UWAGA!

Jak inżynier z inżynierem

 Elbląg, prof. dr. hab. inż. Janusz Rachoń, absolwent II LO w Elblągu i rektor Politechniki Gdańskiej w latach 2002-2008
prof. dr. hab. inż. Janusz Rachoń, absolwent II LO w Elblągu i rektor Politechniki Gdańskiej w latach 2002-2008 (fot. Anna Dembińska)

Można powiedzieć, że najwięcej inżynierów w przeliczeniu na jeden metr kwadratowy powierzchni odnotowano w Elblągu w sobotę, 4 marca. Przedstawiciele wielu kierunków technicznych spotkali się w Akademii Nauk Stosowanych na konferencji, by wspominać wybitnych elbląskich inżynierów z lat 1945-2023, mówić o teraźniejszości i wybiec też w przyszłość. Zobacz zdjęcia z konferencji.

Pierwszą w historii konferencję na temat elbląskich inżynierów zorganizowali: Stowarzyszenie Elektryków Polskich i Rada Regionalna Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.

- Chcieliśmy dyskutować o wszystkich branżach technicznych, które w Elblągu działają i coś zostawić po sobie. Dlatego zrobiliśmy kwerendę i spis inżynierów, prawie tysiąca osób, które w Elblągu pracowały czy działały lub stąd pochodzą. Powołamy zespół, który będzie edytował biogramy inżynierów i chcielibyśmy w przyszłym roku, na drugą konferencję, by większa część tego opracowania była gotowa. Być może powstanie z tego publikacja. Takie konferencje chcemy organizować co roku – mówi Zbigniew Lange, pomysłodawca konferencji „ Elbląscy Inżynierowie - stan i osiągnięcia 1945-2023”.

O swoich doświadczeniach zawodowych licznie przybyłych uczestnikom opowiadali m.in. prof. dr. hab. inż. Janusz Rachoń, absolwent II LO w Elblągu i rektor Politechniki Gdańskiej w latach 2002 - 2008 oraz inż. Paweł Olechnowicz, prezes ABB Zamech w Elblągu w latach 1990-96 i wieloletni prezes Lotosu. Przedstawiciele poszczególnych branż technicznych wspominali najbardziej znanych elbląskich inżynierów, wzięli udział w dyskusji „Historia, teraźniejszość i przyszłość zawodu inżyniera”, a władze miasta wręczyły wyróżnienia „Za zasługi dla Elbląga ” kilku z nich.

Jednym z ciekawszych wystąpień był referat Adama Augustynowicza, prezesa firmy OPEGIEKA, który mówił o znaczeniu cyfrowych danych w rozwoju firm, miast i kraju i każdego człowieka.

- Ludzie, firmy i instytucje przenoszą się już do świata metaverse. To wszystko powoduje, że zaczynamy modelować rzeczywistość, otoczenie w sposób cyfrowy. Dotyczy to nawet odkurzacza, który mapuje nasze mieszkanie. Mapujemy fabryki, miasta, czym my się na co dzień zajmujemy. Szukamy odpowiedników świata cyfrowego, byśmy mogli przeprowadzać pewnego rodzaju symulacje, analizy. Częścią wspólną wielu elementów jest geoinformacja, którą my się zajmujemy. W każdym z tych przykładów mamy układ współrzędnych, układ odniesienia. Chcemy nawiązywać do świata realnego i budować ten pomost pomiędzy ludźmi i maszynami, bo w przyszłości te samochody bezzałogowe, drony muszą latać, pozycjonować się, widzieć przeszkody, które będą im przeszkadzały w przemieszczaniu się – mówił Adam Augustynowicz, prezentując na slajdach, jak wygląda obecnie nowoczesny mapping miast i opracowywanie pozyskanych w ten sposób petabajtów danych za pomocą algorytmów i sieci neuronowych.

Zapytaliśmy uczestników konferencji, co dzisiaj oznacza być dobrym inżynierem?

- Dobry inżynier to jest przyszłość, to jest sprostanie oczekiwaniom, jakie stoją przed nami – powiedział nam Krystian Skowroński, inżynier specjallizujący się w odlewnictwie.

- Inżynier powinien być otwarty na potrzeby innych i wykorzystywać swoją wiedzę techniczną do ulepszenia tego świata, by wszyscy mogli z tego później korzystać – dodał Artur Bakalarski, prezes zarządu oddziału Stowarzyszenie Technicznego Odlewników Polskich.

 

 

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym konferencji

RG

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Medium Nie zapomnijcie o moim wujku, śp. Janie Firsowiczu, ur.1926,absolwencie Budownictwa Lądowego Politechniki Gdańskiej. Tu była jego pierwsza praca.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  3
  Medium(2023-03-04)
 • Gdyby nie elbąscy inżynierowie świat były inny, nie byłoby smatfoówf, nie byłoby niczego, samochodów by nie było, ani erktrycznsvi i TV by nie było, trzeba dziewac oscznosci za " ebSkich inżynieruf"
 • Takie konferencje to strata czasu. Takie lizanie tyłków. No nie wie, ale na prawdę nie ma ciekawszych tematów. O tym można gazetkę napisać albo artykuł w necie ale żeby konferencje robić od razu. Tyle ciekawych tematów dookoła a o oni o sobie…. no jakiś niesmak czuję…. no jakimś PRLem mi to zajeżdża…. Jakby się utrzymywali ze swoich zarobionych pieniędzy to by może bardziej je szanowali. Ale to za nasze przecież wiec się dobrze bawią.
 • Szanowni ogladacze tegoż sitkomu. Dzieńdzinierów je w elblngu troche jeszcze i to żywych... Są to ludzie nie z pierwszych stron gazet czy czasopism, ale rzetelnie spełniających się w pracy. Tu widać tylko czubek góry lodowej... ludzi z sukcesem wzbijających się na szczyt władzy czy stowarzyszeń. Nie wszyscy chcą i mogą być prymusami czy przywódcami. Czasami jest to los na loterii, układ nie tylko planet lub upór. O spotkaniu wiedziało niewiele osób, bo gdyby ich zaproszono to zabrakłoby miejsc. Tak więc chyle czoła przed elbląską inteligencją techniczną, ale coś mi tu pachnie, ,wyborami, ,. Pozdrawiam wraz z poeamtem patriotycznym Juliana Tuwima, ,Kwiaty Polskie, ,. Zaś fragment, ,Bal w Operze, ,dedykuje kuledze z KULu menestrowi Czarnkowi apro po występu na scenie Opery Wrocławskiej. Hashtagi: #akuku
 • ci inżynierowie elblascy są tak zdolnize cofnęli czas i wprowadzili cenzurę, brawo, brawo... żenujące środowisko z mininej epoki chce urządzać świat współczesnym ludziom, kabareton to zbyt delikatne określenie, ... co ci " inzynierowie" dali miastu? Choćby jeden przykład, np sierpień 1980 roku, a może 1970 roku?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  20
  Ijfdd(2023-03-04)
 • jedna wieka żenada, przedszolkow wywalają z przedszkola bo " nie stać", a niby kto płaci za te inżynierskie cytkowanie? rodzice dzieci z eksmitowanego przedszkola, ... czy ktoś widzi w tym jakiś sens?
 • Odpowiedź na ostatnie pytanie bez sensu. Nie było tam przedstawicieli nowocześniejszych branży niż zdychającego odlewnictwa ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  7
  Elektrotechnik(2023-03-04)
 • Chyba nie ma potrzeby organizowania takich spotkań, świadczą o tym całe rzędy pustych foteli. jaki był cel tego spotkania - zupełnie nie rozumiem...
 • @też inżynier - PRL wciąż żywy- spotkanie dla spotkania. Klepanie się po plecach i udawanie że świat stoi w miejscu. Następnym razem niech zrobią kurs całkowania albo obliczania ugięcia belki to będzie ciekawiej
 • Znam dwóch, no na upartego trzech inżynierów, którzy powinni być w Elblągu na rękach noszeni. Tyle, że oni uważają, że to co robią, to ich praca i nie oczekują benefitów.
 • @Dr inż - Kiedy ostatni raz całkowałeś, szczerze? Umiejętność całkowania nie robi z człowieka f achowca.
 • Większość z was krytykuje spotkanie.. pewnie nawet średniego nie macie. A do narzekania pierwsi. Jakie to normalne dla rodaków. na jakim spotkaniu byście siebie widzieli?
Reklama