UWAGA!

Archeolodzy wrócili na starówkę

 Elbląg, Archeolodzy wrócili na starówkę
(fot. RG)

Na działkach przy ul. Studziennej i Bednarskiej, na elbląskiej starówce, rozpoczęły się dzisiaj prace odkrywkowe fundamentów dawnych kamienic. Prace nadzoruje Muzeum Archeologiczno-Historyczne. W tym miejscu ma powstać nowa zabudowa, nawiązująca do historycznej.

Trzy działki przy ul. Studziennej i Bednarskiej, jak już informowaliśmy, za 1,9 mln złotych wylicytowała w przetargu firma TJM Development z Mławy. Jak dowiedzieliśmy się w elbląskim ratuszu, miasto nie podpisało jeszcze aktu notarialnego w sprawie sprzedaży, co jednak nie przeszkadza w rozpoczęciu prac odsłaniających fundamenty dawnych kamienic.
       - Dzisiaj zaczęliśmy kopanie, odsłaniamy pozostałości kamienic do poziomu posadzek piwnic, czyli to, co po wojnie zostało po prostu zasypane. Musimy te pozostałości opisać, skatalogować. Nasza praca pomoże inwestorowi przygotować projekt zabudowy tego miejsca. Na razie odkrywamy odcinek od hotelu do Ścieżki Kościelnej – powiedział nam Mirosław Marcinkowski, kierownik działu archeologii miasta i regionu Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.
       - Na prowadzenie powyższych badań inwestor pod koniec roku 2017 uzyskał pozwolenie konserwatorskie. Prace archeologiczne będą prowadzone etapowo zgodnie z przyjętym przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków programem badań archeologicznych oraz zgodnie z dotychczas przyjętą na Starym Mieście w Elblągu metodyką badawczą – informuje Monika Maksymiuk z elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

  Elbląg, Archeolodzy wrócili na starówkę
(fot. Michał Skroboszewski)


       W kwartale ulic Bednarska, Studzienna i Wodna mają powstać kamienice z mieszkaniami, funkcją usługową i podziemnymi garażami. Inwestor musi rozpocząć budowę do końca 2020 roku i ukończyć ją w ciągu dwóch lat. Przed rozpoczęciem inwestycji jest zobowiązany przeprowadzić na tym terenie prace archeologiczne pod nadzorem konserwatora zabytków. 
       Kamienice mają powstać po historycznym obrysie, a „projektowana architektura musi nosić znamię czasu i miejsca, w którym powstała, a jednocześnie wykazywać się uniwersalnymi walorami estetycznymi” - pisali urzędnicy w specyfikacji przetargowej tych działek.
       Przedstawiciel inwestora, który wygrał przetarg na zakup działek, nie chce na razie zdradzać szczegółów inwestycji.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama