UWAGA!

Budujmy drogi, ale nie koło Bażantarni (opinia)

 Elbląg, Budujmy drogi, ale nie koło Bażantarni (opinia)
(fot. Anna Dawid)

W ramach akcji „Ratujmy Bażantarnię” przesyłam kilka refleksji automatyka, który ponad 30 lat siedzi w zawodzie i swoje roboty wykonuje w kilku krajach świata – napisał do nas Stanisław Gojlik, mieszkaniec Elbląga.

1. Kłamstwa pojawiające się w przestrzeni publicznej:

- operowanie pojęciem „obwodnica” dla zwykłej ulicy. Ta niby obwodnica ma mieć jeden pas do jazdy w jednym kierunku.

- zakorkowana ulica Bema. Jeżdżę tam często kilka razy dziennie i co to tam jest to nie jest korek – proszę porównać do sytuacji np. w Trójmieście, gdzie w godzinach szczytu przejazd np. 10 km zajmuje godzinę. Takie „korki” mamy w wielu punktach miasta. Elbląg jest na tyle w komfortowej sytuacji, że takich prawdziwych korków nie ma.

- wybudowanie tej drogi spowoduje brak korków na Bema. Moje obserwacje ul. Bema – dużo ludzi jedzie prosto w stronę centrum, a sygnalizacja świetlna przy ul. Saperów to cyrk.

 

2. Prawda:

- Elbląg nie dysponuje koncepcją rozwoju miasta na najbliższe lata uwzględniającego infrastrukturę drogową i komunikacyjną a wszystkie działania prezydenta to jedna wielka prowizorka.

- brak jakichkolwiek wiarygodnych badań ruchu drogowego

- brak opracowania symulacji ruchu drogowego w jakiejkolwiek perspektywie czasowej

- wykonana sygnalizacja świetlna – jest na poziomie sygnalizacji świetlnych z początków XX wieku ze wszystkimi konsekwencjami – brak zielonej fali, a w zasadzie mamy wszędzie czerwoną falę.

- średnia liczna samochodów na 1000 mieszkańców = ok. 600, czyli ok. 72 tys.w Elblągu. Samochody te użytkują ileś km kw. dróg. Powstanie nowej ulicy, której powierzchnia będzie równa jakiemuś małemu ułamkowi promila tej powierzchni, nie może zmienić tej sytuacji gdyż to jest matematyka – królowa nauk.

- intensywny ruch drogowy podlega analizie, jak zjawiska falowe, i może okazać się że w jakimś miejscu jest odrobinę lepiej, ale w innych miejscach znacznie gorzej.

- do modelowania np. ruchu drogowego stosuje się układy równań różniczkowych.

 

3. Czy można coś zrobić? Tak!

- w pierwszym etapie należy pójść dalej z sygnalizacją świetlną i wykonać tzw. „zieloną falę” – proponuję trzy odcinki: pierwszy Grunwaldzka – Tysiąclecia; drugi Hetmańska – 12 Lutego - płk. Dąbka; trzeci Ogólna

- w drugim etapie – po stosownych analizach wykonać aktywne zarządzanie ruchem drogowym, tzn dla najbardziej newralgicznych miejsc – przedłużenie sygnału zielonego.

- oprócz tych dwóch etapów instalacja zegarów w sygnalizatorach – pokazujących, ile sekund do zmiany świateł.

- większość by się zdziwiła – jak te działania usprawniły sytuację w ruchu drogowym

 

4. Czy należy budować nowe ulice? Tak! Ale nie przez Bażantarnię, jedyne takie miejsce w Polsce.

 

Stanisław Gojlik

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • ciekawe co za pacan wykonał taki plan obwodnicy w tym właśnie miejscu. chyba tylko po to żeby na pewno jej nie wybudowali. To niemal tak samo rozsądne jak wybudować wysypisko śmieci 100 metrów od morskiego oka.
 • Obwodnica wschodnia jest niezbędna, ale kusi być zbudowana i zaprojektowana tak, aby chronić przyrodę. To wielka inwestycja, a nie jakaś droga wschodnia, bubel budowlany, który za nic ma poszanowanie środowiska naturalnego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  38
  16
  Jak nie masz kasy to nie buduj(2021-05-10)
 • UWAGA!!! Kto Nas nienawidzi ? Widzieliście projektu drogowe jakie budowane są w Polsce? Same bezpieczne 4 pasmowki, a co z DK22.????? Chcą zbudować 2 pasmową drogę z przystankami i rondami! To żadna inwestycja! To żaden rozwój! Chcą Nas oszukać!
 • Zgodzę się ale pod warunkiem że od Saperów zielona fala będzie dla tramwaju. I za wjazd do centrum będzie pobierana opłata jak w Krakowie. Przy Saperów musi powstać parking tak aby wszyscy mogli zostawić auto i przesiąść się wygodnie w tramwaj, problemu korków i sygnalizacji świetlnej na Saperów nie będzie.
 • Warto dodać, że puszczenie ruchu koło Bażantarni doprowadzi do zakorkowania się ul. Sybiraków, Chrobrego lub Marymonckiej. Ulic dotychczas spokojnych i uzywanych jedynie przez osoby dojeżdżające do Bażanatarni lub swoich domów. Tymczasem "geniusze"z UM chcą im zrobić tutaj drugą ul. Bema :)nie wiem czemu mieszkańcy domków nie protestują w tej sprawie. Albo wladze miasta są tak malo rozgarnięte i nie widzą problemu albo, co gorsza, udają, że go nie widzą, bo złożyli już jakieś obietnice w związku z tą ulicą. I tu dwa pytania, których do tej pory nie zadano wladzom. Jakie są długofalwoe plany rozwojowe dla wykorzystania rekreacyjnego dla Góry Chrobrego i co z tramwajem nr 2? No, bo przeciez wladze miasta powinny rozumować długofalowo prawda? :)Podobno taka ich rola :)Dziwnym zbiegiem okoliczności doprowadzono do degradacji turystycznej Góry, która teraz leży odłogiem, a wcześniej, ot tak sobie, przesunięto granice Bażantarni - tylko po to, żeby zbudować drogę.
 • @siesta777 - To nie jest obwodnica to zwykła miejska ulica. Obwodnica omija miasto, a ta ulica dobiega do Sybiraków i ulicy Marymonckiej. Obwodnicę możesz sobie zobaczyć w Trójmieście, Olsztynie czy na S7
 • Trzeba odwołać nieudolne władze. Pora wreszcie na Dobrą Zmiane w naszym mieście.
 • Elbląg: Most UE-za wąski - korki, wypadki, korki (a nie myślał ktoś o jednym pasie na moscie i wahadle ze światłami, takie elbląskie by to było), Hala Sportowo - Biznesowa - za mała o parę metrów na ważne rozgrywki, Kolej nad zalewowa się nie opłaca, niech zarośnie. Latem Imprez po południu brak, bo urzędnicy o 16 do domu. Tak tylko piszę.
 • No i piękne podsumowanie! I to jest sluszna koncepcja ale od koncepcji jestem tutaj ja -:)
 • @Marcin87 - @Marcin87 hahahaha!!!! Dawno nie czytałem, czegos tak niemądrego! Chłopie! Jaki parking? Dla kogo? Kto będzie jechał samochodem, żeby samochód zostawić na saperów i przesiąść się w tramwaj? To komunikacja miejska powinna być na tyle konkurencyjna, aby zostawić samochód w domu i iść na przystanek. Niestety mamy opłakany rozkład jazdy, infrastrukturę i tabor.
 • budować, budować, budować
 • Na Bema w pobliżu pętli tramwajowej zielone światła dla ruchu samochodowego są po prostu stanowczo zbyt krótkie!! Szczególnie w godzinach szczytu tylko ruszysz i stajesz, ruszysz i stajesz. Przedłużenie czasu świecenia zielonego samo w sobie dużo by pomogło.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33
  0
  Andrzej79(2021-05-10)
Reklama