UWAGA!

Teraz ja - Czy władza nas słucha (czyta)?

Elbląg, zdjęcie z konkursu FotoreportEl, Tłum przed Ratuszem. 11 listopada 2014,
zdjęcie z konkursu FotoreportEl, Tłum przed Ratuszem. 11 listopada 2014, Fot. kasia_dimi

Na łamach elbląskich portali internetowych można znaleźć artykuły napisane z myślą, że czytają je urzędnicy odpowiedzialni za nasze miasto i dzięki nim wyciągną wnioski, które nasuną nowe rozwiązania dla nas mieszkańców, aby żyło nam się lepiej. Może warto przejść się po urzędzie i zapytać naszych włodarzy, czy czytają elbląskie portale i czy pomysły mieszkańców dotyczące poprawy życia w Elblągu brane są pod uwagę?

Temat pierwszy jaki chciałbym poruszyć to zielone strzałki przy sygnalizacji świetlnej w Elblągu, a konkretnie ich brak w miejscach, gdzie zdaniem wielu kierowców powinny być. Większość kierujących pojazdami ignoruje zatrzymywanie samochodu przy włączonej zielonej strzałce, a na to tylko czeka policja (mandat i punkty karne). Czy nie warto wprowadzić w Polsce przepisów podobnych do tych w Niemczech, a mianowicie jeśli nie jest przytwierdzona mała tabliczka STOP, a włączone jest czerwone światło i zielona strzałka, to nie trzeba się zatrzymywać, a jeśli jest tabliczka STOP wtedy trzeba się zatrzymać? U nas tabliczka ze znakiem STOP mogłaby być zawieszona przy równocześnie włączonym świetle zielonym dla pieszych i zielonej strzałce. Oczywiście leży to w gestii ustawodawcy.
       Przyjrzyjmy się skrzyżowaniu ulic Teatralnej, Nowowiejskiej, Dąbka i Królewieckiej. Kierowca jadący ulicą Nowowiejską, zamierzając skręcić w prawo w ulicę Królewiecką, musi pokonać dwa czerwone światła, przy okazji tracąc niepotrzebnie czas, a i przy tym tworzy się duży korek. Wystarczyłoby dodać strzałkę warunkowego skrętu w prawo na sygnalizatorze przy ulicy Nowowiejskiej i następnie zmienić sygnalizację w kierunku ulicy Królewieckiej w taki sposób, aby światło czerwone włączało się tylko w czasie, kiedy nadjeżdża tramwaj, a w pozostałym czasie może być włączone światło zielone. Co by to dało? Nie tworzyłby się niepotrzebny korek chcących skręcić w prawo zarówno w ulicę Dąbka jak i Królewiecką, więcej aut może skręcić w Królewiecką. Trzeba wziąć pod uwagę, że jadący w lewo z ulicy Teatralnej, mogliby swobodnie udać się w kierunku Królewieckiej nie tworząc zatoru razem z tymi co skręcają z ulicy Nowowiejskiej.
       Następna sprawa to ruch pojazdów po ulicach: Hetmańska, 12-Lutego, Płk. Dąbka. Czy przykładem wielu innych miast w Polsce nie byłoby dobrym rozwiązaniem podwyższenie minimalnej prędkości do 70km/h. Jest to główna arteria miasta i w dodatku dwupasmowa. Tutaj należy pogratulować wymiarów chodnika na ulicy 12-Lutego wzdłuż pasażu handlowego.
       Przy okazji warto przypomnieć, że zbyt wolna jazda skutkuje mandatem i punktami. Często można spotkać nadgorliwych kierowców, którzy nie chcąc przekroczyć obowiązującej pięćdziesiątki jadą 30km/h.
       Może ktoś z szanownych czytelników ma inne ciekawe rozwiązania jeśli chodzi o poruszanie się po naszym mieście, to proszę o komentarze - może ktoś w urzędzie weźmie je pod uwagę?
      
Mex.
Liczba publikacji: 34
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
4.8 4 11

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • moze podniesc do 100km/h. .. te glowne alterie Maja dlugosc okolo 300,no moze 500 m. .a strzalki. .. mozna tak jak w np. Turcji wogole zrezygnowac ze swiatel, przepisow itp. .. .a moim zdaniem Autor tego "artykulu" ( czyt. wypocin) ma sieczke zamiast mozgu. .. no i swiateczne zyczenia: zycze ci zeby cie jakis baran potracil na przejsciu dla pieszych jak juz te strzalki zostana zainstalowane
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  12
  RafalLeszczynski(2015-04-03)
 • Ten artykuł powinien ukazać się 1 kwietnia. Autor raczy żartować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  11
  orianka(2015-04-03)
 • szanowny autorze powyższego gniota, w Polsce obowiązuje ruch prawostronny i na jezdni dwupasmowej lewy pas służy tylko do wyprzedzania. Jazda lewym pasem grozi mandatem i takie juz się sypały. Tylko brak kultury kierowców i lenistwo policjantów sprawia, że zatłoczone są oba pasy. Kodeks drogowy się kłania.
 • Dobry artykuł. Śmiem zauważyć ze w naszym urzędzie siedzą betony do których nic nie trafia. Jeśli jest coś modernizowane to tak by utrudnić zycie nam mieszkańcom np. zmniejszanie miejsc parkingowych, zwęzanie ulic, słupki wszędzie gdzie się da i nie chce mi się dalej pisać
 • Bardzo proszę panie prezydencie o pomoc ( pilne !!! ). Proszę o jak najszybsze wyremontowanie ulicy Moniuszki od skrzyżowania z ulicą Szymanowskiego do ulicy Królewieckiej. Tam się nie da jezdzić, mamy już 2015 rok, XXI wiek. Jeszcze raz proszę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  4
  elblążankazakierownicą(2015-04-04)
 • Co niektórzy komentujący nie zrozumieli tekstu, za to wiedzą jak obrażać innych.
 • Pierwszy komentarz nie zrozumienie tekstu. Strzałka w tym miejscu byłaby dobrym rozwiązaniem. Jeśli chodzi o dopuszczalną prędkość na wymienionych ulicach, to rzadko widać aby kierowcy jechali 50km/h Pozdrawiam.
 • W kilku miejscach w Elblągu powinny być wybudowane przejścia podziemne -to pomorze zlikwidować światła.
 • "Czy władza nas słucha', tak na 1 miesiąc, przed wyborami i ani dnia wcześniej : )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  pampi-ZAWADA(2015-04-05)
 • Autor najpierw pisze, że kierowcy nie przestrzegają przepisów i czyha na nich nadgorliwa policja. A potem stwierdza, że większość kierowców jednak przestrzega przepisów za bardzo i jeździ 30 km/h. No to jaki to jest z tymi kierowcami?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  kropkanadu(2015-04-06)
 • przy korycie zawsze siedzą nieudacznicy, którzy wiedzą wszystko lepiej. tak było i będzie, a robole mają na nich robić bez prawa głosu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  zlodziej(2015-04-07)
Reklama

To się czyta

To się komentuje