UWAGA!

Artysta pisze do prezydenta

7 lutego ubiegłego roku gościłem w Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu z wystawą moich zdjęć „Pół Karpia”. Było to dla mnie niebywałe wyróżnienie i powód do dumy. Zostałem wspaniale przyjęty i do końca swoich dni będę pamiętać ten cudowny czas, jaki mogłem spędzić w przepięknym Elblągu - pisze Tomasz Karpiński do prezydenta Wilka.

Dziś przeczytałem, że wystawa Martyny Tokarskiej i Liliany Piskorskiej - pod Pana naciskiem - została zamknięta.
       Panie Prezydencie! Widziałem zdjęcia autorek wystawy. To niebywałe kompozycje, utkane z miłości, tkliwości, wrażliwości, poczucia piękna i estetyki. Nie ma w tych zdjęciach ni grama niestosowności! Jeśli Pan tego nie dostrzega, radzę kurs w bardzo cenionym, renomowanym i prestiżowym Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym.
       Podstawową funkcją sztuki jest ukazanie tego, co Andre Malraux, francuski pisarz i eseista, nazywa „ciemną stronę świata”, co umyka naszemu codziennemu spojrzeniu, od czego konwenanse czy tradycja społeczna każą nam odwracać wzrok.
       Podróż, jaką odbyły artystki, to samo piękno, które otwiera oczy i umysły na wiele wymiarów życia. Esencja.
       Rozumiem. Może się Pan nie znać na sztuce. Może ma Pan problemy z interpretacją przesłania, jakie niesie wystawa. Nie wierzę jednak, że nie wiem Pan, co to znaczy wolność twórczości artystycznej, którą mamy zagwarantowaną w Konstytucji - Art. 54 i 73. Przecież - między innymi - o tą wolność Pan walczył.
       Wiem, że ja – dostając w przyszłości zaproszenie od Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu – mogę być kolejnym uciszonym.
      
Tomasz Karpiński
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • kolejny inaczej kochający się odezwał.
 • a elbląskie środowiska twórcze i dziennikarze od kultury siedzą cicho. nie chcą się narazić kołtunom.
 • Gdyby elblążanie nie bali się w 2002 roku w wyborach na prezydenta Elbląga zagłosować liczniej na Pana Dębskiego, zamiast na Henryka Słoninę, który doprowadził miasto wieloma błędnymi decyzjami na skraj upadłości, żylibyśmy dziś w innym, przyjaznym mieszkańcom nowoczesnym pod kazdym względem mieście. a tak nie dość, że na przykladzie rządów Jerzego Wilka wiemy, że na PiS nie należy głosować, to cofa on nasze miasto zarówno inwestycyjnie, jaki i kulturowo. Zamiast poprawiać po poprzednikach, to nowy prezydent będzie już od jesieni 2014 poprawiać po Wilku. , szkoda utraconego czasu. to miasto naprawdę nie zasługuje na takich gospodarzy.
 • to źle myślisz, wszystkie media to relacjonują. Poczytaj, pomyśl, a potem coś pisz.
 • kolejny „ normalny” , który musi na każdym kroku swoją „ normalność” sobie udowadniać, się odezwał.
 • Nie prawda, że środowiska artystyczne kogoś sie boją. Też to zaobserwowałam, że nieliczni to komentują, a może po prostu zachowanie Deniusiuka dyrektora Galeri el i pryszczaka (wice ktoś tam z urzędu miasta) - persony mi nie znanej nieznającej się na sztuce i będącą tak jakby z choinki - nie jest warte oficjalnej dyskusji? Z daleka czuć tchórzostwem Denisiuka oraz homofobią ratusza elblaskiego. Szkoda czasu na dysputy. A inni boją sie dyskutowąc bo stracą pracę jeśli są na etacie miasta - hahah, prawda boli no nie? Elblag mała prowincja, ludzie się znają i donoszą za kasę!; )
 • Dziewczyny i tak są kochane i homofobia miasta nic nie zmieni! Dali im darmową reklamę!
 • Geje, lesby, normalsy! Wszyscy jesteśmy ludzmi! Szacunek dla wszystkich! Precz z homofobicznymi donosami z ratusza elbląskiego!
 • Galeria el powinna być ignorowana, dyskryminowana za to, że popiera rasizm, homofobię!
 • MariuszLewandowski Szanowny Panie Redakcja dostała mój felieton wykraczający poza ramy postu z prośbą o publikację w dziale listy od czytelników. Widać Pan Redaktor nie uznał że warto go publikować więc mam go nazwać homofobem i napisać że jego buty śmierdzą cenzurą ? Pan Redaktor skorzystał ze swoich uprawnień jak Jerzy Wilka skorzystał ze swoich. Chce Pan ich rozliczać ? Proszę bardzo byle miara była równa a pomiar był bez kantowania. Ja Pana post wydrukowałem zgłosiłem do moderacji i zabezpieczenia Pan danych transmisyjnych. Za jakiś czas będzie miał Pan zatem możliwość wykazanie że jestem błaznem ale jeśli Pan tego nie udowodni to trochę będzie to Pana kosztowało
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  9
  MariuszLewandowski(2014-05-24)
 • MariuszLewandowski Dodam też że Pana kultura jest widoczna po Pana wpisie. Człowiek mądry nie wypowiada się o kimś kogo nie zna a Pana poznać o ile pamiętam nie miałem okazji. Co do mojego obycia w polityce to zapewne miałem przyjemność wysłuchać i podyskutować z większą ilością polityków niż Pan ale spierał się nie będę. Co do kultury to moje gusta są zgoła alternatywne i jeśli nie uznaje Pan za kulturę na przykład " Siekiery" " Dr Hackenbucha" czy " Bielizny " to nie podyskutujemy o kulturze wcale. Jeśli je Pan za kulturę uznaję to możemy do dyskusji zasiąść ale proszę wybaczyć nie wydaje mi się by był Pan partnerem do dyskusji o kulturze bo jej Pan swoim wpisem uwłacza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  9
  MariuszLewandowski(2014-05-24)
 • Elbląg to Pustynia Intelektualna. TUTAJ SZANSĘ NA STOŁKI w kulturze mają tylko persony typu BMW / bierni, mierni i wierni /. I tacy rządzą w kulturze. A prym wiedzie Banda Trojga - znana wszystkim trzeżwo myślącym - w tym udręczonym miasteczku.
Reklama