UWAGA!

Co nas czeka w 2018 roku

 Elbląg, W tym roku czekają nas wyborcze emocje
W tym roku czekają nas wyborcze emocje (fot. archiwum portEl.pl)

Niektóre wydarzenia w rozpoczętym właśnie nowym roku da się przewidzieć i to na nich się skupiliśmy. Za 12 miesięcy sprawdźcie, czy mieliśmy rację. Oto nasz przegląd.

Wyborcza ruletka
       W listopadzie w całym kraju odbędą się wybory samorządowe, a to oznacza że 2018 rok będzie wybitnie polityczny. W Elblągu do przejęcia pełni władzy (fotela prezydenta) szykuje się Prawo i Sprawiedliwość, której to partii sprzyjają sondaże i obchodzona w tym roku rocznica 100-lecia niepodległości. Czy plany PiS pokrzyżuje obecny prezydent Witold Wróblewski, który – choć nie zapowiada tego jeszcze oficjalnie – będzie walczyć o drugą kadencję? Czy do walki włączy się Michał Missan, kandydat PO? A może pojawi się kandydat niepartyjny, który wywróci polityczną scenę do góry nogami?
       Bój o prezydenturę będzie z pewnością emocjonujący, a wielce prawdopodobna jest powtórka sprzed czterech lat, kiedy w drugiej turze głosowania zmierzyli się Jerzy Wilk i Witold Wróblewski. Oczywiście, jeśli PiS nie zmieni w ostatniej chwili ordynacji (prace w parlamencie jeszcze trwają) i skasuje bezpośrednie wybory prezydentów, burmistrzów i wójtów, oddając decyzję o ich wyborze w ręce radnych.
       Jedno jest pewne – czeka nas festiwal wyborczych obietnic. A potem hasło: sprawdzam.
      
       Mundial 100 kilometrów od Elbląga
      
To będzie największe sportowe wydarzenie roku. W Kaliningradzie – 100 kilometrów od Elbląga – odbędą się cztery mecze mistrzostw świata w piłce nożnej. Spodziewany jest najazd kibiców m.in. z Anglii, Belgii czy Hiszpanii. Ceny noclegów w Kaliningradzie na czas mistrzostw przyprawiają o zawrót głowy, ale o wiele większym problemem jest zbyt mała baza hotelowa. Czy elbląskie hotele mogą na tym skorzystać? Okaże się to w najbliższych miesiącach, gdy FIFA zakończy losowanie biletów.
       Z naszych informacji wynika, że w ratuszu trwają prace nad tym, by w Elblągu na czas mistrzostw funkcjonowała strefa kibica, tak jak to było na Euro 2012. Czy się uda? Tu jesteśmy sceptyczni, tym bardziej że radni głosami PiS na ostatniej sesji obcięli ponad 500 tysięcy złotych w budżecie departamentu promocji i kultury, który wydaje pieniądze na organizację imprez.
      
       Wiaduktem na Zatorze
      
Nasza ubiegłoroczna prognoza o rozpoczęciu w 2017 roku budowy wiaduktu na Zatorze się potwierdziła, więc dzisiaj śmiało możemy napisać, że do końca września kierowcy nie będą musieli już stać przed szlabanami na ul. Lotniczej, ale pojadą nad torami. Prace związane z budową wiaduktu idą zgodnie z planem, trochę dłużej poczekamy na tunel dla pieszych i rowerzystów pod przejazdem kolejowym na Lotniczej, który ma być gotowy w 2019 roku. Do tego czasu piesi i rowerzyści będą również korzystać z wiaduktu.
      
       Co z basenem przy Spacerowej?
      
W maju ma ruszyć unijny konkurs, z którego Elbląg chce pozyskać dofinansowanie na rewitalizację kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej. Miasto ma gotową dokumentację projektowo-kosztorysową. Z naszych informacji wynika, że inwestycja może kosztować ok. 30 mln złotych, a unijne dofinansowanie może wynieść nawet 85 procent. Nie zdziwimy się, jeśli okaże się, że Elbląg otrzyma decyzję o tych środkach już w trakcie kampanii wyborczej.

  Elbląg, Tak ma wyglądać odkryte kąpielisko przy ul. Spacerowej (wizualizacja architekci.pl)
Tak ma wyglądać odkryte kąpielisko przy ul. Spacerowej (wizualizacja architekci.pl)


      
       Sądny dzień dla sądu
      
W ubiegłorocznej prognozie pisaliśmy o przeprowadzce Sądu Okręgowego i Rejonowego do nowego budynku przy ul. płk. Dąbka. Niestety, z powodu opóźnienia inwestycji, sędziowie i pracownicy części wydziałów przeniosą się do nowego miejsca dopiero teraz. Przeprowadzka ma trwać do końca pierwszego kwartału.
      
       Ruszą kolejne duże inwestycje
      
W 2018 roku rozpocznie się rozbudowa i modernizacja Szpitala Miejskiego Świętego Jana Pawła II. Za 40 milionów złotych przy ul. Komeńskiego powstanie nowy blok operacyjny, a wiele oddziałów i przy Komeńskiego, i przy Żeromskiego zostanie zmodernizowanych. Prace mają potrwać do 2020 roku.
       Modernizację oczyszczalni ścieków przy ul. Mazurskiej rozpocznie w tym roku również EPWiK, które pozyskało na ten cel 56 milionów złotych, to ponad połowa potrzebnych na ten cel środków. Niestety nic za darmo. Spółka musiała podnieść od nowego roku ceny wody, na co zgodzili się radni. Zresztą mieszkańców w kolejnych latach mogą czekać kolejne podwyżki. Dlaczego? Powodem nowe prawo wodne, na mocy którego przedsiębiorstwa wodociągowe w całym kraju będą musiały uiszczać dodatkowe opłaty za korzystanie z wód. EPWiK jeszcze stawek nie poznało, ale jeśli będą one w maksymalnych granicach dopuszczonych przez przepisy, podwyżki – jak twierdzi dyrektor EPWiK mogą sięgnąć nawet 20 procent.
       Do listy tegorocznych inwestycji należy też dodać rozpoczęcie rozbudowy Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Bema i zajezdni tramwajowej przy ul. Browarnej, a także zakup trzech nowych tramwajów.
      
      
Przekop Mierzei
      
Pod koniec 2018 roku ma być też wbita pierwsza łopata, rozpoczynająca przekop Mierzei Wiślanej. Kanał wraz z torem wodnym do Elbląga ma kosztować 880 milionów złotych i być gotowy do 2022 roku. Mieszkańcy Elbląga wiążą z tą inwestycją, finansowaną przez rząd, wielkie nadzieje na gospodarczy rozwój Elbląga. Martwią się za to mieszkańcy Krynicy Morskiej, którzy obawiają się upadku turystyki w swojej miejscowości. Przypomnijmy, że kanał ma powstać w Nowym Świecie koło Sztutowa. 
      
       Elblążanin plus
      
Program Elblążanin Plus, inspirując się rządowym 500 plus, wymyślił klub PiS w Radzie Miejskiej. Ma wejść w życie w tym roku, a jego pierwszym skutkiem ma być obniżenie od 1 września cen biletów komunikacji miejskiej. Kolejne kroki – to wprowadzenie zniżek dla mieszkańców za korzystanie np. z obiektów sportowych czy kulturalnych w mieście. To może być silna karta w nadchodzącej kampanii wyborczej.
      
       Do Siego Roku!

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Polska może być potęgą W gazie lupkowym i syngazie powstałym z podziemnego zgazowania Węgla kamiennego możemy mieć biliony dolarów!!!! Dlaczego polski rząd nic nie robi????
 • Z tego co wiem to tylko Ruch 11 Listopada jest za tym aby Polska była Potęga gazową. Ani rząd ani opozycja się tym nie interesuje!!!!!
 • Propaganda przedwyborcza odc. 45826594.Prawda jest taka, że czeka nas dalsze kolesiostwo, nepotyzm, stagnacja płąc i i wyludnianie miasta.
 • Dobrze że Macierewicz chce w Elblągu odbudowywac stocznie i przez przekop wodowac statki na Bałtyk. Również małe wojenne. Ten gość to ma łeb.
 • Wycinka lasu rusza. Jesienią zaczyna się kopanie mierzei!!!!!
 • Putin prawie wylewu nie dostał jak się o tym dowiedział😂
 • to nazywacie basenem ? te bajorka za 30 milijonów ze starego basenu zrobiono by basen super to kompletne dno
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  6
  Meteor2(2018-01-01)
 • Niech te biliony sobie grzecznie leżą pod ziemią, nigdzie nie uciekną. Obecnie nie potrzeba nam pustyni ekologicznej jak w USA po wydobywaniu gazu z łupków.
 • nigdy nie będę głosował na tego człowieka w dalszym ciągu miasto nie będzie miało basenu bedę głosował nawet na PIS jezeli wyremontują stary basen
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  12
  Meteor2(2018-01-01)
 • Nooo widzę postęp w Elblągu. Mamy najdroższe ciepło w Polsce i będziemy mieć najdroższą wodę. Ale EPWiK wodzi za nos radnych hahaha. Kurkiewicz tłumaczył że w Elblągu mamy średnie ceny wody ale jak porównamy do największego bezrobocia i najniższych zarobków to już teraz mamy bardzo wysoką cenę wody. Może po wyborach nastaną takie władze które zrobią porządek w EPWiK i EPECu ? Marzenia ściętej głowy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  4
  moher(2018-01-01)
 • Na pewno czeka nas za rok szczekanie wlascicieli wszarzy obsrancow czworonogow ze petardy beda strzelane...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10
  6
  Obrońca zwierząt(2018-01-01)
 • W nowym roku podobno ma się wyprowadzić z Elblaga 12000 miejscowych hejterów, marudziarzy, frustratow, nieudacznikow i innych typow wciaz niezadowolonych ze wszystkiego. Ci ludzie mają zakładać nowe miasto szczęścia i pomyślności, gdzie wszystko będzie wspaniale, sprawne bez kolesiów i znajomości. Czekają jedynie na prom kosmiczny, który zniesie ich w kosmos. Chociaż ostatnio okazało się, ze obejmie to kilku tutejszych stałych wiecznie piszących na nie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  4
  Kosmitek(2018-01-01)
Reklama