UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

77. rocznica mordu katyńskiego

 
Elbląg, Uroczystości rocznicowe odbyły się przed Krzyżem Katyńskim na cmentarzu Agrykola
Uroczystości rocznicowe odbyły się przed Krzyżem Katyńskim na cmentarzu Agrykola (fot. Anna Dembińska)

Dziś (13 kwietnia) przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu Agrykola odbyła się uroczystość upamiętniająca 77. rocznicę mordu katyńskiego. Uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, radni, kombatanci oraz przedstawiciele służb mundurowych. Wspominali Polaków bestialsko zamordowanych przez sowieckich oprawców. Zobacz fotorelację.

- Kilka dni temu, w tym samym miejscu, wspominaliśmy ofiary katastrofy smoleńskiej, które zmierzały na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej. Mówiłem wtedy, że losy delegacji do Katynia sprzed 7 lat splotły się w dramatyczny sposób z losami ofiar, które zginęły w 1940 roku. Dziś wracamy do przyczyn całej tej tragicznej historii i przywołujemy pamięcią wyjętych spod prawa, jeńców wojennych, których główną winą był fakt, że byli Polakami – mówił wiceprezydent Elbląga Jacek Boruszka. - To tragedia mordowanych ludzi, ból najbliższych rodzin, które nie zobaczyły już więcej swoich bliskich, a także tragedia całego narodu, kiedy giną ci, na których Polska mogła liczyć w chwilach próby – kontynuował wiceprezydent.
       Prawda o mordzie polskich obywateli w lasach katyńskich była zatajana przez dziesiątki lat.
       - Po dekadach przemilczanej historii, naszą powinnością, również powinnością elblążan, jest pamiętać o tamtych wydarzeniach. Powtarzajmy więc kolejnym pokoleniom prawdę o Katyniu, jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski XX wieku – powiedział Boruszka, kończąc swoje wystąpienie.
       Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej, podczas dzisiejszej uroczystości stwierdził, że ludobójstwo sowietów na polskim narodzie było zemstą za Bitwę Warszawską z 1920 roku, podczas której Polska obroniła Europę przed ekspansją komunizmu. Swoje dzisiejsze wystąpienie rozpoczął od przytoczenia przemówienia, które prezydent RP Lech Kaczyński miał wygłosić 10 kwietnia 2010 roku: "Katyń i kłamstwo katyńskie stały się bolesną raną polskiej historii, ale także na długie dziesięciolecia, zatruły relacje między Polakami i Rosjanami. Nie da się budować trwałych relacji na kłamstwie. Kłamstwo dzieli ludzi i narody, przynosi nienawiść i złość. Dlatego potrzeba nam prawdy. My chrześcijanie wiemy o tym dobrze, prawda nawet najboleśniejsza, wyzwala, łączy, przynosi sprawiedliwość, pokazuje drogę do pojednania. Ta droga wymaga czytelnych znaków, na tej drodze trzeba partnerstwa, dialogu równych z równymi, a nie imperialnych tęsknot."
       - Przez ponad 40 lat po wojnie, funkcjonowało kłamstwo katyńskie i zakaz mówienia o tej zbrodni. W 1949 roku uczeń z Chełma - Józef Bałka, wykrzyczał odważnie na lekcji prawdę o Katyniu za co został skazany na 3 lata więzienia. W ostatnich latach propaganda anty katyńska przyjęła nową, złowrogą postać. W 2008 roku został zatwierdzony do szkół rosyjskich podręcznik „Historia Rosji 1900-1945”. Stwierdza się w nim wprost, że mord NKWD na polskich oficerach był sprawiedliwą zemstą historyczną – mówił przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. - Po wojnie 1920 roku rzeczywiście wzięto do niewoli czerwonoarmistów i umieszczono ich w obozach jenieckich, ale nikt ich tam nie mordował strzałem w tył głowy i nie wrzucał do bezimiennych dołów – przyznał Marek Pruszak.
       Po przemówieniach delegacje złożyły wieńce i kwiaty przed Krzyżem Katyńskim.
      
Agnieszka Pawowicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Naszym obowiązkiem Polaków jest pamięć o pomordowanych braci przez nas i naszych potomków!!!
 • Panie Pruszak w czym gorszym jest rozrąbanie siekierą przez UPA od strzału w tył głowy przez NKWD? Ciągle tylko Katyń z 20 000 ofiar, a gdzie pamięć o 200 000 POLAKÓW wyrżniętych jak zwierzęta przez ukraińskie UPA?
 • Katyń i UPA to niewyobrażalna zbrodnia na Polakach choć bandyci z UPA mordowali kobiety i dzieci w bestailski sposób np. przybijając gwoździem główkę niemowlaka do płotu czy dźgając widłami na śmierć matkę tulącą sześcioro dzieci schowanych pod łóżkiem przed oprawcami, zdzierając na żywca skórę z człowieka czy rozrywając brzemiennej kobiecie nogi za pomocą koni. Za komuny Katyń przeszkadzał rządzącym i niezawisłym sądom i prokuratorom wydająych wyroki za prawdę, dziś zatajają prawdę o Ukraińcach bo są oni potrzebni do rozgrywek politycznych. Słowa Pruszaka czy tam innego Boruszki "Nie da się budować trwałych relacji na kłamstwie" to polityczny bełkot NA ZLECENIE BO NIC NIE POWIEDZIAŁ I NIE POWIE O UKRAIŃSKICH MORDERCACH W TAKIM TONIE.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  Marcepan(2017-04-13)
 • Oczywiście była to zbrodnia na polskiej inteligencji i wojskowych. Ponadto zginęło ok 300 tyś Polaków. W tym czasie ZSRR "wyrżnął " 80 milionów swoich ludzi. .. ? Czytajcie książki, a nie przemówienia Jarosława.
 • No nikt im w tył głowy nie strzelał Panie Pruszak. .. po prostu zdechli z głodu. ..
 • Kiedy pomnik ofiar "Rzezi Wołyńskiej"?
 • ten, kto tu wyżej napisał o ludziach :"zdechli z głodu" jest po prostu zwyrodnialcem, chamem. Chciałbym, żeby tak napisał o swoich bliskich, o matce, o ojcu, o synu, o córce. Co za bydlę.
 • cześć i chwała Bohaterom- Bóg-Honor-Ojczyzna!
 • Większość strzelających w głowy polskich oficerów to byli Ukraińcy. Mordowali wszystkich i gdzie się dało. Nawet w mundurach niemieckich. Zadziwia indolencja władz i dziwna niechęć wyjaśnienia mordów dokonanych przez Ukraińców Na terenie naszego kraju przebywa ich wystarczająco dużo, aby stać się realnym zagrożeniem dla obywateli polskich.
 • Czy wiecie kto reprezentował rząd w Katyniu w tym roku ? Pierwszy raz od 20 lat był tylko ambasador RP w Rosji. Z rządu nikogo, dla nich rocznica jest tylko 10.04
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Anty-Pis(2017-04-14)
 • "Większość strzelających w tył głowy to Ukraińcy". Gościu poczytaj trochę na ten temat. Strzelali tylko dowódcy komórek NKWD, a nie zwykli szeregowi. Na pewno wśród nich nie było Ukraińców bo byli oni tak samo mordowani jak Polacy. Dowodem na to są mogiły w Bykownii. Ukraińska inteligencja była tak samo mordowana bo stanowiła potencjalne zagrożenie dla Stalina. I tak samo postąpił z naszymi rodakami, bo byli potencjalnym zagrożeniem. Chcesz zniszczyć naród, zabij profesorów, księży, inteligencję, a nie będzie miał kto przekazać wartości patriotycznych.
 • Pani Pawowicz tak emocjonalnie tak napisała, a co Pani napisze o mordach UPA?
Reklama