UWAGA!

Czas zatoczył koło

Po siedmiu latach zakończyła się restauracja starego młyna przy ul. Kościuszki.

Młyn jest jednym z trzech w Elblągu, jakie dotrwały do naszych czasów. Przyjmował zboże jeszcze w latach osiemdziesiątych, ale na początku lat dziewięćdziesiątych niemal całkowicie spłonął. Zbudowania w stanie ruiny kupił elblążanin, inżynier Stefan Kotowski. Prace remontowe rozpoczęły się w roku 1996.
     Jak mówi szef elbląskich konserwatorów zabytków Mirosław Jonakowski, gdyby nie nowy właściciel, młyn zostałby prawdopodobnie rozebrany. Prace restauratorskie prowadzone były powoli, ale - jak podkreślają konserwatorzy - starannie i konsekwentnie. Sam właściciel młyna dodaje, że rozpoczynając remont nie do końca zdawał sobie sprawę z ogromu prac.
     - To była ruina - rozkradziona i zdewastowana. Dziś wiem, jaki ogrom prac trzeba było wykonać - Stefan Kotowski dodaje, że nie sprawdziły się często powtarzane ostrzeżenia przed konserwatorami zabytków, pod których nadzorem odbywają się remonty starych obiektów.
     - Słyszałem, że stawiają wygórowane wymagania, utrudniają prace, nie zgadzają się na przebudowy. Tymczasem pracowaliśmy wspólnie i chcieliśmy doprowadzić obiekt do lepszego stanu niż każde z nas, z osobna, sobie go wyobrażało.
     Mury, które podziwiać można dziś, pochodzą z XIX wieku. Tylko one ocalały z pożaru i w czasie remontu zostały jedynie zakonserwowane. Wyposażenie wnętrz jest nowe, choć dopasowane stylistyką do charakteru budowli. Część elementów drewnianych pochodzi sprzed pożaru. Ślady przeszłości znaleźć można także wokół budynków. Jest stara studnia, kamienie młyńskie i fragmenty urządzeń. Warto też zwrócić uwagę na umieszczone nad wejściem do restauracji głowy "młynarza" i "młynarki".
     Wody rzeki Kumieli zasilały dawniej dziesięć młynów. Ich historia sięga średniowiecza i pojawienia się Krzyżaków. Zespół przy ul. Kościuszki, złożony z młyna, Domu Młynarza i spichlerza, czekający wciąż na dobrego gospodarza młyn w Bażantarni i młyn przy ul. Traugutta to ostatnie ślady świetności elbląskiego młynarstwa.
     Jak przypuszcza Elżbieta Bukowska z elbląskiej Służby Ochrony Zabytków, tablica z datą 1237, jaką znaleźć można na odrestaurowanej elewacji jednego z budynków przy ul. Kościuszki, przypomina nie tylko o nadaniu Elblągowi praw miejskich, ale także o okresie fundacji młynów. Poza tym jednak o historii całego zespołu niewiele wiadomo.
     Wyremontowany młyn powoli zaczyna swoje nowe życie. Będzie tu hotel, pomieszczenia restauracyjne, winiarnia i ośrodek konferencyjny, które rozpoczną działalność w najbliższych dniach.
     - Od strony ul. Kościuszki widać niewiele, tylko dach - mówi Elżbieta Bukowska. - Kiedy podejdzie się bliżej, okazuje się, jak potężne są to zabudowania i jak pięknie usytuowane na stromej skarpie. W piwnicach oglądać można pozostałości kanału, którym płynęła woda i turbiny.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Super! W koncu czyms w Elblagu mozna sie pochwalic! :) Glebokie wyrazy uznania dla Pana Stefana! Przejezdzam ul. Kosciuszki codziennie i jestem pelen podziwu nad ogromem pracy, jaka wlozono w odbudowe tego obiektu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ZIEMIANIN ELBLASKI(2003-10-08)
 • Panie Stefanie, moje najlepsze gratulacje. Obserwowałem Pańskie dzieło prez cały czas trwania odbudowy i jestem pełen podziwu dla staranności wykonywanych prac, ogromnego szacunku dla miejsca, które Pan wziął pod swoją opiekę.
 • Dołączam się do gratulacji dla byłego Zamechowca.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Obecny Alstomowiec(2003-10-08)
 • Moze redakcja by sie postarala i jakies zdjecie zamiescila??
 • Do redakcji; pisze z zagranicy i chetnie obejzalbym ten mlyn. Cos ostatnio strasznie zaniedbaliscie sie w okraszaniu artykulow fotkami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  aussie(2003-10-08)
 • Świetnie. Gratuluję Panu pomysłu i odwagi na taką potężną inwestycję. Ale do tego dobrze by było żeby ceny były dostępne dla Elblążan i żeby w tym obiekcie nie znalazł sobie miejsca podejrzany światek. O to Pan powinien zadbać chcąc zachować dobre imię. Z poważaniem
 • a moj tatko z ekipa robili cały dach :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  olisia(2003-10-08)
 • olisiu - a wiesz, jak panStefan płacił za tą robotę (piękną z resztą... i bez reszty!)?
 • młyn stoi--------a kto za nim stoi
 • A na korepetycje cały samorząd do tego Pana. Imponująca rzecz - trzeba przyznać - życzę powodzenia, Jeśli ma Pan jakiekolwiek kłopoty z nieruchomościami - chętnie pomogę, a trochę się na tym znam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2003-10-08)
 • Nareszcie ładny hotel w Elblągu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Dark Soldier(2003-10-09)
 • Tylko zeby ceny byly dla normalnych ludzi, to i wziecie bedzie, a i sama sie zatrzymam w mlynie, jak przyjade do Elblaga. Nie podaliscie dokladnego adresu ani telefonu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bozena(2003-10-10)
Reklama