UWAGA!

Marsz równości także u nas

 
Elbląg, W marcu 2018 roku w Elblągu odbył się czarny marsz, przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego
W marcu 2018 roku w Elblągu odbył się czarny marsz, przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

W Elblągu, wzorem innych miast, odbędzie się Marsz Równości przeciwko wykluczeniom. Organizatorzy zaplanowali go na 28 września, o czym poinformowali w mediach społecznościowych.

Marsze równości odbywają się nie tylko w metropoliach, ale także w mniejszych miastach. W ostatni weekend takie wydarzenie zorganizowano w 50-tysięcznym Radomsku. W każdym mieście powtarza się podobny scenariusz – uczestników musi chronić policja przed kontrmanifestantami, którzy obrażają lub – tak jak w Białymstoku – atakują pokojową manifestację.
       Jak będzie w Elblągu? Przekonamy się 28 września o godz. 14, kiedy to marsz równości ma wyruszyć z placu Dworcowego. Nie jest jeszcze znana jego trasa ani pozostałe szczegóły. Na początku września ma odbyć się spotkanie w tej sprawie. Organizatorem spotkania jest Elbląska Grupa na rzecz Osób LGBT+ "Pryzmat".
       - Wszystkie informacje o marszu będą wkrótce dostępne. Zawsze jest obawa o to, że przeciwnicy nie będą potrafili zachować normalnych standardów, ale mamy nadzieję, że policja odrobiła lekcje po Białymstoku. Płock był bezpieczny. Prawa człowieka, prawa mniejszości, kłamstwa i oskarżenia, których słyszymy coraz więcej, wymagają pokazania że ludzie LGBT to normalne osoby. Jedyne czego ci ludzie chcą, to żyć bezpiecznie z takimi samymi prawami jakie mają osoby hetero - napisała w odpowiedzi na nasze pytania Joanna Brzoza, jedna z organizatorek marszu.
       - Grupa inicjatywna zawiązała się jakiś czas temu, wczoraj do współorganizacji dołączył Pryzmat -  elbląskie stowarzyszenie na rzecz LGBT+, oraz stowarzyszenie "My rodzice". Trwają rozmowy z innymi podmiotami zainteresowanymi współpracą. Mieliśmy w planie zrobić Marsz w przyszłym roku, ale sytuacja wokół środowiska LGBT+ się zagęszcza. Winna temu stanowi rzeczy jest propaganda "ideologii LGBT" rządzących oraz popierającego ich kleru, którzy we współpracy dokonują dehumanizacji istot ludzkich, próbując zabrać ludziom ich prawo do kochania i samostanowienia - uważają przedstawiciele Grupy Inicjatywnej I Elbląskiego Marszu Równości. - Marsz będzie oczywiście tak jak i w innych miastach dotyczył wszystkich grup wykluczonych tj. niepełnosprawnych, starszych osób...itd. Decyzja o przyspieszeniu organizacji marszu zapadła po słowach posła Kaczyńskiego, że zakaże nam - obywatelom państwa polskiego - możliwości domagania się traktowania nas na równi z innymi obywatelami Polski. Byliśmy w Gdańsku dwa lata temu, w zeszłym roku w Lublinie, a ostatnio w Białymstoku. Wszędzie tam byliśmy wyzywani, obrzucani m.in jajkami, opluwani, a w Białymstoku grożono nam śmiercią, dlatego policja odwoziła nas na pociąg powrotny. Czy sìę boimy kontrmanifestacji? Nie, nie boimy się. Nie możemy i nie chcemy ciągle się bać. Na co dzień my, nasi przyjaciele, nasze dzieci, partnerzy spotykamy się z nienawistnymi tekstami, pobiciami, brakiem akceptacji i wsparcia psychologicznego. Marsze są po to właśnie, aby w ten jeden dzień poczuć się wspólnotą i się nie bać. Trasa przemarszu zostanie ujawniona po rejestracji marszu, bo istnieje prawdopodobieństwo, że środowiska skrajnie prawicowe i faszystowskie, będą próbowały zorganizować kontrmanifestacje, tak by trasy się przecinały jak to było w Białymstoku. Co do frekwencji, to bez znaczenia. Najważniejszy jest cel i przekaz marszu, może być 50 a może być 500 osób, byle by czuły się wspólnotą i mogli się poznać - napisali do nas przedstawiciele Grupy Inicjatywnej. 
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama