UWAGA!

Ciężki żywot „Kulawego”?

Jan R., pseudonim „Kulawy”, gangster sądzony w Elblągu, zaskarżył Polskę do Trybunału w Strasburgu. Poparła go Helsińska Fundacja Praw Człowieka. – Zarzuca się nam m.in. przetrzymywanie schorowanego człowieka w areszcie, zamiast wyznaczenia innego środka zapobiegawczego, a także niewłaściwy transport oskarżonego oraz niezapełnienie mu właściwej opieki medycznej. To nieprawda – odpowiada sędzia Danuta Kachnowicz, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu

W elbląskich sądach rejonowym i okręgowym toczy się kilka spraw, w których oskarżonym jest Jan R., pseudonim „Kulawy”. Akta trafiły do naszego miasta w lipcu 2006 r. „Kulawy” przebywa w areszcie od 2003 r.
     
     Nie ma mowy o wyjściu z aresztu
     Helsińska Fundacja Praw Człowieka zarzuca, że schorowany Jan R. jest zbyt długo przetrzymywany w areszcie. Zarzuca elbląskiemu sądowi, że nie podaje, dlaczego ten środek zapobiegawczy nie może zostać zamieniony na inny.
     - Jest to nie do pomyślenia przy zarzutach, jakie zostały przedstawione Janowi R. – mówi sędzia Danuta Kachnowicz. – Nie ma mowy o dozorze policyjnym czy zakazie opuszczania kraju.
     W sprawach rozpatrywanych przez Sad Rejonowy w Elblągu „Kulawemu” zostały przedstawione zarzuty m.in. fałszowania dokumentów, za co w czerwcu tego roku został skazany na karę 6 miesięcy więzienia. Wyrok nie jest jednak prawomocny i oskarżony we wrześniu złożył apelację.
     - Przed Sądem Rejonowym w Elblągu toczy się też sprawa skierowana przez Prokuraturę Rejonową w Poznaniu, w której Jan R. otrzymał zarzut wyłudzenia kredytu od jednego z banków w wysokości 400 tysięcy złotych – dodaje sędzia Kachnowicz. – Tu oskarżony miał posługiwać się sfałszowanymi dokumentami – PIT-ami oraz wpisem do księgi wieczystej. W innej sprawie otrzymał zarzut pobicia i działania w zorganizowanej grupie przestępczej. W tych sprawach nie został wobec Jana R. zastosowany tymczasowy areszt – podkreśla sędzia Kachnowicz.
     Sprawy „większego kalibru” toczą się przed Sądem Okręgowym w Elblągu.
     - Jan R. jest oskarżony m.in. o nakłanianie do pobicia, fikcyjne kolizje drogowe i wyłudzanie odszkodowań, wręczanie łapówek policjantom oraz o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym – wymienia sędzia Danuta Kachnowicz. – Jest on także jednym z oskarżonych – na ławie zasiada 16 osób – w sprawie, w której główne zarzuty dotyczą zabójstwa dwóch biznesmenów ze Szczecina. Mężczyźni mieli być przetrzymywani, torturowani – przewiercano im m.in. różne części ciała, a następnie zamordowani. Ich ciał jednak nie odnaleziono.
     Lista zarzutów wobec „Kulawego” jest długa: kierowanie grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, przemyt papierosów (wartość rynkowa 31 mln zł), alkoholu (wartość rynkowa 212 tys. zł), wprowadzanie do obiegu m.in. w Norwegii i Szwecji środków odurzających – 300 tys. sztuk tzw. tabletek gwałtu, 5 tys. jednorazowych porcji marihuany, ok. 2 kilogramów amfetaminy, 100 kilogramów haszyszu, a także uprowadzenie dla okupu w wysokości 530 tys. zł obywatela Norwegii, posiadanie materiałów wybuchowych i amunicji. Jest też wiele innych, mniejszych.
     W jednej z prowadzonych spraw zapadł już wyrok.
     - Jan R. został skazany na karę 6 lat pozbawienia wolności za rozbój z 2000 roku – mówi sędzia Danuta Kachnowicz. - Sąd Apelacyjny w Gdańsku utrzymał ten wyrok i jest on wykonywany. Już ten fakt uniemożliwia wypuszczenie Jana R. z aresztu.
     
     Lekarz czuwa
     Zdaniem HFPC Jan R., który jest obłożnie chory, nie otrzymuje właściwej opieki medycznej, był również niewłaściwie transportowany do sądu w Elblągu.
     - Jan R. został aresztowany w 2003 r. Przebywał na oddziale szpitalnym Zakładu Karnego w Barczewie. Gdy akta jego sprawy trafiły do Elbląga, „Kulawy” przebywał w Areszcie Śledczym w Gdańsku. Wszędzie otrzymywał właściwą opiekę medyczną – twierdzi sędzia Danuta Kachnowicz. – Był transportowany środkiem przeznaczonym do przewożenia osób niepełnosprawnych. Od początku procesu był przenoszony na noszach, a nie jak podaje, na wózku inwalidzkim, w asyście ratowników medycznych. Na sali rozpraw zawsze towarzyszy mu lekarz.
     - Ze względu na jego stan zdrowia, rozprawy odbywają się dwa razy w tygodniu w godz. od 9 do 14. W tym czasie sędzia zarządza dwie przerwy, podczas których oskarżony Jan R. jest poddawany zabiegom higienicznym, przyjmuje też leki.
     - Gdy uskarżał się na schorzenia urologiczne został skierowany na oddział szpitalny ZK w Gdańsku – kontynuuje sędzia Kachnowicz. – Bezzasadny jest więc zarzut niezapewnienia oskarżonemu właściwej opieki medycznej. Poza tym biegli orzekli, że Jan R. może uczestniczyć w rozprawach.
     
     195 tomów akt, 2 mln zł wydatków
     Elbląskiej Temidzie zarzuca się również opieszałość w rozpatrywaniu spraw związanych z Janem R. , a co za tym idzie generowanie wydatków.
     - Proces trwa długo, bo materiał dowodowy jest ogromny – wyjaśnia sędzia Danuta Kachnowicz. – Mamy 195 tomów akt - każdy po 200 stron plus załączniki. Na ławie oskarżonych zasiada aż 16 osób, z których 6 przebywa w areszcie. Przesłuchano już 150 świadków, a zostało jeszcze kilkunastu.
     - Sprawa ma charakter szczególny, bo głównym oskarżonym jest osoba schorowana, musimy więc wnikliwie wszystko rozpatrywać, by tych czynności nie powtarzać – dodaje sędzia Kachnowicz. – Proces pochłonął już ok. 2 mln zł. Tylko ławnikom wypłacono ok. 48 tys. zł, a są jeszcze m.in. rachunki dla biegłych sądowych, wypłaty obrońców z urzędu.
     - Staramy się, by rozprawy przebiegały sprawnie, ale ze względu na stan zdrowia Jana R., nie mogą one odbywać się zbyt często – podkreśla sędzia Danuta Kachnowicz.
     
     Mówi rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elbląg sędzia Danuta Kachnowicz:
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • 2(dwa miliony) złotych?To się w głowie nie mieści. .. .. Ciekawe na jaka sumę prokurator zajął jego majatek?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ciekawski(2008-11-07)
 • I tak się marnuje w oczywisty sposób publiczne pieniądze. 2 mln na "uczciwy proces" gdzie wszystko co stanowi jego mienie powinno zostać przejęte na rzecz państwa, a on sam zesłany na coś w rodzaju sybiru by więcej takich przedsiębiorców nie przybywało.
 • dla mnie jest to niezrozumiale ze takiemu kolesiowi sie tak poblaza. .. powinien miec dozywocie za wszystko co zrobil a nie mu tak poblazac. .. przeciez on na kazdym kroku dziala wbrewprawu. .. .i sam kret zagrazal zyciu innym ludziom sprzedajac nielegalny towar. .. a teraz idiota ubiega sue o pomoc. .. na stos z nim!!!!!1
 • jeszcze go nie spalili, oddać do zakładu utylizacji odpadów
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kolega serdeczny(2008-11-08)
 • bandyta leczony za pieniądze podatników, bandyta dostanie odszkodowanie z pieniędzy podatników, śmieć robi szum koło siebie. to jest zwykła szumowina niewarta uwagi a jedynie cwany kryminalista. Pieniadze które chce wyciągnąć trzeba przeznaczyć na głodujące w kraju dzieci.
 • Wypuścić na tzw wolność. Wtedy zobaczy, że kibel to było-sanatorium. Takiej opieki w domciu to on nie będzie miał. Może się z tego powodu powiesi. Będzie szybko i tanio.
 • Na wolności nagle cudownie by ozdrowiał, i zaczął by z pasją uprawiać biegi przełajowe.
 • do wora z nim
 • Jaki on tam chory tylko symuluje
Reklama