UWAGA!

Elbląskie perspektywy dla uczniów

 Elbląg, Na miejsca w rankingu miały m.in wpływ wyniki z matur
Na miejsca w rankingu miały m.in wpływ wyniki z matur (fot. Anna Dembińska)

Swój ranking najlepszych liceów i techników w Polsce po raz 25. opublikowały Perspektywy. Jak plasują się w nim szkoły z Elbląga?

Do rankingu portalu Perspektywy trafiło ponad 1500 szkół spośród ponad 2500 analizowanych. Kryteriami oceny w przypadku liceów były wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, dodatkowych oraz sukcesy w olimpiadach, w tym międzynarodowych. W przypadku techników w grę oprócz wyników matur wchodziły zamiast sukcesów w olimpiadach – wyniki z egzaminu zawodowego. Uwzględniono te szkoły, w których maturę w maju 2022 r. zdawało minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej dla liceów/techników.

– Od 25 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć – mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych, cytowany przez portal Perspektywy. – I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, jakie publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej. Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych prymusów i liczne grono zupełnie nowych liderów. Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się „nowi”, bo to dowód, że wytrwała praca nauczycieli i uczniów przynosi wspaniałe efekty, że wciąż są w polskich szkołach ambitni pedagodzy, którym chce się pracować.

Ranking ogólnopolski wśród liceów ogólnokształcących wygrało XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, drugie miejsce zajęło V LO im. Augusta Witkowskiego z Krakowa, a trzecie XIII LO w Szczecinie. Wśród techników triumfowało Technikum Mechaniczne nr 1 w Warszawie, przed Technikum Łączności nr 1 w Gdańsku i Technikum Elektronicznym z Lublina.

 

Jak wypadły elbląskie szkoły?

Najwyższe miejsce w rankingu ogólnopolskim wśród elbląskich liceów zajęło II LO im. Króla Kazimierza Jagiellończyka – 175. To awans o 16 miejsc w porównaniu z rankingiem z 2022 r. W rankingu wojewódzkim dało to czwarte miejsce za XII LO w Olsztynie, II LO w Olsztynie i II Prywatnym LO w Kętrzynie.

Na 13. miejscu w rankingu wojewódzkim znalazło się I LO im. Juliusza Słowackiego w Elblągu (533. miejsce w kraju, w poprzednim rankingu było to miejsce 424.), na 26. miejscu – LO im. Feliksa Nowowiejskiego w Braniewie (738. w kraju, rok wcześniej 584.), na 37. miejscu – III LO w Elblągu im. Jana Pawła II (miejsce poza 1000. w rankingu ogólnopolskim, rok wcześniej 778.), na 38. miejscu – Publiczne LO Zakonu Pijarów (miejsce poza 1000. w rankingu ogólnopolskim, rok wcześniej 614). 42. miejsce w rankingu wojewódzkim zajęło LO im. Bohaterów Grunwaldu w Pasłęku, a 44. - Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym (w ogólnopolskim rankingu szkoły zajęły miejsce poza pierwszym tysiącem, podobnie jak rok wcześniej).

Wśród techników najlepiej z elbląskiego regionu wypadło Technikum Mechaniczne w Elblągu, które w rankingu ogólnopolskim zajęło 265. miejsce (rok temu było 118.) i jednocześnie piąte miejsce w rankingu wojewódzkim. Pierwszą wojewódzką czwórką utworzyły: Technikum nr 8 w Olsztynie, Technikum nr 5 w Ełku, Technikum nr 7 w Olsztynie i Technikum nr 1 w Iławie.

Na 14. miejscu w rankingu wojewódzkim uplasowało się Technikum im. Flagi Polskiej przy Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu (493. miejsce kraju, rok wcześniej – 466.), na 16. miejscu – Technikum im. 9. Kawalerii Pancernej w Braniewie (w ogólnopolskim rankingu poza miejscem 500., podobnie jak rok temu), a na 24. miejscu – Technikum nr 1 w Pasłęku (poza miejscem nr 500. w rankingu krajowym, rok wcześniej nieuwzględnione).

Z kolei 32. miejsce w rankingu wojewódzkim zajęło Technikum nr 2 w Pasłęku, ex equo z Technikum przy Zespole Szkół Gospodarczych w Elblągu. Kolejne miejsce przypadły m.in. Technikum przy Zespole Szkół Technicznych (36. w regionie), Technikum przy Zespole Inżynierii Środowiska i Usług (39. miejsce)m Technikum przy Zespole Szkół Zawodowych w Braniewie (40. miejsce) oraz Technikum przy Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych Elblągu (48. miejsce).

oprac. red.

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Perspektywą dla uczniów jest sp... ć jak najdalej stąd, a najlepiej za granicę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  13
  Kambulu(2023-01-12)
 • Rząd PiS zwiększa płace minimalną dla Polaków, większość młodych ludzi musi być na samozatrudnieniu i muszą płacić podatki nawet do 26 roku życia, kłamcy PiS mówią że do 26 lat nie płaci się podatków a jednak trzeba zapłacić na zus i składkę zdrowotną a czesne na studia, tak rząd pisowski zapenia dobrobyt młodzieży, młodzież ma jedną szansę puki pisowcy nie wyprowadzą Polski z Uni najszybciej wyjeżdźać stąd !
 • Jedyne, co miasto może zrobić to zsychnronizowac komunikace miejską z pociągami PKP, aby mlodzi sprawniej i szybciej opuścili Elbląg:)
 • młodzież to nie elektorat PiS więc mają władza ma młodzież w d***e
 • młodzież w Polsce nie ma żadnych perspektyw, rząd zaplanował wybudowanie miliona mieszkań a wybudował mieszkania po milion gdzie młody człowiek to zarobi a trzeba utrzymać dzieci OBSTRAJKÓW i ZEBRÓW bo wypoczywają na Malediwach
 • Kętrzyn lepszy niż Elbląg i to mimo tego, że do 2 lo idą najlepsi uczniowie, o co tu chodzi? dlaczego takie słabe rezultaty ma szkoła? są tam przecież najlepsi uczniowie?
 • Co w tym złego, że rząd zwiększa place minimalną? Napisz mądralo ile wynosiła minimalną płaca czy jakie było bezrobocie za PO i obecnie. PIS zwolniło młodych z podatku dochodowego, a nie składek. W TVN nie powiedzieli, czy mały rozumek. A rząd jest polski, gdyż PiS wygrał w sposób demokratyczny wybory. Trudno się z tym pogodzić. Czekaj na 3 kadencję rządzących.
 • Cienko. Cieniutko... A bywało dużo lepiej.
 • Nie ma możliwości aby wykonać synchronizację autobusów z PKP. To taj jakbyś chciał dostosować odloty samolotów z Warszawy z tramwajami we Wrocławiu. PKP to kilka spółek przewozowych które mają wywalone nawet na siebie. Wystarczy, że jeden transport z "Cargo" przejedzie i masz po "synchronizacji".
 • @Uuttr - Kętrzyn to Prywatne male liceum, kt
 • @Uuttr - Inne szkoły w Elblągu też mogą przyjmować najlepszych uczniów nikt tego nie zabrania
 • @Uuttr - 2 ło to złote liceum czego się czepiasz. Czep się tramwaju
Reklama