UWAGA!

Ile kosztuje ubezpieczenie domu jednorodzinnego?

 Ile kosztuje ubezpieczenie domu jednorodzinnego?

W pakiecie podstawowym polisa może kosztować nieco powyżej stu złotych rocznie. Przy dodawaniu kolejnych umów uzupełniających składka będzie rosła, jej wartość może przekroczyć nawet kilkaset złotych w skali roku.

Wśród różnorodnych ubezpieczeń mieszkaniowych na uwagę zasługuje ubezpieczenie domu jednorodzinnego. Jest to szczególna polisa pod tym względem, że pozwala na objęcie ochroną zarówno części zewnętrznych budynku, jak i wszystkich elementów, które się w nim znajdują.

 

Co wpływa na cenę polisy dla domu jednorodzinnego?

To, ile ostatecznie kosztuje ubezpieczenie na życie uzależnione jest od wielu elementów. Przede wszystkim znaczenie ma zakres wybranej ochrony. Jeżeli ubezpieczony ograniczy się do wersji podstawowej, czyli ochrony murów i stałych elementów, to taka polisa nie będzie droga. Jej koszt nieznacznie przekroczy sto złotych w skali całego roku.

 

Jeżeli jednak ubezpieczony zdecyduje się na ubezpieczenie w pełnym wymiarze, to musi liczyć się z tym – jak wskazuje https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ile-kosztuje-ubezpieczenie-domu-jednorodzinnego – do ok. 300-400 zł rocznie.

 

Na cenę polisy wpływa również powierzchnia ubezpieczanego domu. Im będzie on większy, tym wyższy będzie koszt ubezpieczenia. Jest to dość zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że większy dom wymaga większego odszkodowania.

 

Warto również rozważyć ubezpieczenia dodatkowe (ruchomości domowych itp.). Ich zakres też wpływa na cenę ubezpieczenia.

 

Co zawrzeć w ubezpieczeniu domu jednorodzinnego?

Ubezpieczenie domu jednorodzinnego powinno składać się z ochrony murów i stałych elementów oraz z zabezpieczenia wyposażenia wewnętrznego. Tylko tak skomponowana polisa pozwoli na uzyskanie pełnej i satysfakcjonującej ochrony, która zadziała w bardzo zróżnicowanych okolicznościach.

 

Ubezpieczenie murów i stałych elementów to część podstawowa każdej polisy mieszkaniowej. Jej zawarcie jest konieczne dla uzyskania ochrony oraz zyskania możliwości jej rozbudowania o umowy dodatkowe, które pozwalają na jej uszczegółowienie i doprecyzowanie. Dzięki temu polisa staje się przydatna w znacznie szerszym zakresie zdarzeń.

 

Ubezpieczenie murów i stałych elementów otwiera możliwość ubezpieczenia również wyposażenia mieszkania, czyli tak zwanych ruchomości domowych. To również możliwość rozszerzenia ochrony o dodatkowe ryzyka ubezpieczeniowe, jak kradzież, przepięcie, czy zalanie wodami opadowymi.

 

Jakie ubezpieczenie dla lokatorów domu jednorodzinnego?

Ubezpieczenie mieszkania daje możliwość rozszerzenia polisy o inne dodatkowe formy ochrony. W jej zakres wchodzi ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie altanki w ogrodzie, nekropolii czy tak zwane „ubezpieczenie torebki”, czyli umowa dodatkowa, która chroni ubezpieczonego na wypadek napaści na ulicy.

 

Bez zawarcia umowy podstawowej nie byłoby możliwe wykupienie tych rozszerzeń. Jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że każda z wymienionych wyżej umów dodatkowych wiąże się z podniesieniem składki ubezpieczeniowej za polisę.

 

Nie zawsze te zwyżki są duże, czy znaczące. Czasem jest to zaledwie kilkanaście, kilkadziesiąt złotych w skali roku, co przekłada się na miesięczną zwyżkę w wysokości kilku – kilkunastu złotych.

 

Mimo tego, że dołączenie dodatkowych opcji wiąże się z większymi wydatkami, to jednocześnie wpływa na poprawę jakości polisy. Rozszerza się wówczas zakres jej odpowiedzialności, więc ubezpieczony otrzyma odszkodowanie w przypadku większej liczby zdarzeń objętych ochroną.

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie