UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czas przygotowań do zimy (Opowieści z lasu, odc. 189)

 
Elbląg, Kumak nizinny
Kumak nizinny (fot. Marek Szczepanik, Wikimedia Commons, GNU Free Documentation License)

Jesień to nie tylko czas pięknych barw, kolorowych liści na drzewach czy kasztanów. To także okres, w którym wiele gatunków przygotowuje się do zimy. Wśród nich są rodzime płazy i gady, które właśnie teraz chowają się w szczelinach skalnych, podziemnych norach, na dnie zbiorników wodnych, ukrywają się pod warstwą ściółki, pod ziemią lub grubą warstwą mchu. Do grupy tej należy kumak nizinny, który w stan hibernacji wchodzi w październiku oraz w listopadzie.

- Hibernacja, nazywana czasami snem zimowym, to stan odrętwienia. W tym okresie procesy metaboliczne są silnie zahamowane, a temperatura ciała spada do poziomu otoczenia – wyjaśnia Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Pozwala to wielu gatunkom przetrwać ten niekorzystny dla nich, zimowy czas.

Z takiego sposobu korzystają m.in. nietoperze, a także gady, w tym gniewosz plamisty, żółw błotny, wąż Eskulapa, jaszczurki – zwinka, zielona, żyworodna oraz płazy, czyli np. grzebiuszka ziemna, ropucha szara, żaba moczarowa czy śmieszka. W tej ostatniej grupie jest także kumak nizinny, którego można spotkać na terenach wokół Elbląga.

Jak podaje Encyklopedia Leśna to drobny płaz (długość ciała do 5 cm – uzupełnia publikacja przygotowana dla Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska), który może żyć nawet 12 lat! Jest gatunkiem ciepłolubnym, który zasiedla oczka wodne, rozlewiska, stawy rybne, rowy, kanały, starorzecza. Większość życia spędza w wodzie, żywi się drobnymi skorupiakami, ślimakami, chrząszczami, larwami, pająkami czy muchami.

Kumak nizinny posiada nie tylko brodawki z gruczołami jadowymi na grzbiecie, ale i ubarwienie ostrzegawcze na spodzie. To ostatnie wiąże się z takim pojęciem jak "odruch kumaka", który jest zachowaniem obronnym tych zwierząt.

"Kumak nieruchomieje, spłaszcza tyłów, wygina się łukowato, unosi przednią i tylną część ciała oraz kończyny, demonstrując napastnikowi jaskrawe plamy brzuszne. Jest to ostrzeżenie dla drapieżnika przed spożyciem niejadalnego płaza" – tak opisuje to Encyklopedia Leśna.

Jak czytamy w "Kalendarzu leśnej przyrody", autorstwa Pawła Fabijańskiego (s. 212, Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, Warszawa 2016 r.) płaz ten w stan hibernacji zapada w październiku i listopadzie. Zimuje na lądzie: pod ziemią, grubą warstwą mchu albo... w piwnicach. Ze swojej kryjówki wyjdzie wiosną, w połowie kwietnia, wtedy też zacznie się jego okres godowy.

oprac. mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama