UWAGA!

By uczniom nie kapało na głowę i było ciepło

 
Elbląg, Kompleksowego remontu doczeka się m.in. Gimnazjum nr 2 zwane kiedyś "zieloną szkołą"
Kompleksowego remontu doczeka się m.in. Gimnazjum nr 2 zwane kiedyś "zieloną szkołą" (fot. WS)

W przedszkolach przeciekają dachy, wieje przez nieszczelne okna, a place zabaw pamiętają lepsze czasy. W szkołach z kolei remontów wymagają sale gimnastyczne, boiska. Jest też potrzeba termomodernizacji obiektów, w których dzieci i młodzież pobierają naukę. W tym roku miasto przyznało ponad 1 mln 300 tys. zł na potrzeby oświaty. Są też środki unijne.

Co jest
       Niektóre obiekty już doczekały się remontu. W czerwcu zakończyły się prace związane przebudową boiska sportowego w ramach zadania „Budowa hali sportowej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2””. Koszt realizacji pierwszego etapu wynosi 396 tys .643,32 zł.
       W związku z otrzymaną obietnicą dofinansowania projektu rozpoczęto realizację drugiego etapu zadania polegającą na budowie zadaszenia boiska halą sportową w formie lekkiej konstrukcji namiotowej oraz budowę zaplecza technicznego i socjalno-szatniowego hali. Trwają prace przygotowawcze mające na celu ogłoszenie przetargu na wykonanie robót budowlanych związanych z realizacją zadaszenia boiska. Wykonawcą jest firma z Piaseczna.
       W plac budowy zamieniło się także I LO. Podczas robót remontowych wykonywanych w sali gimnastycznej w sierpniu 2013 r. stwierdzono ugięcie belek stropowych. Zespół Szkół Ogólnokształcących zlecił wykonanie ekspertyzy stanu technicznego stropu.
       Ekspertyza wykazała znaczne ugięcie wieszara dachowego, podłużne pęknięcia belek stropowych, nieznaczne ugięcie belek wywołane wieloletnim obciążeniem polepą glinianą, głębokie pęknięcia na płatwiach (elementach wieszara dachowego). Zalecenia z ekspertyzy nakazywały bezwzględnie wyłączyć z użytkowania salę lekcyjną nad salą gimnastyczną, aby wykluczyć powstawanie dodatkowych obciążeń użytkowych stropu.
       Użytkowanie pomieszczenia nad salą gimnastyczną jest możliwe dopiero po wykonaniu wzmocnienia konstrukcji dachu, tj. po wzmocnieniu elementów wieszarów oraz płatwi podpierających krokwie.
       Obecnie, po wyłączeniu z użytkowania sali lekcyjnej znajdującej się nad salą gimnastyczną, uczniowie mogą korzystać z sali gimnastycznej bez zagrożenia.
       9 czerwca nastąpiło otwarcie ofert przetargowych dotyczących wykonania wzmocnienia konstrukcji dachu.
       Wpłynęły dwie oferty i przetarg ostatecznie wygrał Elzambud z Elbląga. Prawdopodobnie w sierpniu przystąpi do pracy. Koszt zadania to blisko 170 tys. zł.
       Co jeszcze wyremontowano w oświacie? Dotychczas w ramach przyznanych środków finansowych z Departamentu Edukacji zrealizowane zostały:
       - remonty (wartość wykonanych robót ogółem: 198 500 zł) dachów budynków Przedszkola nr 11 przy ul. Kopernika i nr 31 przy ul. Grunwaldzkiej. Wykonana została również termomodernizacja dwóch ścian budynku Przedszkola nr 15 przy ul. Diaczenki (w efekcie uzyskując oszczędności energetyczne), remont pomieszczeń socjalnych przy sali gimnastycznej w Zespole Szkół nr 1, ul. Korczaka, sanitariatu przy świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej nr 16, ul. Sadowa 2 oraz podłogi w pomieszczeniu pielęgniarki w Gimnazjum nr 5 przy ul. Agrykola. W Przedszkolu nr 3, ul. Bema wymieniona została instalacja elektryczna na II piętrze budynku.
       Dodatkowo z budżetu Departamentu Edukacji przekazane zostały środki na częściowe doposażenie placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 9, ul. Rodziny Nalazków (10 tys. zł).
       - wykonane zadania inwestycyjne (wartość dofinansowania z budżetu Departamentu Edukacji ogółem: 157 tys. zł), w tym:
       - likwidacja barier architektonicznych – montaż platformy pionowej w szybie samonośnym zewnętrznym – w Szkole podstawowej nr 6 przy ul. Piłsudskiego (dofinansowanie z PFRON- winda; z budżetu Departamentu Edukacji - 12 tys. zł),
       - dokonano przebudowy szkoły celem dostosowania do potrzeb niepełnosprawnych - zrealizowana przez Szkołę Podstawową nr 23 przy ul. Słonecznej (dofinansowanie z PFRON; środki finansowe z Departamentu Edukacji - 45 tys. zł),
       - w ramach zakupów inwestycyjnych (ogółem: 100 tys. zł) zorganizowana została dostawa urządzeń placów zabaw dla dzieci do pięciu przedszkoli: Przedszkola nr 4 przy ul. Szczecińskiej, Przedszkola nr 13 przy ul. Kosynierów Gdyńskich, Przedszkola nr 18 przy ul. Mielczarskiego, Przedszkola nr 31 przy ul. Grunwaldzkiej, Przedszkola nr 34 przy ul. Grunwaldzkiej.
       Dzieci korzystają już z nowych kolorowych urządzeń (modułów).
      
       Co będzie
       Jeszcze w czerwcu rozpocznie się kompleksowy remont budynku Gimnazjum nr 2 przy ul. Robotniczej. Wykonane zostanie m.in. docieplenie ścian, wymiana stolarki okiennej, częściowo instalacji elektrycznej, przebudowana zostanie sal gimnastyczna, będzie winda, przebudowane zostaną schody zewnętrzne.
       Zadania podjęła się elbląska Przemysłówka 03 za ponad 6 mln 300 tys. zł. Prace potrwają cztery miesiące. Projekt dofinansowywany jest przez Unię Europejską z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
       Jak informuje biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu, w 2014 r. z budżetu Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu, przydzielone zostały elbląskim przedszkolom, szkołom i placówkom oświatowym środki finansowe na łączną kwotę 1 mln 316 tys. w tym na realizację: - prac remontowych – 1 mln 105 tys. zł (wartość robót wykonanych: 198 500 zł, pozostało do wykonania: 906 500 zł),
       - inwestycji – 211 tys. zł (wartość robót wykonanych: 157 tys. zł, w tym funkcjonujących już placów zabaw 100 tys. zł, pozostało do wykonania: 54 tys. zł)
      
       Co jeszcze
       W najbliższych dniach czerwca rozpocznie się wymiana zniszczonej stolarki okiennej na korytarzach i klatkach schodowych (I,II i częściowo III piętrze) Zespołu Szkół Gospodarczych przy
       ul. Królewieckiej (wartość robót: 200 tys zł); rynien, rur spustowych oraz obróbek blacharskich (wyeliminowanie zalewania elewacji budynku) w Gimnazjum nr 7 przy ul. Lotniczej (wartość robót: 60 tys. zł) oraz adaptacja pomieszczeń przy ul. Chopina na punkt przedszkolny przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Elblągu (wartość robót: 15 tys. zł).
       W większości przedszkoli, szkół i placówek oświatowych realizacja zadań remontowych rozpocznie się na początku lipca i zakończy w połowie sierpnia np..:
       - od początku lipca br. prowadzony będzie remont ściany budynku Przedszkola nr 13, ul. Kos. Gdyńskich (15 tys. zł), chodnika i domku gospodarczego w Przedszkolu nr 14 przy ul. Bałuckiego (15 tys. zł),
       - częściowa wymiana stolarki okiennej wykonana zostanie na parterze, I i II piętrze budynku Przedszkola nr 3, ul. Bema (10 tys. zł), w sali zajęć dodatkowych Przedszkola nr 6,
       ul. Browarna (7 tys. zł) i w łączniku gospodarczo-komunikacyjnym Przedszkola nr 31 przy ul. Grunwaldzkiej (25 tys. zł, w tym również remont c.o.),
       - remont pomieszczeń kuchennych w Przedszkolu nr 23, ul. Płk. Dąbka (25 tys. zł), łazienek (kl.0-III) w Szkole Podstawowej nr 12,ul. Zajchowskiego (20 tys. zł), szatni w Szkole Podstawowej nr 14, ul. Mielczarskiego (100 tys. zł), holu (I piętro) w Szkole Podstawowej Nr 15, ul. Modlińska (53 tys. zł), korytarza I p. w Szkole Podstawowej nr 19, ul. Urocza (15 tys. zł), sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 23 przy ul. Słonecznej (50 tys. zł),
       - dachy remontowane będą w okresie lipiec – do końca sierpnia w Przedszkolach nr 26 przy ul. Bema (40 tys. zł) i nr 34 przy ul. Grunwaldzkiej (101 500 zł),
       - w połowie lipca rozpocznie się malowanie korytarzy na I i II piętrze oraz klatek schodowych  w IV Liceum Ogólnokształcącym, ul. Sienkiewicza (40 tys. zł),
       - po 25 lipca rozpocznie się remont nawierzchni z płyt chodnikowych (drogi między przedszkolem i szkołą) w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 przy ul. Polnej (60 tys. zł),
       - w przerwie wakacyjnej w sierpniu remontowane będą pomieszczenia kuchenne w Przedszkolu nr 5 przy ul. Szańcowej (15 tys. zł) oraz łazienki w Przedszkolu nr 29, ul. A. Ludowej (15 tys. zł),
       - w sierpniu i wrześniu prowadzone będą prace izolacyjne zabytkowego budynku Przedszkola nr 8 przy ul. Bema (25 tys. zł).
       Realizacja zadań inwestycyjnych (wartość robót do wykonania: 54 tys. zł).
      
       W ramach środków inwestycyjnych przekazanych z budżetu Departamentu Edukacji w budynku Przedszkola nr 18, ul. Mielczarskiego ułożona zostanie w miesiącach lipiec - sierpień br. instalacja centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej (obecnie funkcjonuje ogrzewanie elektryczne).
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • DLACZEGO na boiskach szkolnych nie ma bieżni co nikt nie biega w szkołach. Teraz wiemy dlaczego jest otyłość wśród dzieci.
 • Najbardzie mnie wkurza, że ogromna kasa na budynki UM to zawsze jest, a dziecieaki na końcu.
 • A kiedy wreszcie zakupią komputery do klas w SP 16,bo tam rodzice muszą składać się na wszystko !!!! Na remonty klas, dywany. .. .. Tam wszystko istnieje dzięki nam rodzicom !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  4
  rodzicSP16(2014-06-20)
 • do rodzicSP16.Ta szkoła to szkoła była Pruszaka. Teraz włada w Elblagu. To o co chodzi ? Komputerów nie ma, ale z tego co pamietam, to za jego czasów dominowało Radio Ma Ryja. Jedyne słuszne. Z komputera mozna czerpać informacje niezgodne z tresciami tego radia. Dlatego brak finansowania >
 • A dlaczego nikt z UM nie pomyślał o remoncie sali gimnastycznej przy ZSZ Nr 1 ?!!!!! Jeszcze trochę, a zamkną najlepszą szkołę, która kształci w wielu bardzo ciekawych kierunkach !!!!!
 • Akurat przy gim2 jest stadion i uczniowie tego gimnazjum duzo na nim biegają, wiem cos o tym, bo sama jestem uczennicą
Reklama