UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Będą maszerować "przeciwko" lub "w obronie"

 
Elbląg, Marsze "w obronie" i "przeciwko" już w Elblągu się odbywały
Marsze "w obronie" i "przeciwko" już w Elblągu się odbywały (fot. AD, arch. portEl)

Najbliższy weekend (28-29 września) w Elblągu upłynie - przynajmniej tak wynika z planów - pod hasłem marszów. Najpierw była mowa tylko o Marszu Równości przeciwko wykluczeniom. Okazało się jednak, że ulicami miasta chcą przejść także inne manifestacje "przeciwko" lub "w obronie". Nawet modlitwa różańcowa ma się odbyć krokiem marszowym. Do Urzędu Miejskiego wpłynęło aż 11 (!) zawiadomień o zgromadzeniu.

Na początku była mowa tylko o zorganizowaniu w Elblągu, wzorem innych miast, Marszu Równości przeciwko wykluczeniom. Organizatorzy zaplanowali go na 28 września, o czym poinformowali w mediach społecznościowych już w sierpniu. I to obudziło w innych osobach chęć zorganizowania zgromadzeń m.in. w obronie rodziny, przeciwko edukacji seksualnej dzieci i młodzieży, a nawet publicznej modlitwy różańcowej.

Wszystko miało odbyć się jednego dnia, ale gdy Marsz Równości zmienił datę na 29 września zaczęły się komplikacje.

„Parada równości organizowana przez aktywistów LGBT w Elblągu została zgłoszona nieprawidłowo i niezgodnie z ustawą Prawo o zgromadzeniach, w związku z czym jest nielegalna” - poinformowała nas Fundacja Pro-prawo do życia.

- Aktywiści LGBT złożyli swoje zawiadomienie o zamiarze organizacji przemarszu w sposób nieprawidłowy i niezgodny z ustawą Prawo o zgromadzeniach, a konkretnie zrobili to po prostu za wcześnie, w związku z czym ich parada jest nielegalna i zakłóca zgłoszoną w sposób poprawny inicjatywę modlitewną"- mówił Marek Wąsowski, który koordynuje działaniami Fundacji Pro-prawo do życia w Elblągu.

Działacze Fundacji obawiali się, że "w niedzielę, 29 września, może dojść do prowokacji ze strony aktywistów LGBT, którzy zamierzają zakończyć swój przemarsz przed elbląską katedrą, nieopodal siedziby kurii diecezjalnej".

I tu nastąpił kolejny zwrot akcji, bo organizatorzy I Marszu Równości – dopełniając wszystkich formalności - zmienili jego trasę. Zapewniają o współpracy z miejskimi urzędnikami oraz policją, by wszystko przebiegało bezpiecznie i spokojnie.

- Chcielibyśmy, żeby poszedł przekaz w Polskę, że w Elblągu Marsz przeszedł spokojnie, bez niepotrzebnych stresów - deklarują.

Finał jest taki, że do Urzędu Miejskiego w Elblągu wpłynęło aż 11 zawiadomień o zgromadzeniach zaplanowanych na weekend 28-29 września. Niektóre trasy marszów się pokrywają, ale nie są to marsze "konkurencyjne".

 

Poniżej przedstawiamy program marszów:

Sobota, 28 września w godz. 9-19

1. Wyrażenie protestu przeciwko zajęciom i lekcjom szkolnym, których celem jest deprawacja seksualna dzieci i młodzieży. Rozpoczęcie zgromadzenia: róg ulic Armii Krajowej i Pocztowej (park Planty) w Elblągu, następnie przejście ulicami: Armii Krajowej - Pocztowa - Robotnicza -Teatralna - 12 lutego - Armii Krajowej park Planty (zakończenie).

2. Budowa świadomości wśród mieszkańców Elbląga na temat zjawiska seksualizacji dzieci i młodzieży. Rozpoczęcie zgromadzenia; róg ulic Ogólnej i Dąbka w Elblągu (przed wejściem do CH Ogrody), następnie przejście ulicami - Odrodzenia - Wiejska - Podgórna - Robotnicza - Matejki - Dąbka - Piłsudskiego - Kajki - Pionierska - Królewiecka - Fromborska - Ogólna - Dąbka (zakończenie przed wejściem CH Ogrody).

3. Manifestacja w obronie dzieci przed pedofilią. Rozpoczęcie zgromadzenia: Plac Dworcowy (deptak na przeciwko dworca PKP Elbląg), następnie przejście ulicami: Plac Dworcowy - Grunwaldzka - Tysiąclecia - Hetmańska - Giermków - Rycerska - Tysiąclecia - Grunwaldzka - Plac Dworcowy (zakończenie).

4. Pikieta i przemarsz przeciwko deprawacji seksualnej dzieci. Rozpoczęcie zgromadzenia: Plac przed Katedrą św. Mikołaja w Elblągu od strony ul. Wodnej, następnie przejście ulicami: Wodna - Studzienna - Przymurze - Wigilijna - Stary Rynek - Mostowa - Wodna - plac przed katedrą św. Mikołaja (zakończenie).

5. Manifestacja w obronie dzieci przed pedofilią. Rozpoczęcie zgromadzenia: Plac Dworcowy (deptak na przeciwko dworca PKP Elbląg), następnie przejście ulicami - Plac Dworcowy - Grunwaldzka - Tysiąclecia - Hetmańska - Giermków - Rycerska - Tysiąclecia - Grunwaldzka - Plac Dworcowy (zakończenie).

6. Wyrażenie protestu przeciwko zajęciom i lekcjom szkolnym, których celem jest deprawacja seksualna dzieci i młodzieży. Rozpoczęcie zgromadzenia: róg ulic Armii Krajowej i Pocztowej ( park Planty) w Elblągu, następnie przejście ulicami - Armii Krajowej - Pocztowa - Robotnicza -Teatralna - 12 lutego - Armii Krajowej park Planty (zakończenie).

7. Manifestacja w obronie rodziny. Rozpoczęcie zgromadzenia: Plac Jagiellończyka, następnie przejście ulicami: Dąbka - Piłsudskiego - Brzeska - Browarna - Jaśminowa - Dąbka - Nowowiejska - Traugutta - Grobla św. Jerzego (zakończenie na rogu ulic Traugutta i Grobla św. Jerzego od strony Parku Traugutta).

8. Manifestacja w obronie rodziny. Rozpoczęcie zgromadzenia: Plac Jagiellończyka, następnie przejście ulicami: Dąbka - Piłsudskiego - Brzeska - Browarna - Jaśminowa - Dąbka - Nowowiejska - Traugutta - Grobla św. Jerzego (zakończenie na rogu ulic Traugutta i Grobla św. Jerzego od strony Parku Traugutta).

 

Niedziela, 29 września

1. Budowa świadomości wśród mieszkańców Elbląga na temat zjawiska seksualizacji dzieci i młodzieży - w godz. 9-19. Rozpoczęcie zgromadzenia: róg ulic Ogólnej i Dąbka w Elblągu (przed wejściem do CH Ogrody), następnie przejście ulicami - Odrodzenia - Wiejska - Podgórna - Robotnicza - Matejki - Dąbka - Piłsudskiego - Kajki - Pionierska - Królewiecka - Fromborska - Ogólna - Dąbka (zakończenie przed wejściem CH Ogrody).

2. Modlitwa różańcowa Elbląg w godz. 9-20. Rozpoczęcie zgromadzenia: Plac Dworcowy, następnie przejście ulicami: Mickiewicza - Orzeszkowej- Sienkiewicza - Górnośląska - Nowowiejska - 12 Lutego - Hetmańska - Giermków - Plac Słowiański - Pocztowa - Królewiecka - Stoczniowa - Brama Targowa - Stary Rynek - Mostowa- Plac Katedralny (zakończenie zgromadzenia).

3. I Elbląski Marsz Równości, który ma na celu "zamanifestowanie braku zgody na wykluczenie ze społeczeństwa osób LGBTIQAP, ofiar przemocy, niepełnosprawnych, starszych, bezdomnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych oraz uchodźców, a także nierównym traktowaniu kobiet. Początek zgromadzenia o godz. 13.30 al. Grunwaldzka 135 (plac Hali Sportowo - Widowiskowej), a następnie przemarsz trasą: ul. Grunwaldzka - Rondo Kaliningrad - ul. Dębowa - ul. Lotnicza - ul. Fredry - ul. Malborska - ul. Zagonowa - ul. Panieńska - Bulwar Zygmunta Augusta - ul. Wapienna - ul. Zamkowa. Zakończenie o godz. 17.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama