UWAGA!

Archeolodzy w Robitach

W Robitach pod Pasłękiem rozpoczęły się dziś wykopaliska archeologiczne.

Kilka lat temu na terenie komunalnego wysypiska śmieci, na skraju wyrobiska, z którego przez lata wybierany był piasek, znaleziono pozostałości wczesnośredniowiecznej osady, prawdopodobnie zamieszkałej przez Prusów.
     Badania mają charakter ratunkowy, bo osada została w znacznej części zniszczona przez przemysłowe wydobywanie piasku. W Robitach znaleziono jednak ceramikę, srebrny pierścień i kościaną głowicę miecza z wikińskimi ornamentami.
     Jak przypuszcza prowadzący badania elbląski konserwator zabytków i archeolog Mirosław Jonakowski, nieznana z nazwy osada związana była z pruskim Pasłękiem i należała do ważniejszych w regionie.
     Mało kto wie, że okolice Pasłęka to prawdziwe zagłębie archeologiczne. Do dziś znaleziono tam 240 śladów dawnych osad i cmentarzysk.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • A moim zdaniem mało kto wie, że jak w 1918 roku Adolf Hitler został ranny na froncie zachodnim, to aż do końca wojny kurował się w szpitalu w Pasłęku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  antyfaszysta(2003-08-12)
 • a moim zdaniem "antyfaszysto" to sporo osob o tym wie ze Hitler kurowal sie w Pasleku w szpitalu, i do tego jeszcze, ze leczyl sie na oczy po tym jak uzyto gazu bojowego.... Szkoda ze nie ma nigdzie tablicy upamietniajacej ten fakt.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  CARCASS(2003-08-13)
Reklama