UWAGA!

Czarne piątki

Najwięcej wypadków drogowych ma miejsce w październiku - wynika ze statystyk Krajowego Biura Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Najgorszym statystycznie dniem tygodnia jest piątek. Przyczyną wypadków jest przede wszystkim nieprzestrzeganie przepisów i brak poszanowania dla innych uczestników ruchu drogowego.

Wbrew pozorom, październikowe wypadki mają miejsce nie tylko w czasie deszczu i wichur, ale także przy ładnej pogodzie. Choć, oczywiście, zmienna jesienna aura ma też wpływ na bezpieczeństwo: - Trzeba uważać na błoto wwożone na szosę na kołach maszyn rolniczych, na mokre liście i chodzących poboczami pieszych w ciemnych, niewidocznych o zmroku ubraniach - przypomina aspirant sztabowy Zenon Rosiński z elbląskiej drogówki.
     Najbardziej - według statystyk KBBRD - należy uważać w piątki między godz. 15 a 17. Piątek to początek weekendu i czas pospiesznego uciekania od pracy na wypoczynek. Czasem zbyt pośpiesznego. A najbardziej tragiczne skutki zdarzeń na drogach odnotowywane są w niedziele - wtedy ginie największa ilość uczestników wypadków.
     Przy ładnej pogodzie jeździ się szybciej, przy brzydkiej większość bardziej uważa i zwalnia. Jesienią szybciej zapada zmrok i dzień jest krótszy. Ogromne znaczenie, szczególnie o tej porze roku, ma dobre oświetlenie samochodu.
     - Radzę używać dobrych żarówek renomowanych firm – mówi diagnosta Bogdan Głodowski ze stacji diagnostycznej PKS-u. - Reflektory i żarówki powinny działać bez zarzutu. Światła proponuję ustawiać w specjalistycznych stacjach przy pomocy urządzeń optycznych.
     Równie ważne jest używanie przez pieszych i rowerzystów elementów odblaskowych. - Dotyczy to nie tylko dzieci, ale też dorosłych - radzi Zenon Rosiński. - To mogą być przywieszki, paski odbijające światło lub odzież z specjalnymi wszywkami. To, co poprawia widoczność, poprawia jednocześnie nasze bezpieczeństwo.
     Pamiętajmy, że ofiarą może być każdy uczestnik ruchu drogowego, nawet ten, który uważa sam siebie za świetnego kierowcę. Zdrowie lub życie tracą nie tylko prowadzący auta. Ofiarami są piesi, rowerzyści i pasażerowie samochodów.
     W pierwszym półroczu tego roku w Polsce odnotowano prawie 20 tysięcy wypadków. Zginęło w nich 1981 osób. Ponad półtora tysiąca wypadków spowodowali pijani kierowcy. Zabili 169 osób.
     
     
Mira Stankiewicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • dzisiaj rano na światłach Piłsudskiego i Królewieckiej srebrny Pajero przekroczył wszystkie możliwe przepisy i kto mi uwierzy nawet jak zapamiętam numery auta tego durnia?A nie chcę być konfrontowany,bo się boję idioty.
 • Na stronach "olsztyńskich"jest możliwość podawania nr.rej debili drogowych.Może by tak u nas.Sam wczoraj widziałem jak trzech bez karku gnało przez parking koło Kerfura nie patrząc na dzieci,matki z wózkiem etc.Szczęście,że nikomu nic się nie stało
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wyborca(2006-10-06)
 • Kogo masz na myśli, że piszesz ....." srebrny Pajero....." ?? ;>
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  student(2006-10-06)
 • Ja widziałam jednego bez mózgu jak koło feniksu wysiadł ze swojego KUL auta marki COrsa czarnego koloru i zaczął kopać kierowce samochodu stojacego za nim.Tego mu było chyba za mało bo skopał jeszcze drzwi jego auta.Nr rejstracyjny jest mi znany a zaczyna sie 45.....
Reklama