UWAGA!

2 maja

Elbląg, 2 maja

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to dzień obchodzony w Polsce od 2004 r., który został wprowadzony ustawą z 20 lutego 2004 r. Dzień 2 maja ma też wymowę historyczną, gdyż w tym dniu w 1945 r. żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywania miasta.

Warto więc chyba w tym dniu, tak jak czynili to jeszcze przed wojną nasi przodkowie, wyrazić swoje przywiązanie do wartości narodowych, wywieszając przed domem flagę.
     Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 r. ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. W wyniku decyzji Sejmu święto zmieniono na Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
     Według ustawy z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, Flagą Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy, za flagę Polski uważany jest wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa.
     Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.
     Pierwotnie polską barwą narodową był karmazyn, stanowiący symbol dostojeństwa, szlachetności i bogactwa, jednak z uwagi na cenę barwnika potrzebnego do uzyskania tego koloru mało kto mógł sobie na niego pozwolić, toteż był on wykorzystywany jedynie przez najzamożniejszych przedstawicieli szlachty.
     Po raz pierwszy barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe 3 maja 1792 r. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej damy wystąpiły w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na stroje biało-czerwone szarfy, co nawiązywało do heraldyki Królestwa Polskiego - Białego Orła na czerwonej tarczy herbowej.
     Pierwsza regulacja prawna dotycząca polskiej flagi została przyjęta w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 na wniosek posła Walentego Zwierkowskiego, wiceprezesa Towarzystwa Patriotycznego, jako propozycja kompromisowa pomiędzy nadaną przez króla Augusta Mocnego barwą białą, a trójbarwną - biało-czerwono-szafirową zaproponowaną przez Towarzystwo Patriotyczne.
     Po odzyskaniu niepodległości barwy i kształt flagi uchwalił sejm odrodzonej Polski 1 sierpnia 1919 r.
     Od 1955 r. dwa rodzaje flag nazywane są w Polsce flagą państwową. Oprócz flagi biało-czerwonej istnieje bowiem jeszcze flaga z godłem Polski na białym prostokącie nazywana „flagą państwową z godłem”. Flagę tę także ustanowiono 1 sierpnia 1919 r. i początkowo przeznaczono dla polskich przedstawicielstw dyplomatycznych oraz statków handlowych. W latach 1928-1938 była ona także banderą handlową. Dekret z 7 grudnia 1955 r. potwierdził ten zakres używania flagi, rozszerzając go na lotniska cywilne, porty lotnicze oraz polskie samoloty komunikacyjne za granicą. Ustawa z 31 stycznia 1980 r. rozszerzyła zakres używania flagi także na kapitanaty i bosmanaty portów.
     Znieważenie, niszczenie, uszkadzanie lub usuwanie Flagi Polski to występek zagrożony karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do roku. Art. 137 § 1 Kodeksu karnego w tym samym zakresie obejmuje ochroną godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny polski znak państwowy. Warto o tym pamiętać, gdyby ktoś na naszych oczach usiłował dokonać kradzieży bądź uszkodzenia flagi czy godła naszego państwa.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • A to przypadkiem nie jest to święto, które zostało w 2004 roku ustanowione tylko po to, żeby nie trzeba było ściągać flagi między 1 a 3 maja :P
  • A moim zadaniem. .w 1980 to był PRL a nie RP. .. .. "Według ustawy z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej"
Reklama