UWAGA!

Cudze chwalicie, czyli czas na folklor

 Elbląg, Jak dawniej wyglądały wsie Warmii i Mazur, a także jak żyli ich mieszkańcy, można oczywiście dowiedzieć się odwiedzając muzea i skanseny...
Jak dawniej wyglądały wsie Warmii i Mazur, a także jak żyli ich mieszkańcy, można oczywiście dowiedzieć się odwiedzając muzea i skanseny... (fot. Agnieszka Jarzębska)

Za granicą chętnie oglądamy zabytki i ludzi, chcemy poznać ich tradycje i lokalny koloryt. Tę samą zasadę warto stosować też na swoim podwórku. Jarmarki, festiwale i inne imprezy folklorystyczne to dobra okazja do spotkania z rodzimą kulturą tradycyjną. Polski folklor to magia wielobarwnych strojów, energia muzyki i tańca oraz szacunek do ciężkiej pracy i mocy ludzkich rąk.

Wschodnie regiony naszego kraju, w tym województwo warmińsko-mazurskie, wciąż należą do słabiej rozwiniętych i mało zurbanizowanych. Mimo postępującej, dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej, modernizacji, właśnie tu możemy jeszcze wypocząć na łonie nieskażonej natury, w przestrzeni zachowanego krajobrazu kulturowego.
       Jak dawniej wyglądały wsie Warmii i Mazur, a także jak żyli ich mieszkańcy, można oczywiście dowiedzieć się odwiedzając muzea. Szczególnie warto polecić Muzeum Budownictwa Ludowego - liczący niemal 100 hektarów Park Etnograficzny w Olsztynku oraz Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, które posiada niewielki, ale urokliwy skansen. Jeśli chodzi o region Żuław, ciekawe ekspozycje proponują: Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu i Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim.
       Dobrym wstępem do bliższego zainteresowania się tradycyjną kulturą wsi, kulturą ludową są wydarzenia folklorystyczne organizowane w różnych miejscach regionu. Często pokazują one kulturę ludową (nie tylko polską) bardziej w wersji estradowo-rozrywkowej, mocno uwspółcześnionej, a nawet komercyjnej, zaś mniej "korzennej". Zdarzają się jednak perełki - utalentowani twórcy i artyści ludowi, rzemieślnicy z potrzeby serca odtwarzający dawne techniki czy zespoły, których muzyka i taniec sprawiają, że czujemy się tak jak byśmy właśnie odbywali podróż w czasie. Takich wyjątkowych wrażeń i doświadczeń warto poszukać.
       A w najbliższym czasie nadarzy się ku temu kilka okazji. Już w tę niedzielę, 22 lipca, ruszają 17. Międzynarodowe Olsztyńskie Dni Folkloru Warmia 2012. Do 29 lipca, podczas koncertów organizowanych nie tylko w Olsztynie, wystąpią zespoły z Ekwadoru, Indii, Meksyku, Chorwacji, Serbii, Turcji, Węgier i Rosji. Polskę będą reprezentować zespoły pieśni i tańca: Pacyna, Powiśle, Warszawianka, Warmia oraz grupa Kuźnia Artystyczna.
      
       Czytaj całość
      
      
Agnieszka Jarzębska, eswiatowid.pl

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Już po samym tytule artukułu wiedziałem czego się spodziewać. .. oczywście promocja warmińsko-mazurskiego. Ile można tego tu czytać? Czemu promujecie tylko okolice na wschód od Elbląga? Jesteśmy w bagnie, zagrodzeni od strony zachodniej murem chińskim. ..
  • elblag - to jeden wielki skansen
  • Droga Pani Agnieszko. Powiada Pani ''cudze chwalicie, swego nie znacie''. Ano nie znamy. Bo i skąd mamy znać ? Warmia i Mazury. Elbląg. Kiedy Nasi dziadkowie i rodzice przyjechali w te strony, nie witał ich nikt. Tylko rujny, oraz kikuty zbombardowanych domów. A oczodoły, pozostałe po pustych oknach, nie rozpoznawały języka. Bo to nie był język, do którego były przez wieki przyzwyczajone. Myli się, Pani Agnieszko. Region o którym mówimy, nie był ani zacofany ani biedny. Tylko dawne poznańskie mogło się równać z terenami Warmii. Zabudowa ceglana, browary, cukrownie, liczne fabryki. A przede wszystkim; kolej wąskotorowa. Tego wszystkiego inne regiony Polski nie miały. Że o urodzajnej ziemi nie wspomnę. Gdyby poprzednie władze, nie próbowały na siłę wszelkimi sposobami, udowadniać polskości tych ziem, dziś byłoby łatwiej. O ironio. Wilniukom i Lwowiakom oraz Łemkom dano nową ojczyznę. Czy pytano ich o zdanie ? A przepraszam, to pies ?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    czesiek(2012-07-21)
  • a kiedy w Elblągu, Olsztyn nas nie interesuje, kiedy to w końcu zrozumiecie, czytajcie co ludzie piszą. Czy wam trzeba wykrzyczeć to do ucha!!!!!
Reklama