UWAGA!

Bez szans na powrót do Pomorza

Elbląg, Bez szans na powrót do Pomorza

- Nie ma szansy na to, by w ciągu kilku najbliższych lat mogła się zmienić mapa województw - powiedział minister spraw wewnętrznych Ryszard Kalisz, który odwiedził dziś Elbląg.

Elbląg od 1998 roku, od chwili wejścia w życie reformy administracyjnej - kiedy przestało istnieć województwo elbląskie i stał się częścią województwa warmińsko - mazurskiego walczy do przyłączenie do województwa pomorskiego.
     Minister mówi, że stanowisko rządu Marka Belki jest takie same jak poprzednich rządów i dodał, że pozytywna dla Elbląga decyzja wywołałaby lawinę wniosków z innych miast i miejscowści.
     - Taka jedna decyzja otworzyłaby jeszcze wiele innych podobnych spraw w Polsce - jest przecież kwestia województwa zachodniopomorskiego, Warszawy, czy całych obszarów wokół Radomia - twierdzi minister. - Mapa administracyjna województw, powiatów i gmin musi być stabilna. Jeśli chodzi o powiaty, to jeżeli będą się one chciały łączyć, będziemy temu przychylni, ale nie zgadzamy się na ich dzielenie.
     Ryszard Kalisz twierdzi, że wie o determinacji mieszkańców Elbląga, ale na przeszkodzie w zrealizowaniu ich postulatów stoją nie tylko względy polityczne.
     - Wola społeczności lokalnych musi się jeszcze liczyć z elementem ekonomicznym, z tym, że tworzą one pewne tkanki społeczne - powiedział w czasie spotkania z dziennikarzami minister Kalisz.
     W społecznych konsultacjach, jakie w sprawie wojewódzkiej przynależności odbyły się w 1999 roku za tym, by miasto znalazło się w granicach województwa pomorskiego wzięła udział prawie połowa elblążan. "Za" Pomorzem opowiedziało się prawie 98 procent uczestników sondażu.
     Przed południem minister spotkał się z prezydentem Elbląga, Henrykiem Słoniną. Spotkanie było zamknięte dla dziennikarzy. Po spotkaniu minister pojechał na granicę polsko – rosyjską. Oglądał miejsce, w którym powstaje nowe przejście graniczne Grzechotki – Mamonowo II oraz istniejące przejście w Gronowie. W czasie spotkania z dziennikarzami Ryszard Kalisz przyznał, że widział kolejki na granicy.
     - Nowe przejście jest bardzo potrzebne, bo odciąży przejście w Gronowie – powiedział minister i dodał, że rząd stara się, aby Polacy mieli coraz mniej problemów z przekraczaniem granicy z Rosją.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • No dobra - temat zamkniety. A teraz - do roboty! ;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  blados(2004-09-16)
 • no pracujmy na Olsztyn...
 • a jak się udał obiadek? - bo to chyba była "Słowiańska" ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Darecki(2004-09-16)
 • To o jakiej my demokracji mówimy skoro w referendum 99.5% opowiedziało się z przynależnością do Pomorza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Franek(2004-09-17)
 • Co by tu jeszcze przenieść z Elbląga do Olsztyna, tam pewnie intensywnie nad tym myślą napewno coś znajdą
 • A w Mamonowie to stał 2 dni w kolejce czy dał ruskiemu 50 $ w łape,po co przyjechał,no chyba że na osobisty koszt H.S
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  obserwator(2004-09-17)
 • bezpartyjnyPrezydentWszystkichElblążan... zLewymMinisteremSiłyWiejskiej... bezŚwiadków... @_@
 • Elbążanie! jesteście tkanką społeczną. Jakie piękne określenie. Nie wiem tylko, czy w tym przypadku chodzi o efekt tkania jako czynności, czy może jest to termin biologiczny?
 • "Nie ma szansy na to, by w ciągu najbliższych kilku lat Sojusz Lewizny Demokratycznej rządził tym krajem" - powiedział obywatel Panzerzug.
 • Z tego co wiem to są miejscowości gdzie pozytywnie załatwiono zmiany administracyjne. Nie obawiano się przy tym tysięcy wniosków. Jak długo będziemy tkwić w tym zakłamaniu. Mam nadzieję, że tylko do najbliższych wyborów.
 • "Wszyscy to wiedzą, ale każdy powie wiele razy - TO JEST POTRZEBNE..."
 • Elblag, to miasto nieudaczników. A teraz maja na kogo zwalic. Dziura w drodze - Olsztyn winien. Ptak narobil na glowe ? - pewnie agent Olsztyna. Zamech rozpirzyl Olsztyn, przemysl lekki i turystyke tez. Szpetnie wybudowal starowke Olsztyn, zeby nie byla ladniejsza od olsztynskiej...... ciekaw jestem, co takiego Olsztyn zabral tej elblaskiej dziurze ???? Jednego nie zabral napewno. Godnosci. Bo tej Elblag nie mial nigdy :))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  zbulwersant-dywersant(2004-09-17)
Reklama