UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

160 godzin i model jest!

 
Elbląg, Modele zachwycają precyzją wykonania i dbałością o historyczne szczegóły
Modele zachwycają precyzją wykonania i dbałością o historyczne szczegóły(fot. Witold Sadowski)

Łodzie, samoloty, czołgi, samochody, tramwaje. Miniatury wykonane z chirurgiczną precyzją, z niezwykłą dbałością o szczegóły, zgodnie z oryginałem. Można wypatrzeć nawet śrubki w kołach, zawiasy, błotniki z blaszki cienkiej jak włos. W Bibliotece Elbląskiej otwarta została wystawa pn. „Modelarstwo: hobbystyczne zauroczenie”. Zobacz fotoreportaż.

Dziś (10 lutego) w galerii Spatium Novum (poddasze Biblioteki) gościli modelarze z Elbląga i okolic. Pasjonaci, którzy długie godziny spędzają na zbieraniu dokumentacji, a następnie na tworzeniu wiernych kopii pojazdów wojskowych, samolotów, samochodów, łodzi. Fascynację historią widać m.in. w pracach Jana Mazurka. Oko odwiedzających cieszy model pierwszego elbląskiego tramwaju elektrycznego, który wyjechał na ulice miasta 22 listopada 1895 r. Jeszcze dalej czas cofnął Piotr Nowicki z Suchacza odtwarzając Bitwę na Zalewie Wiślanym.
       W gablotach dumnie prezentują się także prace: Henryka Garusa, Macieja Bedyńskiego, Mirosława Duberta (Pasłęcki Ośrodek Kultury), Romana Zdanowicza (Aeroklub Elbląski), Pawła Kulasiewicza, Sławomira Waszkowskiego, Romana Domareckiego (Modelarnia „Nad Jarem”), Mirosława Pepłowskiego.
       Na wystawę zapraszają Aeroklub Elbląski i Biblioteka Elbląska.
       - Wystawa jest elementem większej całości, szeregu imprez, które odbędą się w naszym mieście w związku ze 100-leciem lotnictwa - wyjaśnia Maciej Leśniewski, dyrektor Aeroklubu. - W 1912 r. Otto Stiefvater wylądował tu awaryjnie lecąc z Berlina do Królewca z powodu braku paliwa. Jesteśmy jedynym miastem w Polsce, które w tamtym roku gościło awiatora.
       Modele m.in. myśliwców, choć także wojskowych pojazdów kołowych wykonuje od lat Maciej Bedyński, który na otwarcie wystawy przyszedł z synem Wiktorem (fot. niżej): - Skupiam się na budowaniu modeli używanych przez Wojsko Polskie - czy to współcześnie, czy historycznie. Z samolotów są to głównie myśliwce. To moja pasja.

 


       Jak powstają modele?
       - Dużo czasu zajmuje znalezienie dokumentacji, choć w tej chwili i tak jest łatwiej niż kiedyś, jest Internet, książki tłumaczy się na język polski - wyjaśnia modelarz. - Jednak największym medium danych jest nasz bliski sąsiad. Rosjanie mają potężne zasoby, jeśli chodzi o dokumentację, zdjęcia, sprzęt, mają piękne muzea, w których to wszystko stoi. Jest jednak problem, by tam dotrzeć. I sfotografować.
       - Wyciągam model z szafy lub przychodzi zakupiony i najpierw są trzy dni zauroczenia - kontynuuje Maciej Bedyński. - Wpatruję się w niego jak w obrazek. Później siadam do pracy. W zależności od tego, jak czas pozwala to kleję. Trochę to trwa, bo materiał musi schnąć. Średnio przygotowanie jednego modelu trwa 2-4 tygodnie (160 roboczogodzin) – od wyciągnięcia z kartonika do wystawienia w gablocie. No i zależy, jak duży to model.
       Z czego są wykonane modele?
       - Z tworzywa plastikowego plus elementy wycinane laserem lub wytrawiane w kwasie z bardzo cienkich blaszek, jak żyletka - zdradza modelarz. - Metal jest na tyle plastyczny, że można zrobić z niego np. błotnik. Modele kupuję - dodaje. - W pudełku są wycinanki, takie puzzle 3D. I te elementy wycinam. Czasem coś nie pasuje więc pomocna okazuje się np. puszka po coca coli.
       Skąd ta pasja?
       - Interesuję się tym odkąd pamiętam, a mam 37 lat - śmieje się Maciej Bedyński. - Mój tata był wojskowym i też sklejał. Jak jeszcze mieszkaliśmy w Toruniu to zabierał mnie do Składnicy Harcerskiej. Pierwsze moje modele to były wielkie samoloty pasażerskie. Modele produkowane w NRD. I z tatą je sklejałem. Później już sam.
       Modelarstwo to pasja czasochłonna. Rodzina musi się wykazać ogromną cierpliwości i zrozumieniem.
       - Zrozumienie po kilku latach małżeństwa już jest - przyznaje Maciej Bedyński. - Ale nie zawsze do końca (śmiech). Rodzina może nie cierpi, ale kiedy jestem w domu potrzebny to słyszą „zaraz, bo schnie”. A dla mnie to jest sposób na życie. Jestem pasjonatem historii, lubię poznawać, szukać, czytać na temat sprzętu wojskowego. Później to już tylko nieprzespane noce (śmiech). Żona się śmieje, że zawsze jestem w domu.
       Wystawa „Modelarstwo hobbystyczne: zauroczenie” będzie prezentowana w Galerii Spatium Novum Biblioteki Elbląskiej do 25 lutego.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama