UWAGA!

Z wiekiem zwróć uwagę na te zmiany! Jak poznać, że się starzejemy?

 Z wiekiem zwróć uwagę na te zmiany! Jak poznać, że się starzejemy?

Starzenie się organizmu to coś, przed czym nikt z nas się nie uchroni. Tak naprawdę trudno określić, kiedy dokładnie zaczynamy się starzeć, bo jest to proces długotrwały i uzależniony od wielu czynników. Światowa Organizacja Zdrowia za początek starości uznaje okres, w który wchodzi się po rozpoczęciu 60. roku życia. Niektóre objawy starzenia się występują jednak już dużo wcześniej. Jak poznać, że się starzejemy? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

Oznaki starzenia się, które są widoczne na twarzy

Skóra zaczyna starzeć się już w wieku 25-30 lat. W tym czasie pojawiają się cienie pod oczami, cera traci swój młodzieńczy blask i świeżość oraz pojawiają się pierwsze zmarszczki. Z wiekiem twarz nieco zmienia także swój kształt, ale dzieje się to nieco później, bo zazwyczaj około 40. roku życia. Owal twarzy z roku na rok staje się mniej wyraźny, a rysy twarzy opadają. W piątej dekadzie życia pogłębiają się zmarszczki wokół oczu oraz bruzdy nosowo-wargowe, bardziej widoczna staje się tzw. lwia zmarszczka. Oznaką starzenia się skóry jest także utrata jędrności, mniejsza elastyczność i szary koloryt.

Oczywiście starzenie się skóry i całego organizmu to kwestia indywidualna. Jeśli chcesz wyglądać młodo do późnych lat, to musisz wiedzieć, że sporo zależy od stylu życia, diety oraz od pielęgnacji skóry. Pamiętaj o tym, że najważniejsze dla skóry jest zachowanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Z wiekiem każda skóra staje się coraz bardziej sucha, możesz jednak zapewnić jej solidne wsparcie, stosując serum nawilżające do twarzy.

 

Siwe włosy, czyli symbol upływającego czasu

Choć siwe włosy są modne, to jednak wciąż kojarzą się ze starością. Siwienie może powodować dyskomfort i negatywnie wpływać na naszą pewność siebie, zwłaszcza, gdy jest ono przedwczesne. Niektóre osoby zaczynają siwieć już około 30. roku życia, inne znacznie później.

Naturalny kolor włosów jest uzależniony od zawartości melaniny, która odpowiada za pigmentację. Z czasem włosy tracą swój kolor, ponieważ melanocyty zaczynają wytwarzać mniej melaniny. Siwienie włosów może mieć różne przyczyny, jednak na ogół mamy do czynienia z siwieniem fizjologicznym, czyli siwieniem starczym. Aby zapobiec siwiźnie, warto sięgnąć po suplementy diety zawierające miedź, a także stosować szampon do siwych włosów, których zadaniem jest przywrócenie pasmom ich naturalnego odcienia.

 

Wolniejszy metabolizm, czyli dodatkowe kilogramy

Kolejnym najczęstszym i najbardziej zauważalnym objawem starzenia się organizmu jest wolniejszy metabolizm. Na ogół zauważamy go w wieku 30-40 lat, choć również w tym przypadku dużo zależy od tego, jaki styl życia prowadzimy, jakie mamy nawyki żywieniowe i jak wygląda nasza praca. Osoby mające siedzącą pracę będą tyły szybciej od osób, które pracują fizycznie. Trzeba też pamiętać o tym, że wraz z wiekiem istnieje większe ryzyko pojawienia się różnych chorób, które wiążą się z pogorszeniem się metabolizmu.

Dbając o siebie, można spowolnić procesy starzenia się, jednak należy rozsądnie podejść do takiego wyzwania. Jeśli zauważyłeś lub zauważyłaś u siebie oznaki starzenia się, podejmij działania, dzięki którym poczujesz się pewniej! Prawdą jest twierdzenie, że można wyglądać atrakcyjnie w każdym wieku.

Chcesz uzupełnić braki w swojej łazienkowej szafce z kosmetykami? Nie zapomnij też o artykułach higienicznych, takich jak waciki i patyczki higieniczne, dzięki którym zadbasz o schludność swojego wyglądu.

 

--- artykuł promocyjny ---


Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie