UWAGA!

Będzie rządziła nie partia, a konkretna osoba

 Elbląg, Witold Wróblewski i Janusz Piechociński
Witold Wróblewski i Janusz Piechociński (fot. WS).

W Elblągu gościł dziś wicepremier Janusz Piechociński, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wprawdzie oficjalnym celem wizyty było spotkanie z przedsiębiorcami poświęcone m.in. przyszłości stref ekonomicznych i Elbląskiemu Parkowi Technologicznemu, ale trudno nie wiązać jej ze zbliżającymi się wyborami.

Witold Wróblewski, przedstawiciel PSL w zarządzie województwa, kandyduje na prezydenta Elbląga, a Komitet Wyborczy Wyborców Witolda Wróblewskiego zarejestrował listy kandydatów do Rady Miejskiej. Piechocińskiemu towarzyszyli m.in. poseł PSL Stanisław Żelichowski i wiceminister skarbu państwa z PSL Urszula Pasławska.
       Konferencja prasowa wicepremiera nie była jednak poświęcona wyłącznie elbląskim wyborom.
       – Dzisiaj najważniejsze jest to, żeby skoncentrować społeczną i polityczną energię na tym, co rozstrzyga o teraźniejszości, a coraz bardziej będzie rozstrzygało o przyszłości, czyli na gospodarce, która musi być efektywna, racjonalna, musi mieć odpowiednie wsparcie, musi mieć odpowiednie zasoby, czyli kapitał ludzki – przekonywał Janusz Piechociński. - Stąd deklarowana przeze mnie aktywność. Nie po to, aby wzywać do walki z kimś, a do walki z czymś – z bezrobociem, niezdolnością do współpracy, do współdziałania, z zapominaniem o tym, że obok gospodarki jest przestrzeń polityki, dyplomacji, samorządu, ale wszystkie te przestrzenie służą gospodarce.
       Piechociński każe jednak patrzeć na gospodarkę przez pryzmat ludzi: – Skończyły się już przewagi polskiej gospodarki oparte o niższe ceny energii, niższe koszty pracy czy niższe podatki. Wchodzimy w nową erę gospodarki globalnej, gdzie najważniejszą przewagą konkurencyjną będzie kapitał ludzki.
       Dziennikarze pytali też o sprawy elbląskie.
       – Referendum i przedterminowe wybory są stanem nadzwyczajnym – mówił Piechociński. – Warto zapytać, dlaczego do tego stanu nadzwyczajnego doszło i warto wybrać dobrze, żeby ten rok nie był dla Elbląga i elblążan rokiem straconym. Dobrze, że wybory są już w czerwcu, bo mam nadzieję, że po akcji agitowania za referendum, samego referendum i kampanii wyborczej bardzo szybko przejdziemy do pracy na rzecz środowiska. Ludzie Polskiego Stronnictwa Ludowego wiedzą, że trzeba służyć swojemu regionowi, swojemu miastu najlepiej, jak się potrafi. Apeluję do społeczności obywatelskiej w Elblągu, żeby kampania była pozytywna, żeby wybrać postać, którą – bez względu na to, jak kto głosuje – następnego dnia po wyborach uzna za swojego prezydenta.
       Piechociński o wyzwaniach, które stoją przed przyszłym prezydentem Elbląga: – Dla mnie sprawą kluczową jest sytuacja budżetowa miasta, inwestycje no i te 17 procent bezrobocia. A każdemu, kto ma aspiracje polityczne i samorządowe, jeszcze raz przypominam: wygrać to wygrać, ale wygrać i nie zawieść – to dopiero sztuka jest. Nie PSL, nie SLD, nie PiS, nie Platforma będzie rządziła Elblągiem, tylko konkretna osoba, która będzie miała zadanie wyjątkowo trudne – wyprowadzenie miasta na prostą, dokończenie procesów inwestycyjnych i przygotowanie się przez ten rok do nowej perspektywy unijnej. A także umocnienie społeczeństwa obywatelskiego i samorządności w mieście, bo konfrontacje w wymiarze personalnym wsparte jeszcze agresją partyjną podzieliły. Trzeba więc odbudować wspólnotę samorządową.
       O Witoldzie Wróblewskim: – Ja się cieszę, że wystartował w rywalizacji i ma honor i odwagę zderzyć się z bardzo trudną sytuacją Elbląga, trudną nie tylko z punktu widzenia budżetu.
      

 


      

Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Zebrał się komitet żniwny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wyborca(2013-06-03)
 • Ale brednie! A gdzie wy wszyscy byliście przed referendum? A teraz nagle Elbląg to dosłownie druga Warszawa! Tyle "sław" przyjeżdża, że kto wie. .. a może i sejm do Elbląga przeniosą? Mamy was wszystkich serdecznie dosyć! Dziękuje, dobranoc.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Gustaw z Elbląga(2013-06-03)
 • Żenada nic nie przywiozł? Doslownie zero, zero, zero, absolutnie chłop nie przywiózl, na co on liczy?
 • Czyli Piechociński też za p. Gelert.
 • Piechociński, a gdzie ci ten prompter zamontowali ? Na suficie ?
 • Nie widzę żadnego konkretnego argumentu dotyczącego wizyty. Ludzie ogarnijcie człowiek ważny przyjeżdża a wy wstyd robicie, bo się wypowiedzieć nie umiecie, to nic nie piszcie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  anonim-2(2013-06-03)
 • a ta konnkretna osoba to juz byla chyba we wszystkich partiach i w zadnej nie zagrzala miejsca na dluzej, a tera jest tajnym wspolpracownikiem PSL, a PSL udaje, że ta osoba jest nie z PSL, MONTY PYTNON doslownie się chowa, panie kandydacie proszę się ujawnić, nie musi pan ulrywac swojej przynależności partyjnej, zyje pan w wolnym kraju, konspiracja sie skonczyla, apeluję aby sie pan ujawnił
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  czlonek ORMO(2013-06-03)
 • Pan Wroblewski powinien się ujawnić i wyznać, że jest tajnym wspolpracownikiem PSL, nie wolno wyborców oszukiwać bo to się zemści
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dobra rada(2013-06-03)
 • "Nie będzie rządziła partia" wszyscy uwierzyli, naprawdę, wszyscy z iq poniżej 100
 • Przyjechał, powiedział że trzeba wybrać najlepszego kandydata (Elę Gelert miał na myśli - wszak znają się dobrze z ław poselskich) i pojechał.
 • Pan Wróblewski nigdy nie był w żadnej partii, dopiero od dwóch lat jest w PSL a dlaczego zapytajcie sie bułego prezydenta GN, czy mógł zostać w mieście.
 • Czy Piechociński klękał przed elektoratem Elbląga ? Jeżeli nie to nie okazał nam należytego szacunku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lex 007(2013-06-03)
Reklama