UWAGA!

Bursztyn - Złoto Północy. Nielegalne wydobycie i sprzeciw Bursztynników

 Elbląg, Bursztyn - Złoto Północy. Nielegalne wydobycie i sprzeciw Bursztynników
fot. J. Piotrowski

25 i 29 listopada, Straż Leśna Nadleśnictwa Elbląg wraz ze Strażą Graniczną z placówki w Krynicy Morskiej, kolejny raz udaremniły proceder nielegalnego wydobycia bursztynu. Sprzeciw wobec nielegalnemu wydobyciu bursztynu oprócz Elbląskich leśników wyrażają także członkowie i sympatycy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.

Sprawnie przeprowadzone wspólne akcje tych służb doprowadziły do schwytania przestępców oraz skonfiskowania narzędzi służących do wydobycia bursztynu „metodą hydrauliczną”. Skonfiskowany sprzęt służący do tego procederu stanowi wartość ok 11 tyś zł.
       W trakcie nielegalnego wydobycia niszczona jest gleba leśna, pozostawiane są głębokie wykopy stanowiące duże zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt. Często podkopana gleba osłabia system korzeniowy drzew powodując ich osłabienie i przewracanie się. Tym razem zniszczone zostało ok. 250 m kw. leśnej gleby.
       Aby przeciwdziałać temu procederowi Straż Leśna Nadleśnictwa Elbląg współpracuje ze Strażą Graniczną z Krynicy Morskiej. To już piaty raz w tym roku udało się uchwycić przestępców na gorącym uczynku.
       Sprzeciw wobec nielegalnemu wydobyciu bursztynu oprócz Elbląskich leśników wyrażają także członkowie i sympatycy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. Aby zaprotestować zorganizowano akcję sadzenia drzew na terenie Leśnictwa Jantar na Mierzei Wiślanej. Wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa Elbląg, Polscy Bursztynnicy z gośćmi z zagranicy wspólnie posadzili 1000 drzewek. Akcja ta miała na celu rekultywację zdewastowanego terenu oraz zwrócenie uwagi na problem.
       - W ten sposób chcemy podkreślić, że nie zgadzamy się na niszczenie przyrody i lobbujemy za legalnym wydobyciem. Lasy Mierzei są wspaniałym miejscem wypoczynkowym i wspólnym dobrem, o które powinniśmy wszyscy zadbać - mówi Michał Kosior wiceprezes MSB.
      
Jan Piotrowski, Nadleśnictwo Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama