UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Co żołnierze radzieccy zmalowali na poczcie?

 
Elbląg, 9 maja 1945 r. - tak Armia Czerwona sygnowała swoją obecność na budynku Poczty Głównej
9 maja 1945 r. - tak Armia Czerwona sygnowała swoją obecność na budynku Poczty Głównej (fot. Anna Dembińska)

Podczas remontu budynku Poczty Głównej - jak na zabytek przystało - odkryto ślady przeszłości. Napis na ścianie od zaplecza przypomina o tym, kto tu był pierwszy po II wojnie światowej. Cyrylica nie pozostawia wątpliwości.

Budynek został wzniesiony w drugiej połowie XIX w., wcześniej stała w tym miejscu kamienica należąca do Gotthilfa Struensee – dyrektora banku. Charakterystyczny, z czerwonej cegły służył pocztowcom. Jako jeden z nielicznych w Elblągu przetrwał wojenną zawieruchę. Karol Wyszyński, przewodnik PTTK, w swoim cyklu "Historia elbląskich ulic" wspomina, że polska administracja przejęła go 30 maja 1945 r.
              "Budynek Poczty Głównej przy placu Słowiańskim nie był zbytnio zniszczony, ale nie oddano go nam, bo mieścił się tam jeden ze zorganizowanych przez Rosjan magazynów" – tak o jego stanie opowiadał Lech Baranowski, pionier powojennego Elbląga, który do miasta dotarł 14 kwietnia 1945 r. - "Radziecka komendantura skierowała nas w rejon ul. Pionierskiej, gdzie gromadzili się Polacy. W domu przy Kajki 1, gdzie mieszkała najwyższa niemiecka szarża wojskowych, po remoncie, 20 kwietnia otworzyliśmy pocztę".

  Elbląg, Z tyłu budynku  poczty odkryto napis sprzed ponad 70 lat
Z tyłu budynku poczty odkryto napis sprzed ponad 70 lat (fot. AD)

Z tamtych czasów pochodzi napis nakreślony cyrylicą, obwieszczający majowe zwycięstwo Armii Czerwonej w roku 1945. Został odkryty teraz, podczas prac remontowych budynku poczty. Bo dużo się tu zmieni. Rozebrana została przybudówka z tyłu obiektu, wyremontowana będzie elewacja ściany frontowej głównej nad wejściem, naprawione zostaną gzymsy parapetowe oraz ościeża okienne, a także wystający piaskowiec na attyce głównej, wypełnione zostaną także ubytki w połączeniach kamieni i cegieł, a szczeliny oraz rozwarstwienia w murach wzmocnione.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama