibice elbląskiego Startu mogą być zaniepokojeni przyszłością zespołu. Póki co słychać jedynie informacje o odejściach zawodniczek, które od przyszłego sezonu zasilą inne polskie drużyny. Bardzo niepokojący jest fakt, że zespół opuszczą jego podstawowe szczypiornistki, czyli Joanna Waga, Aliona Shupyk oraz Justyna Świerczek. Do tego grona dołączyła Alicja Pękala i na tym raczej się nie skończy. Wiele zespołów ogłosiło nowe transfery i dopina składy na kolejny sezon. Niestety nie można tego samego powiedzieć o elbląskim klubie.

- Trwają rozmowy z potencjalnymi zawodniczkami, podczas przerwy reprezentacyjnej będzie na to więcej czasu - powiedział prezes Startu. Stanisław Tomczyński chcąc uspokoić kibiców o przyszłość zespołu, zapewnił, że drużyna w przyszłym sezonie nadal będzie grać w najwyższej klasie rozgrywkowej. - Robimy swoje, składamy papiery i zbieramy budżet, który w przyszłym sezonie ma wynieść milion zł netto. Walczymy o jak najlepszy skład, wkrótce ogłosimy nazwiska nowych zawodniczek i nowego trenera. Staramy się dokoptować do składu młode juniorki z Truso.

- Koncepcja zespołu na nowy sezon na pewno będzie uzależniona w jakiś sposób od wizji nowego trenera, aczkolwiek na to wpływ mają też inne czynniki, czyli budżet klubu i strategia sportowa miasta - dodał Andrzej Niewrzawa. - Odbyły się spotkania, które mają uporządkować sprawy sportowe w Elblągu i przesunąć pewne akcenty na wychowanki Truso. Na szczęście jest tam kilka dziewczyn, które mogłyby w przyszłym roku zasilić Start. Wszystko będzie zależało od strategii, jaką zarząd Startu wypracuje z prezydentem i departamentem sportu w urzędzie. Miasto jest największym sponsorem Startu, wykłada największe środki i ma prawo uczestniczyć w formule, którą Start będzie prezentował. Drugi sezon pandemiczny zbliża się do końca. Nie wiemy, jaki będzie kolejny i trzeba będzie być przygotowanym na różne warianty. Prawdopodobnie szykuje się odmłodzenie zespołu. Być może jest potrzebny sezon na zreorganizowanie w klubie prac marketingowo-biurowych, organizacyjnych. Wymagania są spore, nie mamy wielkich zaległości na tym polu, na tle innych drużyn wyglądamy całkiem dobrze. Jest to bardzo ważne, bo skoro dostajemy środki od miasta, marszałka województwa i sponsorów, to chcielibyśmy w jakiś sposób jeszcze bardziej ich wyeksponować. W miejsce zawodniczek które odchodzą, musimy znaleźć inne, co najmniej tej samej klasy. Mamy wytypowanych kilka piłkarek na te pozycje i postaramy się, żeby Start w przyszłym sezonie wyglądał dobrze. Dopóki pracuję tu do końca sezonu jako trener, pomagam zarządowi i nowemu trenerowi w budowaniu tej ekipy i mam nadzieję, że z tej ekipy kibice będą dumni - dodał Andrzej Niewrzawa.

Start w sezonie 2021/2022 najprawdopodobniej uzupełnią cztery szczypiornistki Truso, które póki co trenują pod okiem Marty Czapli. Są to zawodniczki urodzone w 2002 roku.

- Pewne kroki są już poczynione i faktycznie, jak życzy sobie pan prezydent, zawodniczki Truso mają zasilać Start. Moim zdaniem jest to jak najbardziej zasadne. Wiadomo że nie są to jeszcze zawodniczki gotowe na tyle, żeby prezentować superligowy poziom, ale szansę mają dostać. Chodzi też o to, żeby to się odbywało co roku, żeby utalentowane piłkarki trafiały do Startu. W zasadzie tak już było wcześniej, zawodniczki miały płynnie przechodzić. Później różne były tego efekty, bo grały albo były też użyczane. Teraz urząd chce żeby ten proces była na stałe, by w Starcie grały wychowanki Truso. W tym roku mamy kilka takich zawodniczek, które mogłyby przejść i Start jest nimi zainteresowany - mówiła Marta Czapla.

Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie nazwisk nowych zawodniczek i poznanie trenera, który w przyszłym sezonie poprowadzi zespół.

 

Patronem medialnym Startu jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

Anna Dembińska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Start

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Trzeba sobie jasno powiedzieć piłka ręczna nie jest już sportem priorytetowym w naszym mieście, jak sobie wymyślono w Ratuszu. To samo dotyczy piłki nożnej. Nie ma sponsorów to i nie ma co się napinać. Jedynie upowszechnienie kultury fizycznej wśród mieszkańców / od najmłodszych po seniorów / powinno być priorytetem dla UM i jego organizacji zajmujących się sportem i rekreacją. A te wzniosłe cele z powołaniem SMS należy jak najszybciej odwołać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  12
  Jay-Zi(2021-04-15)
 • Czyli tak naprawdę wszystko się rozleciało z braku kasy. Jak zawsze w Elblągu zresztą. Brak strategicznego sponsora, brak wizji i rozwoju, a także brak transmisji TV. Ta dyscyplina jest po prostu za słaba, aby byli sponsorzy. Nikt nie będzie łożył np. miliona złotych dla garstki kibiców. Ile w całej PL osób obserwuje ligę? Może 5k osób. Można byłoby z tego zrobić fajny produkt, tylko, że trzeba chcieć. Potrzebne są zmiany w ZPRP, aby ta dyscyplina poszła do przodu. Stosunkowo niewielkie nakłady finansowe pozwalają być na TOP, to nie jest piłka nożna gdzie w 2 lidze trzeba mieć budżet kilka mln, aby coś znaczyć. Nie wymagajcie od miasta, aby szukało sponsorów, bo to zarząd powinien ich szukać i przyciągać.
 • Elbląg nie kojarzy się ze słynnym klubem szczypiornistek Start, nie oszukujcie się, już prędzej przychodzą na myśl Elbrowary
 • Nieśmiały Pan trener a jednak się wygadał już w pierwszym zdaniu składa między wierszami dymisję. Podkreślmy grubą kreską, że jeżeli zostawią go na stołku jakiegoś dyrektora ds. sportowych będzie to kpina. Strategia miasta podcina skrzydła zawodowej drużynie a może ratuje ją od niebytu bo co by było gdyby nie Truso chyba nie udało by się skompletować dwóch siódemek meczowych. Zacznijcie płacić juniorkom za grę bo błyśnie któraś zawinie się z klubu prędzej niż się nam wydaje. Mitomani i bajkopisarze. Czy to kadra czy normalny tryb trening liga czasu Panie szanowny Prezesie jest tyle samo. Telefon, oferta ale trzeba mieć coś do zaoferowania jak dziewczyny odchodzące z drużyny mogły wybierać z ofertach jak chciały. Kobierzyce, Piotrków. Dwie wybrały Piotrków. Kolejna Kobierzyce. Drugoligowiec w oczach zawodniczki Pani Alicji jest bardziej atrakcyjny niż nasz grajdołek.
 • @kibicniedzielny - Jak to nie jest atrakcyjne dla widzów to co wymyślisz ? Każesz im grać bez strojów na waleta, żeby zrobiło się atrakcyjnie. Męska ręczna miała swojego Wentę i jego ekipę.
 • Ciekawe co odpowiedziałby Prezydent na pytanie „Z czego Pan jest dumny w Elblagu?” Chyba nie z mieszkańców bo do nikogo w mieście nie ma zaufania. Chyba że do swoich „doradców” menadżerów z przypadku. Sam o wszystkim chce decydować. O kulturze, o składzie wyjściowym drużyn sportowych, o zakupie papieru toaletowego do urzędu itp. Dumny jest chyba z siebie i ze swoich oszczędności. I tym będzie się chwalił w kolejnych wyborach. All my na co dzień powinnismy się cieszyć i żyć oszczędnościami jakie powstają dzięki Prezydentowi. Po co nam tworzyć kultura, po co sport. Porozmawiajmy, pobawmy się, cieszmy się oszczędnościami to jest strategiczne dla Elbląga. Elblag jest znany z oszczędności. Tu warto żyć. Tu warto się osiedlać. Tu przyjeżdżajcie. To miasto znane z oszczędności. No bo chyba nie z imprez typu Jarmark Dominikanski który mógł odbyć się w ubiegłym roku ale Święto Chleba nie. Mieliśmy oszczędności. Prezydent Oszczędny
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  4
  Przyszły P.(2021-04-15)
 • To nas Pan uspokoił. Gramy w Superlidze ale o co żeby być oczko wyżej ponad Jarosławiem i Ruchem. Jak oderwą już hale dla kibiców z przyjemnością popatrzymy jak serce na boisku oddają zawodniczki oddane bez walki z EKS w Polskę. Bo Start dalej będzie zbieraniną zawodniczek pod tytułem zgrywamy się od zera. Ja powoli zaczynam kibicować zawodniczkom nie tej grandzie pod dumnym szyldem EKS. Jednak tak po ludzku trochę Pana rozumiem, z pustego i Salomon nie naleje, budżet jest iluzoryczny bo każdy sponsor po obecnym sezonie może powiedzieć znudzony jestem swoim logo w ogonie ligi i dziękuję za współpracę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  3
  Gasimy światła(2021-04-15)
 • No sory, ale jakich sponsorów ma start oprócz miasta?? Spółki miejskie to też nasze pieniadze - czyli mieszkańców!! Gdzie są prywatni sponsorzy??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  3
  Obserwators(2021-04-15)
 • Taka jak Olimpię.
 • Przecież ten smutny artykuł jest o faktycznym upadku klubu pod kątem poziomu sportowego. Musimy zatrudnić nowe zawodniczki, musimy zreorganizować. W przedszkolu jesteście czy prowadzicie ten klub od lat pod tymi samymi sterami. Jest tam chyba specjalista od marketingu zatrudniony w klubie. Jest przedstawiciel rady sponsorów jeśli ten twór nadal istnieje. Wszyscy zarobieni nie ma komu wykonać swojej pracy. To może kilka telefonów do Kobierzyc, MKS i Zagłębia. Może znajdą się tam zawodniczki chcące się rozwijać sportowo, szukające wyzwań sportowych. Szukajcie a znajdziecie. Od słów: To może kilka. .. zaczyna się ironia jakby ktoś nie ogarniał tej klubowej farsy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  1
  Kibiczobowiązkowymloginem(2021-04-15)
 • A gdzie darmozjad, który został przyjęty do pracy w marketingu i współpracy z sponsorami??? Nic nie osiągnął bo tylko z miasta ciągnięcie pieniądze. Jesli nic nie zrobił to zwolnić
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  Aleksandra 12wp@(2021-04-15)
 • Baczność, sztandar wyprowadzić.
Reklama