UWAGA!

A porządek musi być

 Elbląg, A porządek musi być
(fot. Witold Sadowski)

Likwidacja Straży Miejskiej to wyborcza obietnica, którą Jerzy Wilk konsekwentnie stara się zrealizować. Pierwszy krok wykonali już radni, decydując o zasięgnięciu w tej sprawie opinii Komendanta Wojewódzkiego Policji. Opinia szefa elbląskich policjantów natomiast znana jest od dawna: Straż Miejska to służba porządkowa, która realizuje zadania samorządu. My jej obowiązków nie przejmiemy.

Strażnicy miejscy są wzywani, gdy w okolicy błąka się bezpański pies, gdy właściciele wyprowadzają swoje czworonogi bez smyczy lub nie sprzątają po swoich pupilach. Także wtedy, gdy właściciele nieruchomości nie wywiązują się ze swoich obowiązków związanych z uprzątnięciem czy zabezpieczeniem np. pustostanu. Interwencje dotyczą również nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów, bezdomnych, spożywania alkoholu w miejscach publicznych.
       27 strażników pracuje od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 21. W patrolach czy przy monitoringu. Roczne utrzymanie jednostki kosztuje 1,5 mln zł.
       W wielu polskich miastach trwa dyskusja – utrzymać Straż Miejską czy nie? W Elblągu prezydent Jerzy Wilk jeszcze podczas kampanii wyborczej zapowiadał likwidację tej jednostki. Swoje stanowisko podtrzymuje, bo "elblążanie nie są zbyt zadowoleni z pracy straży".
       Na sesji Rady Miejskiej, która odbyła się tydzień temu, radni zdecydowali, że w sprawie straży powinien wypowiedzieć się Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie. Jednak jednomyślności wśród rajców nie było. Swoje wątpliwości wyrazili m.in. Janusz Nowak z SLD i Antoni Czyżyk z PO.
       - Nie przedstawiono nam żadnej alternatywy, w jaki sposób będzie zapewnione bezpieczeństwo naszego miasta, jeśli zostanie zlikwidowana Straż Miejska – mówił przewodniczący Rady Janusz Nowak.
       Przeciwnikiem rozwiązania Straży Miejskiej jest insp. Marek Osik, Komendant Miejski Policji w Elblągu, który wskazuje: - Straż przede wszystkim jest pomocna panu prezydentowi. Wykonuje bowiem bardzo dużo zadań, które leżą w obowiązkach samorządu. Kwestie porządkowe, realizacja prawa lokalnego to obowiązki straży. Oczywiście, strażnicy wspierają też nas w wielu obszarach, ale to są jednak pracownicy samorządowi.
       A o pomyśle przesunięcia obowiązków strażników miejskich na policjantów mówi: - W niektórych przypadkach jest taka możliwość, ale w wielu obszarach zadania strażników będą musieli przejąć urzędnicy departamentów – zwraca uwagę insp. Marek Osik. - Od dwóch lat otrzymuję środki na służby ponadnormatywne, ale służby patrolowe nie są jednoznaczne z egzekwowaniem obowiązków samorządów. Takie wsparcie finansowe jest dla mnie ważne, ale nie zastąpi Straży Miejskiej.
       - Najwięcej interwencji jest typowo porządkowych i jeśli zabraknie takiej służby, kto to będzie dyscyplinował i egzekwował? – pyta Jan Korzeniowski, komendant Straży Miejskiej w Elblągu. - Przecież nie policja, bo ona jest do wyższych zadań, do walki z przestępczością.
       Odpiera też zarzuty kierowane pod adresem strażników, a które dotyczą np. nakładania kar na kierowców: - Nigdy nie polowaliśmy na kierowców, no, ale jeśli krytykuje się nas za działania mające na celu przestrzeganie prawa...
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • No cóż od dawna wiedziałem, że Wilk ma małe jeśli nie "żadne" pojęcie na temat funkcjonowania samorządu. Dzięki populistycznym hasłom i wielkiej rzeszy roszczeniowców doprowadził, do obalenia władzy i samosądu politycznego na konkurentach co na nim się zemści bo kij ma zawsze dwa końce!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  10
  na.ulicy.mówią(2013-11-21)
 • Ciekawe zjawisko. Policja twierdzi, że nie przejmie obowiązków SM. OK, tylko dlaczego SM przejmuje obowiązki Policji ? Mam tu na myśli karanie za złe parkowanie czy wystawianie fotoradaru. Przecież egzekwowanie przepisów ruchu drogowego należy do Policji ! Bez tych "dodatkowych obowiązków" można by było SM odchudzić i zostawić połowę składu do ścigania bałaganu i psich kup. Tylko, że to nie przynosi takiej kasy. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  2
  Machupichcę(2013-11-21)
 • W WTOREK STALI CAŁY DZIEŃ W ZAJEŹDZIE Z FOTORADAREM. Czy to normalne żeby zamiast pilnować porządku w mieście, dwie osoby grzały d. py na wylotówce? SKORO JEST TAM NIEBEZPIECZNIE MOŻNA POSTAWIĆ FOTORADAR STACJONARNY (jeden z resztą stoi 500m dalej). Brak jakiejkolwiek logiki powoduje że ludzie tak ich postrzegają!!!!
 • Bzdury! Elbląska Straż Miejska pracuje do 16stej. Wystarczy po tej godzinie zadzwonic pod nr 986 z interwencja, co usłyszymy? Automatyczną sekretarkę. Policja nie chce przejąć obowiązków Straży Miejskiej? Kolejna bzdura. UM może, zgodnie z prawem, finansowo wspomagać policje a na patrole szliby policjanci z mnieszym stopniem albo adepci, ktorzy zostali przyjeci do policji, by sie nauczyli podstaw służby. Poza tym opinia policji jest nie wiążąca bo go Rada Miasta Elbląga powołała Straż Miejska do zycia i ta Rada Miasta moze ich odwołać. Czemu ten emerytowany wojskowy Korzeniowski tak kurczowo trzyma sie stołka, kasy mu brak?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  1
  kokospoko(2013-11-21)
 • b jest to grupa leni i nierobów, widać to po ich sylwetkach. Zalecam spacer po " dolince" czy Parku Kajki po zmroku. Tam jesteście potrzebni,
 • Strażnicy miejscy są wzywani, gdy w okolicy błąka się bezpański pies, gdy właściciele wyprowadzają swoje czworonogi bez smyczy lub nie sprzątają po swoich pupilach. Także wtedy, gdy właściciele nieruchomości nie wywiązują się ze swoich obowiązków związanych z uprzątnięciem czy zabezpieczeniem np. pustostanu. Interwencje dotyczą również nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów, bezdomnych, spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Nie przedstawiono nam żadnej alternatywy, w jaki sposób będzie zapewnione bezpieczeństwo naszego miasta, jeśli zostanie zlikwidowana Straż Miejska – mówił przewodniczący Rady Janusz Nowak. W jakim aspekcie oni zapewniają owe bezpieczeństwo. Likwidując straż miejską można część wydatków przeznaczyć na zwiększenie szeregów policji, która owe bezpieczeństwo(gdy w okolicy błąka się bezpański pies, gdy właściciele wyprowadzają swoje czworonogi bez smyczy lub nie sprzątają po swoich pupilach. Także wtedy, gdy właściciele nieruchomości nie wywiązują się ze swoich obowiązków związanych z uprzątnięciem czy zabezpieczeniem np. pustostanu. Interwencje dotyczą również nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów, bezdomnych, spożywania alkoholu w miejscach publicznych) zapewni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  hjgjgghkkk(2013-11-21)
 • wogóle nie widać tych nierobów na ulicy, tylko wożą się samochodami!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  3
  bbbuy(2013-11-21)
 • Ale jaja nie chce wam się przestrzegać prawa i chcecie ich likwidować? Z waszych komentarzy można od razu wywnioskować, że nawet nikt nie pofatygował się spojrzeć jakie oni mają obowiązki, w jakich godzinach pracują itd. Chcielibyście żeby robić co się wam podoba i nie ponosić konsekwencji za wykroczenia które popełniacie. Obudźcie się ludzie. Przestrzegajcie prawa to i Straż będzie niepotrzebna ale zacznijcie tego prawa przestrzegać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  8
  loluś(2013-11-21)
 • Jak najbardziej popieram rozwiązanie Tej grupy zawodowej. Poprzedniej Władzy służyła tylko do łupienia ludzi z pieniędzy ( fotoradary ), a prawo stosowane wybiórczo. Inaczej dla swoich znajomych. inaczej dla zwykłych obywateli. Wszyscy Ci którzy piszą że był dobrai porzyteczna są strąnniczy ( rodzina lub znajomi korzystający z tej znajomości ). Chciałbym by egzekwowaniem prawa zajmowała cię POLICJA do tego naprawdę powołana a nie jakaś zbieranina. Widziałwm jak w nocy codzi patrol POLICJI natomiast nigdy nie widziałem STRAŻY MIEJSKIEJ, chodźby zmotoryzowanych. Jeszcze raz popieram by rozwiązać STRAŻ MIEJSKĄ w ELBLĄGU.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  3
  zwykłyobywatel(2013-11-21)
 • chcesz ich spotkac to napewno na starym miescie beda, ,, a i co tu nad czym myslec jak 1mln 200tys doplacamy do tego he to dlaczego mamy utrzymywac grupe beszczelnych ludzi!!!! kasowac straz miejska
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  KASACJIA(2013-11-21)
 • Gdyby rzeczywiście Straż wypełniała swoje zadania i obowiązki to byłabym za jej utrzymaniem, pod warunkiem że przeprowadzone zostałyby zmiany organizacyjne. Obecnie straż pracuje tylko do 16.00 i proszę zauważyć, że zatrudnia 27 strażników. Do wypełnienia zadań wymienionych na początku artykułu, wystarczyłoby moim zdaniem 3 - 4 osoby. Osobiście prosiłam o interwencję 3 razy. Jeden raz coś niby próbowali zrobić - ale ostatecznie bez rezultatu. Pozostałe dwa razy przyjęli zgłoszenie, ale interwencji nie było. Z mojego zatem doświadczenia i oglądu jej istnienie nie ma uzasadnienia.
 • Zlikwidowac polują jak hieny na starym mieście żenada.
Reklama