UWAGA!

Ciągną do niej pszczoły (Opowieści z lasu, odc.13)

 Elbląg, To do tych kwiatów lecą pszczoły
To do tych kwiatów lecą pszczoły (fot. Jan Piotrowski, dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Elbląg)

Pochodzi z Ameryki Północnej, do Europy trafiła w XVII wieku. W Polsce jej najstarszy okaz liczy ponad 200 lat i można go znaleźć w Krakowie. Robinię akacjową, potocznie nazywaną akacją, wysoko cenią zwłaszcza pszczelarze.

- Można ją spotkać w lesie, w bardzo niewielkich ilościach, ale najczęściej widać ją na skraju dróg, na polach. Co ciekawe bardzo często przy tych robiniach, które kwitną, aż huczy od pszczół, ponieważ jest bardzo miododajna – tak o tym drzewie opowiada Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.
       Jak podaje Instytut Badawczy Leśnictwa robinia akacjowa to drugie, zaraz po lipie, które dostarcza aż tyle nektaru. "Na kilkunastoletnim drzewie może znajdować się 25-100 tys. kwiatów, dając na 1 ha liczbę 15-40 mln kwiatów. Wydajność miodowa robinii wynosi 50- 100 kg surowca z 1 ha, co jest wystarczającą ilością dla 5-6 silnych rodzin pszczelich. Dla porównania z rzepakiem, który ma podobną wydajność miodową, poleca się tylko 1-2 rodziny pszczele na 1 ha" – czytamy w zakładce przygotowanej przez Instytut Badawczy Leśnictwa.
       Uznawana jest za roślinę ekspansywną, która szybko się rozprzestrzenia. Drewno robinii akacjowej cenione jest również ze względu na wyjątkową trwałośc, a także walory dekoracyjne. Wykorzystuje się je np. do produkcji mebli ogrodowych czy parkietów. Robinia dobrze się również pali – to gatunek o najwyższej właściwości opałowej. Porównuje się ją z antracytem, który jest odmianą węgla kamiennego.
      
       Podczas tworzenia artykułu skorzystałam z Notatnika Naukowego, nr 1(96)/2014(XXII), przygotowanego przez Instytut Badawczy Leśnictwa. 

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • .. .. Cała roślina jest silnie trująca, ale zawartość trujących związków w roślinie jest bardzo zmienna. Objawami zatrucia są mdłości, wymioty, bóle brzucha, wzdęcia, gorączka i zaburzenia widzenia. .. Wikipedia!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    mniodek-mniam(2016-06-05)
  • Rzepaki obecnie wysiewane są dla pszczół mało atrakcyjne, wręcz je omijają.
Reklama