UWAGA!

Biało-czerwone to jego charakterystyczne barwy (Opowieści z lasu, odc. 192)

 Elbląg, Biało-czerwone to jego charakterystyczne barwy  (Opowieści z lasu, odc. 192)

Jeden z najbardziej kolorowo upierzonych ptaków w naszym kraju, o charakterystycznej biało-czerwonej głowie, czarnej potylicy i żółtej prędze na skrzydłach. Szczygły to ptaki pospolicie występujące w Polsce, których liczebność od pewnego czasu dość znacząco spada.

W okresie jesienno-zimowym szczygły zbijają się w stada liczące od kilkunastu do kilkudziesięciu osobników. W takich grupach żerują na nieużytkach, zaskrzeczeniach i drzewach. Największych ich przysmakiem są nasiona ostów. Do tego stopnia, że swoja łacińska nazwę Carduelis carduelis otrzymały od słowa Carduus czyli oset. Jednak nie pogardzą one nasionami innych roślin zielnych owadami i ich larwami oraz nasionami drzew np.: olszy.

- Szczygły unikają zwartych kompleksów leśnych, chętniej osiedlają się na terenach o zróżnicowanym zagospodarowaniu, skrajach lasów, terenach łąkowe z zerdzewieniami i sadami. Chętnie też przebywają na obrzeżach miast wsi czy nawet w parkach – opowiada Jan Piotrowski, leśnik z Nadleśnictwa Elbląg. - W okolicach naszego miasta znajduje wyśmienite warunki do bytowania – dodaje.

Są dość inteligentne, zbijając się w stadach zachowują sporą ostrożność, po znalezieniu źródła pokarmu przed rozpoczęciem żerowania obserwują miejsce, czy jest bezpieczne. Często też pozostawiają kilka osobników na straży.

W dawnych czasach były hodowane i trzymane w niewoli. Uczono ich nawet sztuczek, między innymi potrafiły małym wiaderkiem nabierać wody, od czego uzyskały swoją holenderską nazwę.

Szczygły zagościły też w kulturze, szczególnie upodobali je sobie malarze. Pojawiały się w twórczości wielkich artystów takich jak: Rafael Santi, Francisco de Zurbarán, Giovanni Battista Tiepolo czy Leonardo da Vinci i Carel Fabritius. Na obrazach często był pokazywany w rękach małego Jezusa i najprawdopodobniej symbolizować miał odkupienie i zmartwychwstanie.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Trzeba dodać że szczególnie na Śląsku łapią je i mieszają że skowronkami. Taki mieszkaniec nie może mieć już nigdy młodych ale pięknie cwierka/ ładniej od Szczygła czy Kanarka/.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Pomorze (2019-11-12)
Reklama