UWAGA!

Co zwiedzić w Gdańsku podczas jednodniowej wycieczki?

 Co zwiedzić w Gdańsku podczas jednodniowej wycieczki?

Elbląg od Gdańska dzieli zaledwie 60 km, co czyni stolicę województwa pomorskiego idealnym punktem dłuższych i krótszych wypraw. Zdarza się przecież, że na wyjazd i odpoczynek mamy tylko weekend lub jeden dzień. To wystarczająco dużo czasu, aby zobaczyć kilka ciekawych miejsc w Gdańsku. Jeżeli chodzi o atrakcje, Gdańsk ma sporo do zaoferowania dorosłym, dzieciom i całym rodzinom, osobom aktywnym i zwolennikom muzealnych doświadczeń. Poniżej znajdą Państwo kilka ciekawych propozycji.

Oczywiście, poniższa lista to nie wszystkie atrakcje Gdańska - a nawet nie ich większość. Dalsze pomysły na zwiedzanie znajdą Państwo na https://pulsgdanska.pl/artykul/top-30-atrakcji-gdanska/1332676.

 

Główne Miasto i liczne atrakcje. Gdańsk reprezentacyjny

Przez wielu postrzegane jako swoiste centrum Gdańska, czasem niesłusznie określane Starówką, Główne Miasto w Gdańsku to sztandarowy punkt wizyt wszystkich wycieczek. Nic dziwnego: znajdują się tu wszystkie najbardziej charakterystyczne atrakcje - Gdańsk uczynił z nich swoją wizytówkę. Co warto zobaczyć w tej części miasta?

  • Żuraw Gdański

Zabytkowy dźwig portowy, który jednocześnie stanowi jedną z wodnych bram miasta. To także jedna z filii Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

  • Fontanna Neptuna

Tradycyjny już punkt spotkań na Starym Mieście. Fontanna Neptuna stoi w tym miejscu od 1633 roku, kiedy to wodotrysk z wizerunkiem rzymskiego boga wód zastąpił ulokowaną tu wcześniej studnię.

  • Bazylika Mariacka

Nazywana "koroną Gdańska" Bazylika znajduje się na placu pomiędzy ulicami Piwną i Chlebnicką oraz ulicą św. Ducha. To największa ceglana gotycka świątynia w Europie, w której wnętrzu znajduje się wiele dzieł sztuki średniowiecznej i barokowej. Na uwagę zasługują między innymi ołtarz główny z początku XVI wieku, kopia Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga oraz zegar astronomiczny z XV wieku wykonany przez Hansa Düringera. Na szczycie wieży znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać rozległą panoramę Śródmieścia.

  • Dwór Artusa

To kolejny reprezentacyjny zabytek Gdańska. Nazwą tą określa się zespół budynków, w którego skład wchodzą dwie połączone kamienice - tzw. Stary Dom ławy, właściwy Dwór Artusa oraz Nowy Dom Ławy. Dzisiejsze wnętrza - dawniej będące siedzibą kolejnych bractw - zostały zrekonstruowane zarówno architektoniczne, jak i w aspekcie wyposażenia. Stoją tam też oryginalne zabytki.

  • Dom Uphangena

To jedna z niewielu europejskich kamienic mieszczańskich dostępnych do zwiedzania. Budynek pochodzi z XVIII wieku i należał do Johanna Uphangena. Dom pozostawał w rękach rodziny aż do XIX wieku. Obecnie znajduje się tu Muzeum Wnętrz Mieszczańskich.

 

Coś dla miłośników muzeów

Dom Uphangena prowadzi nas w kierunku propozycji dla miłośników historii i muzeów, których w Gdańsku nie brakuje. Jest ich wiele, a my prezentujemy kilka najciekawszych.

  • Muzeum II Wojny Światowej

Miejsce znajduje się zaledwie trzy kilometry od półwyspu Westerplatte - to dobre miejsce, aby od razu wybrać się właśnie tam na dalsze zwiedzanie. Wystawa prezentuje wydarzenia historyczne z perspektywy ówczesnych polityków oraz ludności cywilnej i nie ogranicza się wyłącznie do doświadczeń Polaków.

  • Europejskie Centrum Solidarności

W tym muzeum znajdziemy bogatą wystawę poświęconą działalności Solidarności oraz ruchów opozycyjnych.

  • Centrum Hewelianum

Wiele osób mówi, że to taki gdański odpowiednik stołecznego Centrum Nauki Kopernik. Wystawa skierowana jest głównie do uczniów szkół podstawowych, ale i dorośli znajdą tu sporo atrakcji.

  • Muzeum Bursztynu

To oddział Muzeum Gdańska i jedna z najmłodszych placówek w mieście. Dodatkową atrakcją jest jego lokalizacja, gdyż muzeum mieści się w Wieży Więziennej.

  • Muzeum Narodowe w Gdańsku

To jedno z najstarszych polskich muzeów. Gmach główny to Oddział Sztuki Dawnej z kilkoma tysiącami dzieł europejskich artystów, w tym Sądem Ostatecznym Hansa Memlinga.

 

Coś dla aktywnych

Gdańsk to także szereg atrakcji dla miłośników aktywnego wypoczynku. Czekają na nich plaże oraz przepiękne tereny zielone, na przykład Park Oliwski.

 

---artykuł sponsorowany---


Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie