UWAGA!

III LO będzie świętować 30-lecie

 Elbląg, III LO będzie świętować 30-lecie

30 września III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Elblągu obchodzić będzie jubileusz 30-lecia swego istnienia. To wyjątkowa i ważna rocznica w historii działalności szkoły.

III LO przez trzydzieści lat swojego istnienia zapisało się w świadomości elblążan i stało się ważnym punktem na edukacyjnej mapie naszego miasta. Absolwenci kolejnych roczników rozwijają zawodowe kariery w Polsce i na świecie, studiują na wielu renomowanych uczelniach. Szkoła nadal się rozwija i dokłada wysiłków, by sprostać zmieniającym się potrzebom edukacyjnym. Jubileusz to czas podsumowań, ale także planów na przyszłość.

Chcąc należycie uczcić fakt trzydziestu lat istnienia, chcemy przypomnieć początki III LO.

III Liceum Ogólnokształcące powstało w 1991 roku. Właściwie zostało powołane do życia 1marca1991 roku. Jego organizatorem i pierwszym dyrektorem został pan Jan Zaborowski, który kierował szkołą przez 26 lat. Od samego początku szkoła mieściła się w miasteczku szkolnym przy ulicy Saperów w Elblągu. Początki nie były łatwe. Trzeba było sprostać wielu wyzwaniom, jak choćby zmienić wojskowy klimat budynków na przyjazną uczniom atmosferę szkolną. Przez kolejne lata tworzyły się sale lekcyjne, biblioteka, pracownia komputerowa i obiekty sportowe. Niezmienne pozostawały priorytety szkoły zawarte w haśle: „III LO w Elblągu – szkołą porządną, innowacyjną, otwartą na zmiany”

 

Logo

Według Encyklopedii Popularnej PWN z tegoż właśnie roku salamandra plamista to płaz ogoniasty mający ok.25 cm długości. Salamandra jest czarna w żółto-pomarańczowe plamy. Działania uczniów III LO na różnorodnych polach aktywności wymagały wyboru znaku, który zapewniłby łatwą identyfikację uczniów tego liceum. Opracowano logo szkoły. Znakiem uczniów III LO została SALAMANDRA. Salamandra od czasów starożytnych występuje w wierzeniach ludowych. Przypisywano jej moc gaszenia pożarów. Dlatego stałą się symbolem człowieka sprawiedliwego, który zachowuje spokój ducha mimo pokus i przeciwności losu. Znak ten wybrano w nadziei, że taką postawę przyjmie młodzież III LO - ostre zestawienie barw żółtopomarańczowej i czarnej miało wyróżniać uczniów wśród przyjaciół i stanowić ostrzeżenie dla konkurentów. Salamandra towarzyszyła społeczności III LO aż do momentu nadania szkole imienia Jana Pawła II.

 

Patron

Od 1999 roku patronem szkoły jest Jan Paweł II. Nieprzypadkowo stało się akurat wówczas, ponieważ w czerwcu 1999 roku Papież-Polak odwiedził Elbląg. 19 maja 1999 roku Uchwałą Rady Miasta Elbląga III Liceum Ogólnokształcącemu nadane zostało imię Jana Pawła II.

Nowy rok szkolny 1999/ 2000 szkoła rozpoczęła nie tylko z nowym patronem, ale i nowym sztandarem, na którym widnieją słowa: „Wymagajcie od siebie, nawet gdyby inni od was nie wymagali.”

We wrześniu 2018 roku szkoła została przeniesiona do budynku po Gimnazjum 9 przy ulicy Browarnej 1.

 

Dziś

W III Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II dążymy do tego, aby absolwent naszej szkoły był człowiekiem prawym, posiadającym rzetelną wiedzę, przygotowanym do godnego i mądrego życia.

 

III Liceum Ogólnokształcące

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • chodziłem do szkoły im Jurija Gagarina. Szkoła dalej uczy tylko patron się zmienił. Jak światło dzienne ujrzą skrzętnie skrywane przez Kościół tajemnice - może dojść do kolejnych zmian patronów szkół, placów, ulic. .. .
 • Nadanie imienia JP2 to z perspektywy czasu był straszliwy strzał w stopę. Autorytet tej postaci topnieje w oczach, podobnie jak i całego kościoła, a młodzież laicyzuje się bardzo szybko. W zasadzie utożsamianie się z nim już uznawane jest za "obciachowe", a zaczyna być niesmaczne. Abstrahując już od papieża - postać religijna, niezwiązana z nauką, to nie jest dobry patron dla szkoły.
 • Również chodziłem do szkoły im. Bohatera Ludzkości, Jurija Gagarina - Pierwszego Człowieka w Kosmosie, którą później zbezcześciły styropianowo-kościelne szkodniki. Ciekawe, czy na obchody tej rocznicy zaproszeni zostaną jacyś znani kościelni przestępcy i współudziałowcy w przestępstwach kościoła - taki patron w końcu zobowiązuje, prawda? Hashtagi: #PrawdaWasWyzwoli, #obroncyZwyroli;
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15
  10
  tow. Koliński bez loginu(2021-09-21)
 • koliński sam sobie lajkuje komentarze XD Hashtagi: #kolinskiZwyrol
 • “Myślę, że tylko idi. ota może być ateistą. Musimy przyznać, iż istnieje pewna niepojęta moc czy siła posiadająca nieograniczoną zdolność przewidywania i wiedzę, która, po pierwsze, sprawiła, iż cały wszechświat zaistniał. ” Christian Boehmer Anfinsen - biochemik, 1972 nagroda Nobla w dziedzinie chemii. I jak widać miał rację
 • @hrabia_George - Бога нет. [Byłem, widziałem. ] Hashtagi: #Walentyna, #JuzGwiazdKrainaJaDobrzeZna
 • @hrabia_George - "Jak widać miał rację"- po czym to widzisz? Ten wklejony cytat jest tak durny na kilku płaszczyznach, że szkoda komentować. A najbardziej intrygujące jest, co ma JP2 do niepojętej mocy, która sprawiła że wszechświat zaistniał? :D
 • @laskipaa - Fides et ratio nic ci to nie mowi nie dziwie sie
 • Papieska encyklika Fides Et Ratio jest zwyczajnym stekiem para-filozoficznych bzdur, w której autor próbuje udowadniać, że rozum i wiara dają się pogodzić w dążeniu do prawdy. W ciul jest to podejście nielogiczne, anty-naukowe i zwyczajnie zaprzeczające rozumowi i faktom (np. kwestia historyczności Jezusa - skoro facet nigdy nie istniał, a wiemy, że nie istniał, to jakże można udowadniać rozumowo coś na wskroś temuż rozumowi świadczącego?), ale skoro napisał to nadwiślański papaj cały na biało, to przecież w tym nadwiślańskim grajdole nikt tych jego głupot nie zakwestionuje - TABU! Do rzyci zatem z tą całą kościelną "nauką", bo prawda jest taka, że kościelna propaganda to koło rzetelnej nauki nawet nie stała. Hashtagi: #nauka, #fakty, #prawda, #TakBylo, #mitomania
 • @Jurij Gagarin - "Byłem, widziałem, obok kibla nasr**em"
 • @laskipaa - Widzisz, to nie autorytet topnieje tylko jest to efektem spustoszenia jakie szeroko rozumiane lewactwo poczyniło w ludzkich głowach.
 • Jezus istniał. To Koliński nigdy nie istniał i my to wiemy. Prawda jest jak d. .. , każdy ma swoją.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  3
  Prezes Kota(2021-09-22)
Reklama