UWAGA!

Czy 16-letni zabójca będzie odpowiadać jak dorosły?

Elbląg, Do Sądu Okręgowego w Elblągu wpłynęło zażalenie prokuratorów na decyzję Sądu Rodzinnego i Nieletnich
Do Sądu Okręgowego w Elblągu wpłynęło zażalenie prokuratorów na decyzję Sądu Rodzinnego i Nieletnich (fot. PS)

16-letni Paweł z Pasłęka, który w marcu tego roku zadał swojej młodszej siostrze śmiertelne ciosy nożem i ranił matkę ma odpowiadać jak dorosły – taką decyzję wydał Sąd Rodzinny i Nieletnich w Elblągu. Nie zgadza się z nią prokuratura.

Przypomnijmy, do tragedii doszło w jednym z pasłęckich mieszkań 11 marca. (16-latek zabił swoją młodszą siostrę). 16-latek kilkakrotnie ugodził nożem swoją 11-letnią siostrę. Rany okazały się śmiertelne. Chłopak zaatakował też matkę – rzucił się na nią z siekierą.
       Przed sądem rodzinnym i nieletnich przyznał się do popełnienia zarzucanych czynów, ale początkowo nie chciał składać wyjaśnień. Zdanie jednak zmienił. Uważał, że rodzice bardziej wyróżniali siostrę, darzyli ją większym uczuciem, co miało go skłonić do takiego zachowania.
       Sąd zdecydował o umieszczeniu chłopaka w schronisku dla nieletnich w Chojnicach. W tym czasie przebadali go psycholodzy i psychiatrzy. Przebywał też na obserwacji w szpitalu psychiatrycznym w Starogardzie Gdańskim.
       To opinia psychiatryczna zaważyła na decyzji Sądu Rodzinnego i Nieletnich, który zdecydował, że 16-letni Paweł będzie odpowiadał za swoje czyny jak osoba dorosła. Akta sprawy trafiły do Prokuratury Rejonowej w Elblągu.
       - Istnieje między nami a sądem spór co do tego, w jakim trybie powinien odpowiadać ten 16-latek – mówi prokurator Jolanta Rudzińska. – Naszym zdaniem, po analizie opinii psychiatrycznej, nie daje ona podstaw do sądzenia go, jako dorosłego. Dlatego właśnie złożyliśmy do Sądu Okręgowego zażalenie na postanowienie Sądu Rodzinnego i Nieletnich o przekazaniu akt do prokuratury.
      
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • tylko tyle powinni przywrócić karę ŚMIERCI !!!
 • Jak widać nie kazdy prokurator nadaje sie na prokuratora, czasami lepiej na obrońcę.
 • Bardzo dobrze, że odpowie za zbrodnię jak dorosły! Nie powinno się litować nad takimi. Popełnił przestępstwo najgorsze jakie jest.
 • To fakt kara powinna być jak dla osoby dorosłej. To nie jest 5 letnie dziecko które nie rozumie co to śmierć. A do tego leczenie jest konieczne, bez wzgledu na to co powie psycholog bo człowiek zdrowy psychicznie nie zabije z takiego powodu (nawet gdyby rzeczywiście rodzice kochali jedno dziecko bardziej) a w dodatku własnej siostry.
 • chyba mial w domu taka sytuacje jak slynny Kopciuszek ze swoja macocha i siostrami. Kopciuszkowi przyszla na pomoc dobra wrozka, a temu chlopakowi nikt nie pomogl. Tak sie domyslam, nie znam sprawy. Bez powodu nie dopuscilby sie takiego czynu.
 • Ależ wszystkie (większość) szesnastolatki mówią że są dorośli, więc czemu nie mają odpowiadać za swoje czyny jak dorośli. Niech zamiast lansu, czy ciucha ważne jeszcze będzie postępowanie. Tak jestem stanowczo ZA!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  rodzic obyty(2009-09-03)
 • Teraz się zacznie hartowanie do następnego zabójstwa. Temu wszystkiemu winni są dorośli Polacy. Nad czym ci fachowcy dyskutują? Osądzić jak dorosłego i dać szansę resocjalizacji.
 • Zamkną go do poprawczaka i za pięc lat wyjdzie. Zrobi to samo!!!TO NIE JEST JUŻ CZŁOWIEK jak na własną matkę siekierę podnosi!!!
Reklama