UWAGA!

Atrakcje wojskowego festynu - kawalerzyści na koniach i „Rosomak

2008-09-13
Aktualizowany 2008-09-15 14:45
Elbląg, Podczas festynu można było m.in. zobaczyć jak rozbija się cegly nogą
Podczas festynu można było m.in. zobaczyć jak rozbija się cegly nogą (fot. Asia)

Pokaz walki, sprzętu bojowego, a także musztry w wykonaniu kawalerzystów na koniach – to tylko niektóre atrakcje, jakie czekały na elblążan na festynie zorganizowanym z okazji 89. rocznicy powstania 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Zobacz fotoreportaż.

W piątek 12 września żołnierze 16 PDZ świętowali urodziny swojej dywizji. Chcieli, by wraz z nimi tę wyjątkową – 89. rocznicę – uczcili także elblążanie dlatego na placu szkoleniowym 16 batalionu dowodzenia zorganizowali festyn. Bardzo interesująco wypadł pokaz musztry i sprawności w wykonaniu kawalerzystów. Po raz pierwszy w Elblągu gościli członkowie Stowarzyszenia Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w Starogardzie Gdańskim. Po raz pierwszy więc elblążanie mogli zobaczyć, co potrafią zarówno jeźdźcy, jak i konie.
     Był też pokaz walk w wykonaniu żołnierzy 3 batalionu rozpoznawczego z Giżycka. Widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda odbijanie jeńca czy obrona przed napastnikami z użyciem saperki. Żołnierze zaprezentowali również, jak można rozbić kilka cegieł gołą ręką lub kopniakiem.
     Szczególnie najmłodszych bardzo ucieszyła możliwość przyjrzenia się z bliska wozom bojowym. Można było wdrapać się na pojazdy, a także wypytać żołnierzy o szczegóły ich zastosowania. Wśród prezentowanych wozów był opancerzony pojazd zwany Rosomakiem.
     Były też stoiska przygotowane przez miasta, w których stacjonują jednostki 16 PDZ, można było skosztować grochówki czy pierożków.
     Do godz. 18 odwiedzający korzystali z atrakcji przygotowanych przez żołnierzy. Ci z kolei już zapowiedzieli, że przyszłoroczne obchody 90. rocznicy powstania 16 PDZ będą jeszcze ciekawsze.
     
     Z dowódcą 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Wiesławem Michnowiczem rozmawia Marta Hajkowicz:
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • "Ci z kolei już zapowiedzieli, że przyszłoroczne obchody 90.rocznicy powstania 16 PDZ będą jeszcze ciekawsze" - już się boję, bo to wszystko z moich podatków, te zabawy dużych chłopców.
 • Wszystko fajnie, dobrze że komuś się chce, TYLKO DLACZEGO W PIĄTEK??? Takie rzeczy to się organizuje w weekendy.
 • Byłem, wszystko w porządku tylko: dlaczego sprzęt wojskowy był tak "rozrzucony" po całym placu, dlaczego scena była tak oddalona? Nieco zmarnowany wysiłek organizacyjny wielu ludzi. Wojskowi działają na rozkaz, ale osoby cywilne wspierajace wojsko w tym przedsięwzięciu, mogą byc nieco zrażeni. Sięgając głębiej, z zakulisowych rozmów: jak potraktowano niektóre zespoły, które przyjechały z daleka. Przemyślcie to panowie wojskowi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Obserwator.(2008-09-13)
 • a po latach. .. .zryta psycha i pijaństwo
 • Takie atrakcje organizuje sie w weekend o późniejszej godzinie, nie gdy dzieci są w szkołach, a rodzice w pracy wszytko fajnie tylko niech to przemyślą w przyszłym, roku niech to będzie atrakcja dla wszystkich mieszkańców, a nie tylko przejazd opustoszałymi ulicami przy publice składającej sie z emerytów i bezrobotnych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  teenki weenki(2008-09-14)
 • A czemu Rosomaka nie ma na zdjęciach? Nie dojechał? Widać tylko samochód zwany Pandą. ..
 • właśnie dlaczego elbląscy żołnierze nie chcą świętować z elblążanami. .. robią takie imprezy w dzień pracujący. .ja wiem dnia święta sie nie wybiera, wypada z kalendarza ale jeden dzień zwłoki by nikogo nie zbawił i przyszło by dużo ludzi a tak lipa. .. a wielu dawnych wojaków z 16 PDZ - przyszło by ze swoimi pociechami na grochówe a tak obeszlismy sie smakiem. .. a inne dywizje czy nawet półki robią to w soboty. .. Panie Generale prosimy o soboty. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  J92-W94 rezerwa(2008-09-15)
 • pamiętacie mnie wróciłem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  prosty Andrzejek z zza polibud(2008-09-16)
 • a wróciłem pod inną nazwą, bo pod staraą nie zamieszczają komentarza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  prosty Andrzejek z zza polibud(2008-09-16)
 • A jutro wracają do domów nasi chłopcy z Kosowa:) Gratulacje dla wszystkich żołnierzy z XVIII zmiany PKW KFOR
Reklama