UWAGA!

"Chcieli być wolni i wolność sobie zawdzięczać"

 Elbląg, "Chcieli być wolni i wolność sobie zawdzięczać"
fot.Michał Skroboszewski

- Polacy mieli wolę walki o suwerenną Polskę. Chcieli być wolni i wolność sobie zawdzięczać - tymi słowami Ireneusza Ziemińskiego, prezesa Niezależnego Związku Żołnierzy Armii Krajowej rozpoczęły się w niedzielę (1.08) o godz. 17 miejskie obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Zobacz zdjęcia.

Elbląskie obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się tradycyjnie przed Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego.

- Pamięć o tym, tak jak w całym kraju, przypomniał w Elblągu dźwięk syren alarmowych. Stajemy dziś tutaj, by przywołać heroiczny czyn Polaków, jakim było Powstanie Warszawskie. To chyba najbardziej dramatyczny moment w historii Polski dwudziestego wieku - mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Podkreślił, że większość powstańców była bardzo młodymi ludźmi.

- Szli do powstania w swoich najpiękniejszych latach, niekiedy jako nastolatkowie. Szli z nadziejami, które wcześniej zabrała okupacja, a przywracało je Powstanie. Walczyli pomimo wszystko, poddając się ostatecznie po 63 dniach ciężkich walk. Składam dziś hołd wszystkim uczestnikom Powstania, jego przywódcom, żołnierzom wszystkich batalionów i zgrupowań oraz ofiarom cywilnym – mówił Witold Wróblewski.

Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu zaznaczył, że 1 sierpień to wyjątkowa data w historii Polski.

- Naszą powinnością jest zachowanie pamięci o wydarzeniach tamtych dni, o determinacji i odwadze z jaką powstańcy walczyli o ojczyznę – mówił Antoni Czyżyk.

Uroczystości odbyły się z udziałem władz miejskich i wojewódzkich, parlamentarzystów i przedstawicieli związków kombatanckich. Pod pomnikiem złożono wieńce i kwiaty. Odegrano hymn państwowy oraz odczytano apel pamięci.

daw

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama