UWAGA!

„Anakonda -18” wymaga ćwiczeń

 
Elbląg, „Anakonda -18” wymaga ćwiczeń
fot. kpt. Paulina Montewka

Żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (DWDP-W) cały czas przygotowują się do certyfikacji, której ostatnia faza nastąpi na początku grudnia bieżącego roku podczas ćwiczenia "Anakonda - 18". Podczas przygotowań zgrywają się w komórkach organizacyjnych, a także doskonalą swoje procedury oraz wiedzę biorąc udział w ćwiczeniach i szkoleniach w kraju i za granicą.

Szkolą również żołnierzy z jednostek, które podczas ćwiczenia znajdować się w podporządkowaniu dowódcy dywizji gen. bryg. Krzysztofa Motackiego.
       Miniony tydzień był dla żołnierzy dowództwa dywizji okresem niezwykle wytężonej pracy. W dniach 22 - 25 października w koszarach przy ul. Łęczyckiej oraz w Pułku Wparcia Dowodzenia DWDP-W przy ul. Królewieckiej w Elblągu przebywało kilkudziesięciu żołnierzy z różnych dowództw oraz jednostek zarówno polskich jak i zagranicznych. W tych dniach, w dowództwie prowadzono równolegle kilka różnych przedsięwzięć realizowanych w ramach przygotowań do ćwiczenia "Anakonda - 18". Były to m.in. szkolenia żołnierzy, którzy podczas Anakondy znajdować się będą w Zespole Podgrywającym Podwładnych Ćwiczącego Szczebla (ang. Locon - Low Command) oraz umiejętności posługiwania się programami, które podczas ćwiczenia będą wykorzystywane na stanowiskach pracy.
       Kulminacyjnym momentem tego tygodnia była synchronizacja (ang. CAR - Combined Arms Rehersal), która odbyła się 25 października. Jej celem było skoordynowanie działań elementów, które podczas ćwiczenia będą podporządkowane dowódcy Wielonarodowej Dywizji. Obok żołnierzy dowództwa brali w niej udział również dowódca Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód gen. broni Sławomir Wojciechowski wraz z grupą oficerów dowództwa korpusu zastępca dowódcy 7. Brygady Zmechanizowanej z Czech ppłk Zdenek Mikula, zastępca dowódcy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej płk Bogdan Rycerski, szef sztabu litewskiej Brygady "Żelazny Wilk" ppłk Aurelijus Motiejunas, dowódca 11. Mazurskiego Pułku Artylerii płk Robert Matysek, a także przedstawiciele innych jednostek biorących udział w ćwiczeniu.
       Ćwiczenie pk. ANAKONDA-18 (AN-18) będzie największym ćwiczeniem SZ RP w 2018 roku organizowanym przez Polskę. Będzie ono sprawdzianem możliwości współdziałania kluczowych organów dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej z układem pozamilitarnym oraz wybranymi elementami struktur dowodzenia NATO. Minister Obrony Narodowej pełni rolę osoby programującej oraz zlecającej przygotowanie i przeprowadzenie ćwiczenia. Funkcję Kierownika Ćwiczenia pełnił będzie Dowódca Operacyjny RSZ.
       W AN-18 uczestniczyć będą żołnierze z 10 krajów Sojuszu oraz  struktur dowodzenia i sił NATO. Na terytorium RP ćwiczyć będzie około 12 500 żołnierzy, a blisko 5000 żołnierzy w Estonii, Litwie i na Łotwie oraz akwenie Morza Bałtyckiego. AN-18 zostanie przeprowadzona na poligonach w Polsce, w międzynarodowej przestrzeni powietrznej oraz na Morzu Bałtyckim. Po raz pierwszy w historii ćwiczenie będzie prowadzone w Estonii, Litwie i na Łotwie.
       Faza główna ćwiczenia została podzielona na dwa etapy: (LIVEX) ćwiczenie z wojskami w dniach 7-16 listopada oraz (CPX) ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo prowadzone od 26 listopada do 6 grudnia. Poprzedzona ona zostanie ćwiczeniem studyjnym (TTX), podczas którego najważniejsi dowódcy NATO oraz SZ RP dokonają przeglądu procedur przekazania odpowiedzialności za prowadzenie operacji w układzie narodowym, koalicyjnym i sojuszniczym.
       Ważnym elementem ćwiczenia będzie przeprowadzenie przez Międzynarodowy Zespół Certyfikujący sprawdzenia zdolności Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód (MND-NE) do działania według sojuszniczych standardów oceny gotowości bojowej (Creval).
      
mjr Dariusz Guzenda
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Muj borze. Stare dziadki bawią się w wojsko. 1 przycisk i nas nie ma.
 • To ja przetłumaczę na nasz język to co napisał ten u góry: "Mój boże. Stare dziadki bawią się w wojsko. Jeden przycisk i nas nie ma.
 • marecki22 Małolaty myślą że aby być dobrym żołnierzem to trzeba być młodym. Raczej trzeba miec rozum i mądrego przełożonego i przemyślane rozkazy z góry. Przypatrzcie sie młodzi na filmy dokumentalne i inne zródla w jakim wieku są ochroniarze możnych tego swiata. Srednia wieku to ok 50 lat. On nie ma biegac tylko wiedziec jak najszybciej cie zastrzelic. A biegają młodzi na cwiczeniach. A wracając do wojska to nie wiek jest problemem tylko brak armii w naszej armi. Za wyjątkiem garstki komandosów i gromu.
 • Nie tyle brak ludzi co sprzętu. Brak samolotów, helikopterów, czołgów, pojazdów rozpoznawczych, przeciwpancernych jednostek, przeciw lotniczych rakiet, łodzi podwodnych, korwet rakietowych, brak kamizelek kuloodpornych, oprzyrządowania osobistego żołnierzy, noktowizorow, celowników optycznych na broń...mozna by długo jeszcze wymieniać.
 • A tu jak zwykle komentarze samych specjalistów od kwaśnych pindoli
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  9
  Elbąg(2018-10-26)
 • Lepiej za te pieniądze wyposażyć parę klas dla dzieci żeby wiedzieli, że ktoś w Polsce o nie się troszczy. Lub wybudować w Elblągu jedną nową szkołe. A tak znowu stracone pieniądze na szkolenie wojskowe z naszych podatków.
 • Jaki przycisk?. czerwonych Polska siła ????
 • Lepiej umrzeć na stojąco nisz żyć na klęcząco - ,,ogry z klatki" kto sie boi ten z milicji
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  Paszka(2018-10-26)
 • Pracuje po 50 jako ochroniarz, bo wywalili go z armii. Proste. U nas tez ochroniarze w marketach sa w podobnym wieku...
 • marecki22 @Misiu - w marketach pracują dozorcy a nie ochroniarze
 • Zabawa w wojsko, pogadaj z kilkoma i większość powie, że w przypadku konfliktu od razu by spier...dalała. .. Ps Ile za PRL-U powstało szpitali i szkół a ile po 89 roku??? To pytanie dla tych powyżej komentujących geniuszy
 • @Misiu - Misiu ''eu. .. geniuszu'' po 50 nikt nikogo z armii nie wywala ponieważ żołnierz zawodowy w tym wieku już ma pełne prawa emerytalne i sam odchodzi do rezerwy, a co do ''ochraniarzy'' pracujących w marketach to niewielu ich jest byłymi żołnierzami zawodowymi.
Reklama