UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Co po Pogotowiu Socjalnym? Radni mają pomysł

 
Elbląg, Od lewej: radny Paweł Fedorczyk, Antoni Czyżyk i Krzysztof Konert
Od lewej: radny Paweł Fedorczyk, Antoni Czyżyk i Krzysztof Konert (fot. Michał Skroboszewski)

Czy obowiązki zlikwidowanego przez władze miasta Pogotowia Socjalnego przejmie organizacja pozarządowa? Z takim pomysłem wystąpi do prezydenta trzech radnych, którzy dzisiaj w tej sprawie zwołali konferencję prasową.

Przypomnijmy, że Rada Miejska na wniosek prezydenta na nadzwyczajnej sesji najpierw zdecydowała o likwidacji Pogotowia Socjalnego, a następnie – gdy decyzję radnych unieważnił wojewoda – o skierowaniu skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Temida sprawą się jeszcze nie zajęła, za to pracownicy placówki przygotowali już pozwy do sądu pracy przeciwko samorządowi. W takiej oto sytuacji trzech radnych: Antoni Czyżyk, Paweł Fedorczyk i Krzysztof Konert, należący do trzech różnych klubów radnych (odpowiednio Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości i KWW Witolda Wróblewskiego) zwołali dzisiaj konferencję prasową, by mówić jednym głosem o tym, co prezydent powinien zrobić w tej sprawie. Pomysł? Wniosek do prezydenta o to, by działalność Pogotowia Socjalnego, gdy już wyjaśni się jej prawny status, przejęła jedna z organizacji pozarządowych.

- W sprawie Pogotowia Socjalnego było wiele emocji, opinii i różnic, które podnosili i radni, i mieszkańcy. Apelowaliśmy o to, by nasze zachowanie w trudnej sytuacji było racjonalne i chyba ono takie było. Dzisiaj chcemy podać konkretne rozwiązanie. Wizję placówki, która mogłaby funkcjonować w szerszym zakresie niż do tej pory – stwierdził Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej, podając przykłady innych samorządów, takich jak np. w Kielce, Wrocław, Poznań czy Konin, gdzie izby wytrzeźwień zostały przekształcone w ośrodki terapeutyczne prowadzone przez organizacje pozarządowe.

- W wielu miastach takie placówki nie tylko zajmują się izolacją, ale również podejmują działania lecznicze, edukacyjne, terapeutyczne. To trzeba powiązać również u nas. W ubiegłym roku w Elblągu do wytrzeźwienia zatrzymano około 2 tys. osób. Obecnie zadania izby wytrzeźwień wykonuje elbląska policja, a te osoby bada lekarz w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Uważamy, że powinniśmy policji i SOR-owi pomóc – dodał radny Krzysztof Konert.

- Warto się zastanowić, czy zrobić konkurs dla organizacji pozarządowych jeszcze w tym roku na prowadzenie placówki o tych szerszych zadaniach i podejść do tematu kompleksowo. Wnioskujemy też o to, by ten budynek po Pogotowiu Socjalnym właśnie do tego służył – stwierdził z kolei radny Paweł Fedorczyk. - Niezwykle istotna jest kwestia pracowników. Nie chcę kłaść nacisku, gdzie jest racja w tym sporze, ale tych ludzi nie można zostawić samych sobie. Dla tych, którzy nadal chcą pracować – i o to będziemy wnioskować do prezydenta – znaleźć pracę w innych jednostkach zgodnych z ich wykształceniem i doświadczeniem. Gdyby okazało się przed sądem, że samorząd miał rację w sprawie likwidacji Pogotowia Socjalnego, a konkurs dla organizacji pozarządowych się odbędzie, to trzeba będzie podjąć bardzo duże starania, by zwycięska organizacja pozarządowa skorzystała z potencjału tych pracowników.

Radni mają nadzieję, że ten pomysł zyska nie tylko poparcie prezydenta, ale również większości w Radzie Miejskiej i jeszcze w tym roku uda się wyłonić organizację pozarządową, która poprowadzi taki terapeutyczny ośrodek przy ul. Królewieckiej. Czy przed konferencją prasową konsultowali swój pomysł z prezydentem? Na to pytanie Antoni Czyżyk nie odpowiedział wprost.

- Radni słuchają tego, co się wokół nas dzieje, na przysłowiowej ulicy. Też swoją podmiotowość mamy i możemy wnioskować o pewne rzeczy. Rozmów z panem prezydentem w różnych sprawach jest dużo. Gdy formalizujemy pewne działanie przez Biuro Rady, to skutki są lepsze. Konkretny złożony wniosek ma większą siłę przebicia – stwierdził Antoni Czyżyk.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • Niech Rada Miejska obniży sobie diety o połowę i kasą się znajdzie, a nie tylko gadanie i gadanie. .jak u Prezydent miasta ?? Taka koalicja w tym temacie śmierdzi podłożem. .. .apolitycznym : )Niesamowite.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  41
  4
  NIE dla Hejtu Wojtuś R.(2020-06-10)
 • Było coś i działało to musieliście popsuć Teraz będziecie kombinować dwa lata co zrobić aż wszyscy zapomną, władza się zmieni i problem pozostanie Idźcie się może przespać z tym problemem i spijcie spijcie spijcie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34
  5
  Z i e l a r s k i(2020-06-10)
 • To Radny Robert Turlej tematem pomocy dla Olimpii się nie interesuje ? A tak się z nią utożsamiał.
 • @Kontrapas . - Przed wyborami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13
  1
  Z i e l a r s k i(2020-06-10)
 • balbuza co ty wiesz razem z syneem
 • Sleight of Hand. Jest taki termin angielski na zagrywkę, prezydenta, którą właśnie panowie ujawniliscie. Dla uważnych obserwatorów było to jasne że w tym kierunku potoczy sie sprawa. Jesteście wykidajłami Witolda? I pan panie Pawle też z nimi reka w rękę?
 • Zmieniam zdanie co do pana Fedorczyka, kiedyś rokowal mimo że to Pis, ale w sumie kww przyjmie kazdego
 • Ale kicha zwlaszcza dla pisu, wstyd, czy to tez parcie na szklo?
 • Przestańcie w koncu ośmieszać organ jakim byla bo juz nie jest rada, czy wam samym nie wstyd o ile go macie, a gdzid Osik i Tolwinski?pis tez juz się mota, kiepskie wystawianie takiego swiadectwa wlasnej partii
 • Jak tak się rzekomo wsluchujecie czy byc moze po prostu czytacie komentarze glownie niepochlebne to wczytajcie się w mobbing przez zasiedziale, zgorzkniale i nieszczesliwe zyciem baby, zasiedziale towarzystwo, syf w spolkach, prymityw, destrukcje, byle jakość, rezygnacje ludzi przez szykany, miasto bez zycia i perespektyw, ludzi bez pracy, !mamy nadzieję ze w piątek Maria podsumuje ten obfitujacy w wydarzenia tydzień
 • To jest po prostu szukanie igły w stogu siana!!! Ktoś dla kogoś potrzebuje instytucji jaką była placówka socjalna proste może kolejny obiekt na tańce bo za mało promyk tańce swiatowid tańce wszędzie tańce!!!
 • I tak w elblagu tlamsza opor pracownikow. po prostu zamykaja zaklad pracy. W czasie zsrr jak gornicy strajkowali to gdy zeszli pod ziemie wpuszczali tam wode i po sprawie. teraz w bialych rekawiczkach ale podobny wynik. Kiedy komsomolcy przestana psuc to co jest. Jestesmy posmiewiskiem dla reszty kraju.
Reklama