UWAGA!

Teraz ja - Bitwa morska na Zatoce Świeżej

 

Zaczęło się nieźle. W centrum Suchacza w sobotę 14 września, w pobliżu pomnika ustawionego kilkadziesiąt lat temu ku pamięci zwycięskiej bitwy morskiej z 1463 roku celebrowano mszę świętą w intencji 550. rocznicy wydarzenia, które miało miejsce w Zatoce Świeżej, czyli na wodach obecnego Zalewu Wiślanego.

Uroczystość miała specjalną oprawę. Obecne były poczty sztandarowe, liczna delegacja kaprów z Pucka, a zaproszenie oficjalnych przedstawicieli gminy i powiatu nadało rozpoczęciu szczególnego charakteru. Całości dopełniała piękna kopia dawnego okrętu ustawiona na dopiero co (w piątek) wykonanym rondzie. Ze zdumieniem natomiast zgromadzeni przyjęli muzykowanie orkiestry wojskowej. „Marsz Pierwszej Brygady”, „Czerwone maki pod Monte Cassino” czy też „Piechota” nijak się miały do średniowiecznego charakteru całej imprezy. Nawet msza święta, a przynajmniej jej część – jak niegdyś – odprawiana była po łacinie, a tu ni stąd, ni zowąd takie melodie! Ale była to orkiestra wojskowa i być może w nawale paradnych zajęć pomylono repertuar. Nie na co dzień wojskowa orkiestra występuje przecież w średniowiecznych przygotowaniach do walki.
       Zaczęło się więc nieźle, później było już całkiem przyjemnie. Kolorowe dekoracje wsi, namioty rycerskie ze zbrojnymi i towarzyszącymi im białogłowami, przy odrobinie wyobraźni przenosiły w mroczne czasy średniowiecza.
      

 

I wreszcie sama bitwa morska. Ze względów technicznych jej inscenizacja odbyła się na lądzie. Niestety, widowisko nie pokazało morskich zmagań. Zastąpiono je zręcznie innymi formami średniowiecznych walk i odczytaniem prawdopodobnego scenariusza wydarzeń poprzedzających samą bitwę. Wrażeń dopełniały liczne wybuchy, barwne reflektory i sztuczne ognie. Całość wypadła więc znakomicie, za co duże brawa należą się autorom całego widowiska. Nie do końca odpowiadało ono prawdzie, ale po 550 latach nawet taki bajkowy scenariusz jest do przyjęcia...
       Zobacz fotorelację.
      

Sylwester M. Jarkiewicz
      

      
Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 5
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
5.0 4 6

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Msza święta, hmm. Że niby bitwa nie powinna mieć miejsca, no, zupełnie nie rozumiem :w intencji 550 rocznicy bitwy. Może ktoś spróbuje to naświetlić. Proszę. .. .
 • "w Zatoce Śnieżnej. .. " czyli była to walka ubotów? panie autorze kochany, fajnie, że ci się chce coś napisać ale do ku. .. nędzy pisz po polsku
 • Przepraszam rybakad, ale w którym miejscu jest błąd? Jeśli nim Pana uraziłem - przepraszam.
 • Świeża - Śnieżna. .. rybakde nie widzi różnicy?!
 • Jacież. .. Tyle ludzi w orkiestrze, a żaden nie pomyślał żeby zmienić troszkę repertuar. Wydaje mi się że wystukali na blachę kilkanaście kawałków i popisują się nimi na każdym święcie. A tak na marginesie przydałaby się jakaś kapela szantowa na oprawę muzyczną zamiast mundurowych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  midoń(2013-09-16)
 • W bitwie na Zalewie Wiślanym flota Gdańska i Elblaga rozbiła flotę Zakonu Szpitala Najświetszej Marii Panny która walczyła z błogosławieństwem ówczesnego papieża Piusa II. .Związek Pruski do którego należały Gdańsk i Elblag papież ów obłozył ekskomuniką. Dziś jego spadkobiercy odprawiają mszę w intencji swoich poległych braci w wierze i za możliwość dalszej okupacji tych ziem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  Historyk(2013-09-17)
Reklama