UWAGA!

Brama (nie) pęka

 Elbląg, Brama (nie) pęka
Fot. Michał Skroboszewski

Nasz Czytelnik zwraca uwagę na niszczejące, kruszące się cegły Bramy Targowej. Jego zdaniem ten problem postępuje i wizerunkowo, skoro brama jest wizytówką miasta, "nie wygląda to dobrze". Co na to konserwator zabytków?

Napiszemy od razu: urzędnicy uspokajają, że z Bramą Targową nic nadzwyczajnego się nie dzieje. Skorzystamy jednak z okazji, żeby pokazać, jak wyglądają niektóre procedury związane z ochroną miejskich zabytków. Po zgłoszeniu Czytelnika napisaliśmy m. in. do elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z pytaniami o ewentualne prace konserwacyjne dotyczące bramy.

- Za stan techniczny obiektu odpowiada jego właściciel – podkreśla w odpowiedzi Sławomir Mioduszewski, kierownik delegatury WUOZ w Elblągu. - Jeżeli obiekt nie stwarza zagrożenia, a tak jest w tym przypadku, to organ nie może wydać nakazu przeprowadzenia prac budowlanych lub konserwatorskich. Kilka wypłukanych cegieł to nie powód do wszczynania alarmu. Z biegiem czasu takie rzeczy w gotyckich (i nie tylko) murach się zdarzają i nie powodują konstrukcyjnego zagrożenia dla obiektu.

  Elbląg, Brama (nie) pęka
Fot. Michał Skroboszewski

Co zaś tyczy się wrażliwości estetycznej turystów, to każdy ma prawo zwrócić się do właściciela obiektu (w tym wypadku UM) i poprosić go o interwencję. Przeprowadzenie prac konserwatorskich przy zabytku przeprowadza się na wniosek właściciela zabytku - pisze Sławomir Mioduszewski.

Do naszych pytań w tej sprawie ustosunkowały się również władze miasta.

- W odpowiedzi na zapytanie dotyczące stanu technicznego Bramy Targowej, w szczególności ścian budynku, informujemy, że zgodnie z przepisami Prawa budowanego obiekty Urzędu Miejskiego (w tym Brama Targowa) corocznie poddawane są kontroli stanu technicznego – podkreśla Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. - 25 maja 2021 roku omawiany obiekt został poddany obowiązkowemu przeglądowi i w ocenie osoby przeprowadzającej przegląd, posiadającej stosowne uprawnienia, Brama Targowa nadaje się do dalszego użytkowania. Ponadto informujemy, że obecnie mają miejsce coroczne przeglądy okresowe budynków Urzędu Miejskiego, które zgodnie z umową winny się zakończyć do 31 maja tego roku. Po otrzymaniu protokołu z przeglądu znany będzie obecny stan techniczny obiektu oraz czy istnieją zagrożenia dla jego użytkowników. W tej chwili nie są planowane na obiekcie prace konserwacyjne - zaznacza Łukasz Mierzejewski.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Elbląg jest piękny a Starówka śliczna. Nareszcie jestem dumny z mojego miasta. Starówka jest teraz wspaniałą wizytówką miasta po jej odbudowie i rozbudowie. Będzie z nami na długie lata i stulecia.
 • Szkoda marnować pieniądze na renowację przed przejściem frontu
 • Dopiero jak komuś spadnie kawałek cegły na głowę to wtedy bedzie zagrożenie. (w ratuszu się nie martwią z tego powodu -mają ubezpieczenie takie same jak na dziury w jezdniach i odsyłaja do firmy ubezpieczającej)
 • @3 światowa - A co w Kaliningradzie już nie ma co jeść??? To dobrze. Z głodu się nikt jeszcze nie zes...
 • @3 światowa - szkoda, to ciebie słuchać
 • Takiej teorii, że nie należy naprawiać, póki brama nie jest zagrożeniem, mądry nie wymyślił. Wypłukane cegły należy naprawiać od razu. Tak jak w domu, usterki naprawia się od ręki, żeby nie trzeba było robić remontu kapitalnego. Jak brama będzie zagrażała ludziom, to już będzie ruiną. I to wśród Nas elblążan będą żebrać o pieniądze na ratowanie bramy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  2
  Bożena L.(2022-04-19)
 • Podobno ktoś widział borsuka w okolicach bramy jak łasił się do piekarczyka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  5
  Jeleń(2022-04-19)
 • Masz rację !!! A wszystko to dzięki "wujkowi" Adolfowi, że przegrał wojnę ! Dzisiaj są jego imieniny i kieliszeczkiem to trzeba uczcić ! Sovietów trzeba też zrozumieć, bo Elbing, a konkretnie Starówkę zniszczyli w z zemście za ich Smoleńsk ( opinia gen. Anisimowa z dedykacji dla gen. Biełego w albumie " Elbing " - widziałem ten album w muzeum w Smoleńsku ). @Przesiedleniec.
 • @3 światowa - obok jest mur, ktory ledwo zipie, jest skad brac material, a tak ogolnie to po co komu ta ruina albo zbudwoac cos praktycznego z tego muru, odbudowac albo rozebrac bo stoi i pożytku z niego nie ma, jest bo jest stary i niszczeje, mozna krecic film Elblag w latach 1945 - 2022 pt Krajobraz po bitwie, to sama ta niby rzezba zgnieciony szescian, artysta niech sie leczy na depresje na zlom z tym dziadostwem
 • Jeśli to ten sam "ekspert z uprawnieniami" nie widział problemu w zabytkowych murach wokół Galerii El które są w dramatycznym stanie, to nie dziwię się że i w Bramie Targowej nie dopatrzył się uszkodzeń.
 • Takiej ignorancji najstarsi ludzie nie pamiętają, ale co sie dziwić, pod własnym nosem nie widzą Placu Konstytucji ze szpecącą od dziesięcioleci działką, ktora piękności tej częsci miasta nie dodaje a nazywana jest jego centrum. Dla nich z niczym nie ma dramatu, z kostką I dziurami na moscie, z dziurawymi drogami, z rozpadającymi się zabytkami, zdewastowanym basenem, amfiteatrem, likwidatorzy to ludzie bez pomysłu na jaki
 • pani Bożeno L.... przeciez o to własnie chodzi. zabytek musi stać sie ruiną, potem sprzeda się go kolesiowi za grosze. po roku koleś wystawi go za podwójną albo potrójną cenę. tak to działa. Hashtagi: #dziedzicpruski
Reklama