UWAGA!

Amfiteatr do rozbiórki

 
Elbląg, Amfiteatr zniknie z krajobrazu Parku Dolinka
Amfiteatr zniknie z krajobrazu Parku Dolinka (fot. MS)

W pierwszej kolejności rozebrane zostaną trybuny, później z krajobrazu Parku Dolinka znikną pozostałe elementy amfiteatru. Stan obiektu jest bowiem katastrofalny, a pieniędzy na jego ratunek nie ma. - Prace rozbiórkowe nie przekreślają jednak definitywnie sposobu wykorzystania tego miejsca - zapewniają miejscy urzędnicy.

To miejsce kiedyś tętniło życiem. Tu odbywały się koncerty gwiazd, spektakle kabaretowe, przeglądy lokalnych zespołów muzycznych, a także prezentacje wokalnych i tanecznych talentów przedszkolaków i uczniów elbląskich szkół. Jednak wybudowany w latach 70. XX w. obiekt nigdy nie przechodził gruntownego remontu. W 2010 r. pojawił się projekt odnowy tego miejsca i …właściwie na tym się skończyło. Pomysł skorzystania z unijnych środków upadł, ze względu na zbyt duży wkład własny miasta. Koncepcja pozostała, ale pieniędzy na jej realizację w kasie nadal brak.
       Kilka tygodni temu temat amfiteatru "ożył", bo Zarząd Zieleni Miejskiej skierował do ratusza pismo, w którym informował o tragicznym stanie plenerowej infrastruktury i sugerował, by ją rozebrać. Prezydent zdecydował, że najpierw na amfiteatr "rzucą okiem" inspektorzy nadzoru budowlanego. W czerwcu taka ekspertyza została przeprowadzona. Wykazała, że "w bardzo złym stanie są płyty chodnikowe i ułożone pionowo prefabrykaty, które razem tworzą trybuny. Elementy te są spękane i zaczynają się osuwać w kierunku sceny. Zdewastowane lub powyrywane są drewniane ławki zamontowane na trybunach. W złym stanie jest również chodnik znajdujący się tuż przed sceną.
       Nieco lepiej zachowane są schody i murki rozdzielające sektory, choć i tu występują spękania. Scena i konstrukcja dachu, mimo widocznych znaków zużycia, nie stanowi bezpośredniego zagrożenia."
       W informacji otrzymanej od Urzędu Miejskiego w Elblągu czytamy: "Dla powstrzymania dalszej degradacji obiektu, zagrażającej bezpieczeństwu użytkowników, Zarząd Zieleni Miejskiej planuje ogrodzić siatką cały teren, a następnie przystąpić do sukcesywnej rozbiórki obiektu, w pierwszej kolejności – trybun." Urzędnicy dodają jednocześnie, że "prace rozbiórkowe nie przekreślają definitywnie sposobu wykorzystania tego miejsca. Co więcej, jakakolwiek przyszła inwestycja wymagałaby całkowitej rozbiórki wszystkich znajdujących się tam obecnie elementów."
       Miasto wskazuje przy okazji, gdzie plenerowo mogą bawić się elblążanie. Na liście jest: Wyspa Spichrzów, parking w okolicach PWSZ przy Al. Grunwaldzkiej, zabytkowa muszla koncertowa w Parku Bażantarnia (wyremontowana, z powodzeniem nadaje się na mniejsze koncerty), Plac Kazimierza Jagiellończyka (z nową sceną).
       Nowo utworzonym miejscem z przeznaczeniem na koncerty plenerowe jest skwer przed katedrą, gdzie zamontowane zostały gniazda siłowe, które mają zasilać sprzęt oświetleniowy i akustyczny - zauważają urzędnicy.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • najlepiej. .. rozebrac. .cały Elbląg. .. .odkryty basen. .też zniszczony. .teraz przsyzło na "dolinkę". .. ..
 • PR-owcy Platformy doszli do wniosku, że straszenie PiS-em trzeba połączyć z jakimś dziejącym się na naszych oczach dramatem, i tak padło na Grecję. Zdaniem PR-owców Platformy i jej czołowych polityków, straszenie ? jak to ?zgrabnie? ujęto ? ?pisowską Grecją? jest jak najbardziej uprawnione, ponieważ zarówno prezydent elekt Andrzej Duda, jak i PiS w swoich programach wyborczych mają jakoby zapisane ogromne dodatkowe wydatki budżetowe (posługują się nie bardzo wiadomo przez kogo policzoną kwotą ponad 300 mld zł związanych z realizacją obietnic wyborczych). Rzeczywiście, zarówno prezydent elekt Andrzej Duda, jak i Prawo i Sprawiedliwość mają zapisane w swoich programach przedsięwzięcia, które będą wymagały dodatkowych wydatków budżetowych, ale będą one realizowane równolegle do wzrostu dochodów budżetowych w związku z poprawą tzw. wydajności podatkowej. Taki sposób działania jest konieczny, ponieważ to właśnie 8-letnie rządy Platformy i PSL-u spowodowały sytuację, w której finanse publiczne naszego kraju znalazły się na skraju przepaści
 • Świetnie rozwijamy się kulturalnie. A na miejscu postawią Biedronka czy Lidia?
 • Nie ma pieniędzy?????? A może by obcy kapitał zapłacił podatek dochodowy od dochodu to by się znalazły?;
 • likwidator wroblewski wlasnie dokancza to co zaczal ze slonina. czyli likwidacje miasta. Podczas dni elblaga zauwazylem w okolicach wyspy spichrzow i na starowce mnostwo zachlanej elblaskiej patologii. to zapewne ci ludzie byli wyborcami wroblewskiego, wszak na dniach elblaga w sobote pan prezydent byl juz niezle napruty gdy pokazala go kamera jak degustowal nowe piwko z dyrektorem browaru. to ta patola glosowala na wrobla i teraz mamy to co mamy. caly park dolinka zostal postawiony w stan likwidacji, elblaskie zaklady miesne takze towarzysz wrobel zlikwidowal, do tego kolej nadzalewowa i basen przy spacerowej. co bedzie nastepne?
 • Przegonić ta bandę PO Trzeba wyjść na ulice!!!!!!
 • Ale co ma rozbiórka amfiteatru do katastrofalnych planów PISu?
 • Mieszkam niedaleko i widzę jak menele spotykają się tam i żłopią wińska, także lepiej to rozebrać... Za małe na dni Elbląga czy inne imprezy ogólnomiejskie... A cały park już od paru ładnych lat straszy...
 • PO opanował Ratusz to wszystko do likwidacji-rozbiórki. Po wyborach które blisko was wymiecia raz a dobrze.
 • Taki teren !!! Na pewno interesuje się nim jakiś deweloper z grubasnym portfelem....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  2
  2KarolaR(2015-06-30)
 • Likwidator Wróblewski.... A kto go wybierał?! ELBLAZANIE!!!
 • To nie gadac tylko robic
Reklama