UWAGA!

Bakterie atakują, kąpieliska zamknięte

Elbląg, Plaża w Kadynach
Plaża w Kadynach (fot. EK)

Nie można kąpać się w Suchaczu, Kadynach i w Tolkmicku. Badania przeprowadzone przez Graniczną Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Elblągu wykazały, że wody Zalewu Wiślanego są znacznie zanieczyszczone bakteriami z grupy Coli. Kąpiel w zanieczyszczonym akwenie grozi m.in. zaburzeniami przewodu pokarmowego lub wysypką.

Pracownicy Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu badali wody Zalewu Wiślanego w kąpieliskach w: Suchaczu, Kadynach (Cegielnia i Srebrna Riviera) oraz w Tolkmicku, przez ostatnie dwa tygodnie. Wyniki laboratoryjne wskazują na skażenie bakteryjne.
       - Znacznie została przekroczona dopuszczalna norma bakterii z grupy Coli – wyjaśnia Mirosława Laskowska z Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu. – Winne są ścieki oraz bakterie kałowe. Kolejne badania zostaną przeprowadzone w poniedziałek 10 sierpnia, a ich wyniki poznamy prawdopodobnie w środę.
       Czy jest szansa, że stan wód Zalewu Wiślanego do tego czasu poprawi się?
       - Raczej nie, choć w ubiegłych latach bywało różnie – mówi Mirosława Laskowska. – Wody są systematycznie badane i w przypadku poprawy stanu ich czystości wydamy stosowny komunikat.
       Póki co, na terenie gminy Tolkmicko, ze względu na skażenie bakteryjne, kąpiel i uprawianie sportów wodnych jest niedozwolone.
       Czym grozi złamanie zakazu?
       - Kąpiel w takie wodzie może wywołać np. zaburzenia przewodu pokarmowego lub wysypkę – ostrzega Mirosława Laskowska.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • i jak tu mowic o ozywieniu regionu. .. plakac sie chce.
 • Jak co roku temperatura kilka dni powyżej 20 stopni i już bakterie coli. Przekop wszystko by zmienił.
 • Tak www.portel.pl oraz www.portel.pl a nikt z włodarzy nie widzi problemu?! Marzą im się kolejki linowe przekopy proponuje zacząć działać od podstraw bo tylko czysta woda może nas "uratować"
 • a ja tam się nie boję. co roku zamykają i co?? i tak ludzie kąpią się, pływają na windsurfingu i kitesurfingu i nic im nie jest
 • Kulas od dawna piał, że zalew to syf - no i się okazało kto ma rację ?.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  seniorek(2009-08-05)
 • wysoka temperatura to jedno ale trzeba się zastanowić skąd się biorą E. coli w zalewie. Są to bakterie kałowe więc kupa pływa w zalewie (i to nie mówię o przypadkowych turystach bo muszą to być większe ilości. Może zamiast badać co 5 min. wodę lepiej znaleźć brudasa co tak wodę beszcześci. ..
 • Daleko nie szukać - wszystkie położone nad brzegiem domy/domki/kempingi/pensjonaty w Kątach Rybackich (i kilka innych wsiach) odprowadzają nieczystości do Zalewu Wiślanego! Wystarczy poczekać do nocy, żeby zobaczyć ten proceder. Posiadane szamba opróżniane są może raz na sezon, żeby nie podpadło. Wiedzą o tym urzędasy z UG w Stegnie i UM w Krynicy i co? G. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Były Kryniczanin(2009-08-05)
 • szukać należy zródła zanieczyszczeń i na tym skupić właściwe urzędy!!!!
 • Studiuje ochronę środowiska i to żadna tajemnica że wszystkie okoliczne miejscowości znajdujące się nad zalewem wypuszczają tam ścieki, nikt się tym nie interesuje a sanepid zamiast badać wodę co 2 dni i zamykać kąpieliska powinien zainteresować się przyczyną. Wiadomo jednak ze pieniądz to pan i łatwiej jest spuścić ścieki do zalewu niż cackać się z oczyszczaniem. jak tak dalej pójdzie to cała fauna i flora zginie dzięki takiemu postępowaniu, wystarczy przyjrzeć się mazurskim jeziorom. Podobno w okolicach Fromborka jest najgorzej jeśli chodzi o stan zalewu. A ludzie chorują - kobiety mają zakażenia dróg rodnych a każdy może się tam nabawić zapalenia pęcherza moczowego.
 • Szanowni Państwo narazie jest to informacja medialna, ponieważ nie odwołuje sie do oficjalnego komunikatu. Dziwne,że mowa jest tylko o części zalewu po stronie województwa warmińsko- mazurskiego .Faktem jest,że bez oczyszczenia z osadów dennych Zatoki Elbląskiej nie można mówić o czystym zalewie/ doc Rajmund Dubrawski/ Ale w tym przypadku mogę przypuszczać,że z bakteriami jest tak jak z powołaniem rezerwatu. Czytaj tu kliknij www.rafzen.pl Dopóki poseł Leonard Krasulski nie zostanie wyrzucony z PiS rozwój regionu jest niemożliwy.Kliknij tu www.youtube.com Z poważaniem mgr inż.Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Kulas(2009-08-05)
 • Szanowni Państwo bakterie w wodzie dobrze natlenionej szybko zanikają. Proszę porównać wyniki stacji z wynikami WIOŚ na BZT5- wyniki będą różne. Sprawą najistotniejszą jest wyjaśnienie występowania rtęci w Zatoce Elbląskiej grozi to katastrofą ekologiczną, o czym wspominał już dr Władysław Borowski. Dlaczego od dwukrotnych niezależnych badań w1996 roku nic się nie robi wyniki badań kliknij tu www.rafzen.pl Z poważaniem mgr inż. Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Kulas(2009-08-05)
 • sprawdzac wszystkie przybrzezne miejcowosci nad zalewem jak wygladaja ich szamba i powinien byc papier odbioru nieczystosci to moze na drugi rok zdazymy sie wykapac -- napewno nie sprawdzimy obwod kalingradzki a tam wiemy jak jest czysto
Reklama