UWAGA!

Czas na quiz. Gdzie elblążanie szukają ochłody?

 Elbląg, Czas na quiz. Gdzie elblążanie szukają ochłody?
(fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl)

Ten temat wypływa (nomen omen) najczęściej latem. Gdzie elblążanie szukali i szukają ochłody w gorące, wakacyjne miesiące? Gdzie mogą skorzystać z kąpieli przez cały rok? Jak zmieniała się sytuacja na przestrzeni wieków? Sprawdźcie swoją wiedzę w naszym quizie.

Najstarsze znane kąpielisko zbudował w 1825 roku Wilhelm Hertel nad rzeką Elbląg. Nad brzegiem stało kilka bud przebieralni, a w rzece było 12 kabin kąpielowych z pochylonym dnem, dla pływających i niepływających. Z czasem sytuacja zaczęła się zmieniać, a w mieście powstawały kryte pływalnie. Hitem jednak stało się kąpielisko miejskie przy ul. Spacerowej, jedno z największych w Europie.
       Sprawdźcie, kto i gdzie mógł i nadal może się wykąpać. Zapraszamy do zabawy, która chłodzi, szczególnie, gdy za oknem skwar.
       Testy na temat wiedzy o Elblągu i regionie przygotowujemy co tydzień. Udanej zabawy! Zapraszamy do rozwiązania quizu i chwalenia się wynikiem wśród znajomych na Facebooku.
      
       Tutaj znajdziesz quiz.
      

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Zobacz inne quizy portElu

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Nie ma takiego miejsca w Elblągu i okolicach. Miasto położone nad rzeką w pobliżu jeziora i zalewu nie ma kąpieliska miejskiego. DZIĘKUJEMY za ponowne wybranie Wróblewskiego na prezydenta ( rodzice tych dzieci co się utopiły na dzikich kąpieliskach też podzielają entuzjazm? )
  • Ku uwadze autorowi pytań do quizu. Basen przy ul. Spacerowej powstał w ramach licznych prac naprawczych po katastrofalnej powodzi jaka nawiedziła ówczesny Elbląg w sierpniu 1924 roku, kiedy to w wyniku gwałtownych i obfitych opadów deszczu przepływająca przez Elbląg Kumiela (Dzikuska) wylała, zatapiając i pustosząc znaczną część miasta, niszcząc m. in. groble i mosty wzdłuż swojego biegu. Ostateczne ukończenie budowy i oficjalne uroczyste otwarcie basenu odbyło się 22.08.1937 roku, w czasie hucznych 9-cio dniowych (21-29.8.1937) obchodów 700-lecia założenia Elbląga. Natomiast pierwsze treningi łyżwiarskie na powojennym zamarzniętym basenie, za sprawą słynnego później „Kalbara” – Kazimierza Kalbarczyka, odbywały się już od końcowych lat 40-tych i miały miejsce do połowy lat 60-tych, do czasu oddania do użytku w 1967 roku istniejącego do dzisiaj 333 metrowego toru wrotkarsko-łyżwiarskiego przy ul. Agrykola. Pozdrawiam. Miłośnik-amator elbląskiej historii.
  • W dzikusce tylko to pozostało, basen jak amfiteatr ruina.
  • W supermarketach, dzial mrozonek
  • jelenia dolina skoki do wody utopienia potem
  • jeżeli chodzi o kąpielisko w Elblągu czy w najbliższej okolicy to co najwyżej można się rzucić w gó. o z żalu i rozpaczy.
  • Prowokacyjny ten quiz. Czy portel chce jeszcze bardziej wkurzyc, juz wkurzonych mieszkancow?
  • a gdzie pytanie kto zniszczył kąpielisko na spacerowej chyba to najważniejsze pytanie tym kwizem dolewacie benzyny do ognia lepiej dajcie artykuł czy byłby czy błby ktos chętny na przejęcie basenu i wyremontowanie go zróbcie taki sondaż
  • Jakie kąpielisko pytam? Elbląg wiocha zabita dechami i wszystko ulega zniszczeniu niestety. W Pasłęku maja jeziorko i ratowników, a u nas co najwyżej natrysk na placu Jagiellończyka ha ha ha.
  • Twój wynik to 12/12 Znakomicie! W tym temacie czujesz się jak ryba w wodzie:)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    07zgłośsię(2019-06-30)
  • @Jasiu 345 - to nie ważne że nie mamy kąpieliska i najmocniej cierpią na tym ci których nie stać na wyjazdy do kąpielisk które są daleko od Elbląga. Ważne że obecne władze miasta przyjmują i sponsorują lewicowych działaczy. Pieniądze są na propagowanie lewicy dla obywateli nie ma
Reklama