UWAGA!

Przygotuj swój ogród na jesień

 Przygotuj swój ogród na jesień
fot. Michał Skroboszewski

Gospodarstwo Ogrodnicze Piotr Zimiński to miejsce z tradycjami. Założone tuż po wojnie wciąż dostarcza doskonale wyhodowane rośliny, zgodnie z rytmem pór roku i tym, co aktualnie dzieje się w przyrodzie. Teraz, gdy jesień powoli puka do drzwi ma dla swoich klientów bogatą kolekcję bylin, traw, wrzosów w wielu kolorach oraz sukulentów. Zobacz zdjęcia.

Gospodarstwo Ogrodnicze Piotr Zimiński tworzą ludzie, którzy ogrodnictwo znają od podszewki. Potrafią doradzić, jakie rośliny nadają się do tego, by posadzić je w cieniu, a które są idealne na słońce, które dobrze będą się czuły w doniczce na balkonie, a które lepiej w ogrodzie. Gdy do naszych drzwi puka jesień, klienci mogą wybierać w szerokiej gamie bylin, traw, wrzosów oraz sukulentów. Niekwestionowanym królem wśród tych ostatnich jest aloes. 

- Aloes to wspaniała roślina, jej sok i miąższ mają szerokie zastosowanie lecznicze. Można z nich robić kojące okłady, bardzo pozytywnie działają one na cerę. Aloes jest świetnym, naturalnym kosmetykiem. Ta roślina ma małe wymagania, w domu wystarczą jej światło i trochę wody - mówi Piotr Zimiński.

U pana Piotra kupić możemy również aloesy ozdobne, między innymi piękne aloesy tygrysie. Jeśli lubujemy się w roślinach leczniczych, to dostaniemy tutaj także anginkę. - Jej piękny aromat to efekt obecności w zielonych częściach rośliny olejków eterycznych. One decydują o właściwościach leczniczych anginki - podkreśla Piotr Zimiński.

Bardzo ciekawymi roślinami są sansewieria i zielistka, które oczyszczą domowe powietrze. - Te rośliny same z siebie bardzo dobrze oczyszczają powietrze poprzez liście. Jednakże w Niemczech zrobiono badania, które dowiodły, że jeśli posadzimy je w specjalnej donicy, gdzie korzenie wychodzą na zewnątrz, to będą one oczyszczać powietrze siedem razy wydajniej. U nas można kupić je właśnie w komplecie - ze specjalną doniczką – wyjaśnia Piotr Zimiński.

Koniec lata to najlepszy czas na sadzenie traw w ogrodzie. Dostaniemy tu piękne chińskie miskanty. - Należą one do najbardziej dekoracyjnych traw ozdobnych uprawianych w ogrodach. Niezwykle piękne są również rośliny z grupy pennisetum - piórkówki japońskie bardzo ładnie kwitną – mówi pan Piotr.

Miłośnikom herbat polecamy pysznogłówkę ogrodową - znaną również jako bergamotka - smakowita jest nie tylko jej nazwa, ale również kwiaty i liście, które wykorzystuje się do ozdabiania sałatek, aromatyzowania win i nalewek. Do gospodarstwa Piotra Zimińskiego zapraszamy również po budleje, która zwana jest potocznie motylim krzewem, z uwagi na to, że przyciąga do siebie motyle wielu gatunków. Kupimy tutaj również piękne rojniki, skalnice, rozchodniki. Wyjątkowo prezentuje się rojnikowiec mogolski, który jest bardzo rzadko spotykany, to roślina dla koneserów. 

Polecamy też kocimiętkę, klasyczną albo białą. Bardzo dobrze zimuje, silnie się rozrasta. Kocimiętka to wspaniała bylina rabatowa, znakomicie komponująca się takimi roślinami, jak róże, kosaćce, lawenda, przywrotnik i roślinami skalnymi. Bylina ta doskonale nadaje się też na obwódki, które szczególnie malowniczo wyglądają wzdłuż ścieżek lub jako obramowanie trawnika. Zapach kocimiętki odstrasza pasożyty, również kleszcze.

W gospodarstwie pana Piotra kupimy też piękną, ozdobną kapustę japońską. 

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat roślin, nie tylko je kupić, ale i porozmawiać o nich, upewnić się, jak je hodować, dobrać coś odpowiedniego do Twojego wnętrza - koniecznie zajrzyj do Gospodarstwa Ogrodniczego Piotra Zimińskiego przy ul. Druskiej 15. To miejsce, w którym coś dla siebie znajdzie początkujący hodowca, jak i ten znacznie bardziej doświadczony. Jest ono otwarte od poniedziałku do piątku od godz. 8 do godz. 16, w soboty od godz. 8 do godz. 15.

---artykuł sponsorowany---

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie