UWAGA!

30 lat minęło... jak rok szkolny

 Elbląg, Beata Orzech, dyrektor III LO
Beata Orzech, dyrektor III LO (fot. Anna Dembińska)

30 lat temu progi III Liceum Ogólnokształcącego w miasteczku szkolnym przekroczyli pierwsi uczniowie. Od tego czasu zmieniło się wszystko: od nauczycieli i uczniów po siedzibę szkoły. Jedno pozostało: szkoła nadal kieruje się mottem „III LO w Elblągu – szkołą porządną, innowacyjną, otwartą na zmiany“. Zobacz zdjęcia.

"Pierwsze" III Liceum Ogólnokształcące w Elblągu powstało w 1955 r. Mieściło się przy ul. Grottgera [dziś mieści się tam siedziba Zespołu Szkół Technicznych], szkoła „wędrowała“ po Elblągu i w 1962 r. zostało zlikwidowana. Uczniowie zostali przeniesieni do I LO. Patronem tamtej „trójki“ był Mikołaj Kopernik. Ale to nie ta szkoła obchodziła dziś (30 września) swój okrągły jubileusz.

III Liceum Ogólnokształcące wróciło na edukacyjną mapę Elbląga w 1991 r. W zasadzie „nie wróciła“ tylko powstała od nowa, ponieważ „nowa trójka“ tradycji „starej“ nie przejęła. A Mikołaj Kopernik w tzw. „międzyczasie“ został patronem Szkoły Podstawowej nr 21. Budynek SP 21 był przez jakiś czas siedzibą „starego“ III LO.

Wracając do dzisiejszej jubilatki: - W nowej Polsce potrzebna była w Elblągu nowa szkoła, bo dwie dotychczasowe, to było za mało. Powstało miasteczko szkolne w koszarach i tam ulokowano naszą szkołę. Tutaj [obecnie szkoła mieści się w budynku przy ul. Browarnej - przyp. SM] warunki są lepsze - mówi Jan Zaborowski, pierwszy i długoletni dyrektor III LO.

- To była zupełnie inna szkoła. Po transformacji ustrojowej zaczęły powstawać innowacyjne, autorskie szkoły . W Elblągu powstało miasteczko szkolne, gdzie postanowiono ulokować trzecie liceum: zupełnie nową szkołę. Warto też przypomnieć, że wówczas mieliśmy trzy razy więcej młodzieży niż teraz - mówi Beata Orzech, obecna dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego. -To była autorska szkoła. Współpracowaliśmy z Korpusem Amerykańskim, postawiono na naukę języków obcych.

Przez trzydzieści lat przez szkołę „przewinęło się“ wielu nauczycieli i uczniów. Pozostały po nich wspomnienia i duma. - Ja w III Liceum pracuję od 20 lat. Dla mnie to był zaszczyt, że zaproponowano mi pracę w tej szkole jako nauczycielowi języka polskiego. Wszystkie sukcesy szkoły to była praca całej kadry pedagogicznej - mówi Beata Orzech.

- Przeminęło kilka epok: zmieniali się nauczyciele, uczniowie, okoliczności. Mieliśmy bardzo wiele fantastycznych roczników i miło mi jako nauczycielowi już z siwymi włosami, jak po latach witają się ze mną. Jak przez mgłę pamiętam twarz, tembr głosu, czasami nazwisko przypominam sobie dopiero w trakcie rozmowy. To często ludzie na bardzo wysokich stanowiskach.: w biznesie, administracji, artyści... Wspomnień jest cała masa i są to przyjemne wspomnienia - dodaje Tomasz Stężała, którym w trzecim ogólniaku uczy od 1992 r.

- Najpiękniejsze były lata 90. Oznaczały dla nas totalną wolność, szkoła zależała od nas. Wyniki były wyjątkowe i zdaje się, ze do dziś trudno je pobić. Dzisiejsze kariery absolwentów są wyjątkowe - dodał Jan Zaborowski.

Dumą nauczycieli są absolwenci. Wśród nich m. in. piłkarz ręczny Mirosław Ośko, aktorzy Krzysztof Wieszczek, Tomasz Błasiak, Barbara Czajkowska, Magda Przybylska, muzyk Tomasz Lach, urzędnik Unii Europejskiej Leszek Gaś, naukowcy, przedsiębiorcy, politycy ...

- Miałem dociekliwych uczniów, jeszcze w czasach przed internetowych „zmuszali“ mnie do bardzo intensywnej pracy, do chodzenia po bibliotekach i szukaniu informacji źródłowych. W tej chwili jest pod tym względem łatwiej, gdyż więcej informacji jest łatwiej dostępny. Młodzież potrafi już sama znaleźć informacje, pomoc nauczyciela jest konieczna, aby uporządkować wiedzę - mówi Tomasz Stężała.

Jaka szkoła jest dziś?

- Cały czas się rozwijamy, myślę, że jest przyjazna dla młodzieży. Dbamy o relacje pomiędzy nauczycielami i uczniami, o dobry poziom wykształcenia. Staramy się, żeby nasi absolwenci wracali do naszej szkoły, pamiętali o niej i robili kariery - mówi dyrektor szkoły.

- Rola nauczyciela przeniosła się z pozycji tego, który „wie wszystko“ do osoby, która pewne rzeczy porządkuje, pewnego rodzaju przewodnika po wiedzy i tego, który pomaga przekuć wiedzę w umiejętności. To jest też duża trudność obecnych uczniów: nie potrafią zastosować w praktyce posiadanej wiedzy. Dziś to szkoła nowocześniejsza, bardziej pojemna z doskonałym zapleczem sportowym. Podczas zdalnego nauczania zdobyliśmy wiele nowych umiejętności. - dodaje Tomasz Stężała. - Szkoła mając pewną charakterystykę, renomę, stara się dostosować do błyskawicznych zmian na rynku edukacyjnym.

19 maja 1999 r. patronem szkoły został papież Jan Paweł II. We wrześniu 2018 roku szkoła została przeniesiona do budynku po Gimnazjum 9 przy ulicy Browarnej 1. Pewną ciekawostką jest fakt, że w trzydziestoletniej historii liceum, miało ono tylko dwóch dyrektorów. Twórca szkoły - Jan Zaborowski na emeryturę odszedł po 26 latach pracy w szkole. Zastąpiła go Beata Orzech - dotychczasowa nauczycielka języka polskiego w szkole.

W ramach obchodów jubileuszu w liceum zostanie zorganizowane wiele wydarzeń: Sztuka pisania- warsztaty pisarskie, projekt “III LO w liczbach“, konkurs piosenki w języku obcym, turniej lektur szkolnych, spotkania z ciekawymi absolwentami, akcja 30 dawców krwi i szpiku na 30-ecie Szkoły, Turniej Halowej Piłki Nożnej, 3 LO wczoraj i dziś - wystawa fotograficzna, 30 zadań językowych na 30-lecie szkoły czy mityng lekkoatletyczny o Puchar Dyrektora III LO.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Czajus została aktorka? Brawo :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  Niejedno wino(2021-09-30)
 • Ten kurator z olsztyna gadał takir bzdury ze żal
 • mottem „III LO w Elblągu – szkołą porządną, innowacyjną, otwartą na zmiany“. .. .. No to Kościelny patron tu nijak nie pasuje. Dzisiejszy Kościół nie jest ani porządny ani w porządku, jest średniowiecznie konserwatywny, jest zamknięty na jakiekolwiek zmiany. Dwa tysiące lat Kościół przetrwał. Lenin nie zniszczył, Stalin nie zniszczył, Hitler nie zniszczył a dziś niszczą Kościół jego funkcjonariusze. Papieże, kardynałowie, biskupi i księża. .. Ot chichot losu. .. ..
 • @dyzio - uspokój się
 • Mocno na wyrost ta laurka - ani jedno z wymienionych tu nazwisk nic nikomu w Polsce nie mówi, szkoła całkowicie przereklamowana, od lat jest przechowalnią dla elbląskiej bananowej młodzieży. Ciekawostka - w ostatnich tygodniach rozmawiałem z kilkoma absolwentkami 3 LO właśnie, w ramach rozmów kwalifikacyjnych do pracy; w dwóch słowach, to wszystko tlenione blond-panie z tipsami dłuższymi, niż ich cv, doświadczenie i umiejętności zawodowe razem wzięte. Innemu absolwentowi tego przybytku matka przyszła o pracę się dowiadywać i cv złożyć, no cyrk po prostu:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  6
  dana-dana, mam banana(2021-09-30)
 • Nie polecam tej szkoły. .. .jak traficie na pania M od j. Polskiego, współczuję. Osoba, która potrafi zniszczyć czlowiekA
 • Fajną sobie laurkę wystawili, szkoda, że rzeczywistość jest trochę inna. A jak czytam "Stężała"to do dziś mam ciarki na plecach na wspomnienie jego sadystycznych zachowań. Najlepsze co mogę powiedzieć o tej szkole, to to, że nie mam z nią już nic wspólnego.
 • A ja akurat dobrze wspominam to liceum. Może dlatego, że kończyłem je w latach 90-tych, tych latach wolności o których wspominał dyrektor. Fizyka, który przyjeżdżał do szkoły maluchem, historyka na rowerze, pasjonujące zajęcia z informatyki na mackintosh'ach - nie zapominając oczywiście o dyrektorze, którego powiedzenia były wręcz legendarne. Kto dziś pamięta, że pierwszym symbolem III LO była salamandra plamista? Zdecydowanym atutem tej szkoły była nauka języków - zwłaszcza angielskiego prowadzona przy udziale wolontariuszy z korpusu pokoju. Pozdrawiam dawną i obecną kadrę III LO oraz wszystkich absolwentów i uczniów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  3
  Absolwent 99(2021-09-30)
 • Niestety ja w tej szkole doświadczyłem mobingu jako uczeń i po roku się rozstałem z tą szkoła.
 • najlepsza szkoła w tym mieście, brawo
 • @abso - Nie wiem, czy to jest to o czym mówisz, ale ja p. Stężałę (jakkolwiek szanuję go jako człowieka), pamiętam głównie z "autorskich"i (dyplomatycznie mówiąc)kontrowersyjnych metod nauczania j. angielskiego (biologii mnie nie uczył). Przede wszystkim to jego wciskanie na siłę uczniom swoich "koników"- uczenie się słownictwa z jakiegoś tkactwa, golfa, czy kij jeszcze wie czego. Kazał przynosić do szkoły jakieś dziwne rzeczy (miał większą inwencję niż niejedna pani od plastyki w podstawówce), śpiewać piosenki, odgrywać jakieś scenki rodzajowe (które mieliśmy ćwiczyć w parach/grupach poza lekcjami - taaa, dobre sobie). Mam wrażenie, że angielskiego w tym wszystkim było najmniej. Sadyzmu w jego działaniach nie wyczułem, ale czasami przybierało to wszystko dziwne formy i wpłynęło negatywnie na moją ocenę z angielskiego. Ogólnie, system nauczania angielskiego w tej szkole jest dość dziwny (a przynajmniej był kiedy ja się uczyłem - może coś się zmieniło). Zajęcia w dziwnych grupach (niezwiązanych z klasami), jakieś konwersacje z innym nauczycielem (niby atut, ale nie czułem, żeby mnie to jakoś rozwijało), summa summarum mieliśmy więcej tego angielskiego niż przedmiotów kierunkowych razem wziętych. Dużo jakichś ceregieli wokół tego angielskiego, a niewiele z tego moim zdaniem wynikało.
 • @Absolwent - A co do samej szkoły, ucząc się tam (jeszcze w starej lokalizacji)już zauważyłem, że ta szkoła chwali się głównie przeszłością. A to, że kiedyś były zajęcia angielskiego z native speakerami (od lat nie ma), a to że jako pierwsi w Elblągu mieli internet (co z tego skoro dziś każdy ma), że jako pierwsi prowadzili wymiany międzynarodowe (dziś każdy to robi)itp. Zupełnie, jakby nie bardzo mieli czym się chwalić obecnie. Jeśli chodzi o moje osobiste wspomnienia - to jest to totalna mieszanka lepszych i gorszych wspomnień, ale nauczycieli w większości wspominam dobrze.
Reklama