UWAGA!

Chipsy i cola nie dla uczniów

 
Elbląg, Marek Kucharczyk chce "wyprowadzić" niezdrowe produkty ze sklepików szkolnych
Marek Kucharczyk chce "wyprowadzić" niezdrowe produkty ze sklepików szkolnych (fot. WS)

Marek Kucharczyk, radny Platformy Obywatelskiej zgłosi podczas dzisiejszej (23 października) sesji Rady Miejskiej wniosek o przeprowadzenie kontroli dotyczącej sprzedaży niezdrowej żywności w sklepikach szkolnych. Chce namówić wszystkie kluby do podjęcia uchwały z wykazem produktów, które nie będą mogły być w nich sprzedawane.

- Dietetycy biją na alarm - jeżeli nasze pociechy nadal będą tak szybko przybierały na wadze, to za 10 lat będą grubsze niż mali Amerykanie chowani na hamburgerach i coli. Jako radny, ale także rodzic występuję z inicjatywą uchwały zakazującej sprzedaży niezdrowej żywności w sklepikach szkolnych działających w elbląskich szkołach – informuje Marek Kucharczyk z Platformy Obywatelskiej. - Na początek składam na ręce prezydenta i dyrektora Departamentu Edukacji wniosek o kontrolę tych sklepików i umów zawartych z dzierżawcami prowadzącymi działalność handlową na terenie placówek oświatowych. Jednocześnie zaczynam rozmowy ze wszystkimi klubami radnych o wspólne podjęcie uchwały, w której znajdzie się wykaz produktów objętych zakazem sprzedaży w sklepikach szkolnych – dodaje radny Platformy.
       Najwyższa Izba Kontroli wielokrotnie zwracała uwagę, że polskie dzieci mają największy w Europie dostęp do niezdrowej żywności. Nadwagę w skali całego kraju ma już 18 proc. dzieci. W ciągu 20 lat ich liczba wzrosła trzykrotnie.
       - Moja inicjatywa i wniosek o kontrolę oraz podjęcie uchwały wpisują się w ogólnopolską dyskusję o stanie zdrowia dzieci, młodzieży oraz coraz mniejszej aktywności fizycznej uczniów, także elbląskich szkół. Samorządy w kilku polskich miastach już realizują uchwały radnych o zakazie sprzedaży niezdrowej żywności; będę namawiał kolegów z innych klubów o poparcie tej inicjatywy, a elbląskie media o podjęcie akcji informacyjnej promującej zmiany w ofercie sklepików szkolnych w Elblągu – wyjaśnia Marek Kucharczyk.
       Dobrym przykładem dla elbląskiej inicjatywy mogą być śląskie Tychy, gdzie radni przyjęli uchwałę zobowiązującą dyrektorów do kontrolowania sklepików szkolnych. Efekt? W każdym sklepiku dzieci mogą kupić świeżo przygotowane kanapki, owoce i soki. Chipsy, coca-cola i napoje energetyzujące zniknęły ze szkolnych sklepików.
       W sklepikach szkolnych zdrowa żywność zamiast śmieciowego jedzenia. Zakaz wstawiania na teren szkół automatów do sprzedaży coli i napojów energetyzujących. – o opinię elblążan w tej sprawie prosi inicjator podjęcia uchwały radny PO Marek Kucharczyk.
      
Biuro Prasowe Klubu Radnych PO
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Kiedyś dzieci za ten pomysł podziękują.
 • Pomysł ciekawy ale wydaje mi się nie zgodny z prawem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  fajne ale . . .(2012-10-23)
 • Brawo Panie radny!!! I to jest dobra inicjatywa!!!!
 • A ja mam takie pytanie? Czy radni mają za każdy projekt zgłoszony na RM i poddany głosowaniu, bez względu na to czy przeszedł czy nie - płacone? Bo ostatnim czasy zastanawiam się czy nie żyję w świecie samych (. .. .. .. .. .) w wykropkowane miejsca wpisz co ci ślina na język przyniesie!!! Co komu przeszkadza coca cola w sklepikach, albo co komu przeszkadza Izba Dziecka, albo co komu przeszkadzała Dyspozytornia pogotowia, Tyle się mówi o oszczędnościach itp. .. ale co z tego gdzie te oszczędności. Bo z oszczędnościami to jak z nałogiem palenia papierosów. .. .Palisz - kasa leci. .rzucasz palenie. .fajnie jest kasa ale po 2 miesiącach mimo to że nie palisz to i tak nie masz kasy (szału nie ma) więc co czas na kawę, na piwko, itp. .. i tak do Usranej Śmierci, albo do czasu wyjazdu z Elbląga i z Polski!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Rudy i Wściekły(2012-10-23)
 • Chipsy, Cola i Konsola, to jest życie :)
 • OOO fajny pomysł Chipsy i Coca-Cola od 18 roku życia. Super pomysł Jestem ZA!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MaLVINKA233(2012-10-23)
 • Panie Kucharczyk zgłoś Pan do Sanepidu, fakt sprzedawania niezdrowej żywności. Chyba te produkty mają atesty i nie jest napisane na nich od 18 roku życia. A co jest niezdrowe wiedzą wszyscy na świecie
 • Brak tych produktów w sklepikach powinien być oczywisty. .. niestety nie jest. Popieram w 100% wniosek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  matka chudego i grubego(2012-10-23)
 • Dobry pomysł! Znajoma nauczycielka z gimnazjum wspominała ostatnio, że dzieciaki 13-14 letnie wlewają w siebie Red Bulle, Burny, Tigery na potęgę. Energetyki powinny być zakazane dla dzieci
 • Rodzice powinni być zadowoleni, że ktoś myśli za nich.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  leniwy rodzic(2012-10-23)
 • Okropnie " odkrywczy" temat. Wałkowany w Polsce od 10 lat, ale postępu brak.
 • Wystarczy na ten temat zrobić poważne uświadamiające beztroskich rodziców zebranie w szkole z obowiązkową obecnością. Następnie skierować protest do dyrekcji szkoły podpisany przez większość rodziców, a zawartość sklepików szkolnych powinna się zmienić.
Reklama