[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Zadbaj o swoją przyszłość. Idź na wybory!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czy boska Diana wróci do Elbląga?

 
Elbląg, Pomnik nagiej Diany przed  Szkołą Cesarzowej Augusty-Wiktorii (dzisiaj I LO)
Pomnik nagiej Diany przed Szkołą Cesarzowej Augusty-Wiktorii (dzisiaj I LO)

Posąg rzymskiej bogini łowów - Diany - zniknął z krajobrazu Elbląga w 1934 r. Najpierw tylko został wypożyczony, ale potem tak spodobał się Hermannowi Göringowi, że Niemcy już go nie oddały. Obecnie stoi w parku Wrohmannerpark w Spandau na terenie Berlina. Zabiegi o powrót Diany do Elbląga od kilku lat czyni historyk Lech Słodownik. Władze naszego miasta mają nadzieję, że zakończą się one sukcesem.

W 1927 przed dawną Szkołą Cesarzowej Augusty-Wiktorii (dzisiaj I LO) stanął posąg nagiej Diany autorstwa Karla Reinholda Felderhoffa, elblążanina z pochodzenia. W 1934 r. posąg został wypożyczony do Szlezwik-Holsztyna. Następnie spodobał się Göringowi. Obecnie stoi w parku Wrohmannerpark w Spandau na terenie Berlina. Miejsce Diany zajął jak najbardziej historycznie znany i uznany Juliusz Słowacki, dzieło Juliana Leńca, elbląskiego rzeźbiarza. Pomnik ten został odsłonięty w 1981 r., a wykonano go w ówczesnym elbląskim Zamechu.
       Czy po wielu latach jest szansa na to, że boska Diana wróci do Elbląga? 
       - Są duże szanse, że tak będzie - zapewnia elbląski historyk Lech Słodownik. - Ze trzy lata temu podjąłem aktywne starania, ostatecznie u władz w Berlinie - Spandau i otrzymałem wielce obiecujący list od tamtejszych władz - poinformował.kilka dni temu na portalu społecznościowym.
       W liście tym dr Ralf F. Hartmann napisał m.in. że załączniki odnośnie pochodzenia pomnika Diany uzyskały (…) positive Recherchen meine Museumskollegin Frau Dr. Urte Evert (…) i że pismo i załączniki zostały skierowane do kompetencji Senatora Senatu Berlina - Helge Rehders. Przy okazji na jaw wyszedł fakt, że matka dr. Ralfa F. Hartmann’a urodziła się ... w Elblągu. "Będę się cieszył, gdy w dalszym ciągu będę mógł Panu pomóc" - zakończył swój list do Lecha Słodownika.
       O staraniach elbląskiego historyka wiedzą władze naszego miasta.
       - Prezydent Witold Wróblewski  wyraził przychylność i docenia starania Lecha Słodownika - mówi Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. - Ma nadzieję, że zakończą się one sukcesem.
       Byłaby to gratka dla miłośników historii Elbląga. W przedwojennym mieście stały bowiem zaledwie dwa pomniki kobiece - Diany i Nike. Dawniej na postument nie trafiały kobiety z krwi i kości. Częściej zaś właśnie mityczne boginie, figury Matki Boskiej, czy kultowa Syrenka (warszawska).
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama