UWAGA!

Dajmy szansę „Szansie” (śladem publikacji)

 
Elbląg, W tym budynku, zlokalizowanym na terenie Szpitala Miejskiego, mieści się Ośrodek Terapii Uzależnień "Szansa"
W tym budynku, zlokalizowanym na terenie Szpitala Miejskiego, mieści się Ośrodek Terapii Uzależnień "Szansa" (fot. Michał Skroboszewski)

We wtorek informowaliśmy o planowanym zamknięciu Ośrodka Terapii Uzależnień „Szansa”. "Wiadomość pozornie taka jak wiele innych - w końcu przyzwyczailiśmy się ostatnio do tego, że jakaś instytucja kończy działalność, inna się pojawia, brak pieniędzy, brak ludzi…A jednak jest to wiadomość wyjątkowa, powodująca konieczność bicia na alarm i podjęcia szybkich, skutecznych działań" - napisała do nas Ewa Malanowska. 

Nawet jeśli uważacie, że problem uzależnienia nie dotyczy Was - mylicie się. Być może sami nie nadużywacie środków psychoaktywnych, ale rozejrzyjcie się dokoła. Idę o zakład, że macie znajomych, którzy mają z tym problem, znajomych, którzy wychowywali się w rodzinie, w którejś ktoś pił alkohol, znajomych, którzy nałogowo uprawiają hazard, koleżankę, której mąż stosuje wobec niej przemoc po wypiciu paru głębszych? Nie znacie takich? W takim razie na pewno oglądacie telewizję i niejednokrotnie byliście wstrząśnięci doniesieniami o tym, że ktoś maltretuje dziecko, molestuje nieletniego lub spowodował wypadek samochodowy ze skutkiem śmiertelnym pod wpływem alkoholu.
       Nie oszukujmy się. Problem picia, stosowania narkotyków, nałogowego hazardu i innych uzależnień jest znakiem naszych czasów. Nie wytrzymujemy tempa, nie umiemy skutecznie radzić sobie z problemami, depresją. Często stosujemy „lekarstwa” w postaci używek.
       Takie osoby znajdowały ratunek właśnie w „Szansie”. Błędem byłoby sądzić, że była to tylko zwykła poradnia. Nie. To był azyl. Wiem to, bo jakiś czas pracowałam tam wolontaryjnie jako psycholog. Przede wszystkim pracownicy "Szansy", a głównie jej pomysłodawca, twórca i szef - Bogusław Mikulski,  to osobowość na miarę - nie przesadzając - Jerzego Owsiaka. Zapalony propagator idei trzeźwości, profesjonalny terapeuta i pomocna dłoń dla wszystkich, którzy tej pomocy szukają. Własnymi siłami przystosował, wyremontował pomieszczenia, w których stworzył azyl dla setek osób, którzy przewinęli się przez „Szansę” od początku jej trwania. Jak mówią sami pacjenci: "'Szansa' uratowała mi życie” „ "'Szansa' pozwoliła mi znów poczuć się człowiekiem”, „Tylko tam znajdowałem zrozumienie i przystań, zanim stanąłem znów na nogi”. W „Szansie” nikt nikogo nie ocenia, nie wyklucza, każdy nowo przybywający pacjent witany jest z szacunkiem i pełnym zrozumieniem dla jego problemów, otrzymuje skuteczną pomoc.
       O problemach ludzi uzależnionych, wykluczonych, złamanych przez życie mówi się mało. Tacy ludzie nie prezentują się dobrze w opracowaniach miejskich, źle wyglądają na ekranie telewizora. Ale oni są. Są ich rodziny, które nie radzą sobie z uzależnieniem bliskiej osoby. Wiemy, że miasto boryka się z różnego rodzaju innymi potrzebami, problemami, ale zaręczam wam: problemy będą się mnożyć, jeśli zabierzemy możliwość poszukiwania skutecznej pomocy w sprawach najpoważniejszych.
       Jako psycholog codziennie niemal mam do czynienia z pacjentami, których problemy mają początek w alkoholu, narkotykach. Nie chcę sobie nawet wyobrażać, co stanie się, gdy uniemożliwimy ludziom chorym dostęp do skutecznej i profesjonalnej terapii, systemowej terapii, takiej, jaką prowadzi w "Szansie” grupa świetnych terapeutów.
       Wiadomość o planach zamknięcia "Szansy” to nie jest jeden z wielu codziennych newsów prasowych. To jest alarm. Apeluję do wszystkich, którzy mają wpływ na to, by „Szansa” działała, do władz miasta, radnych, organizacji pozarządowych - dajcie „Szansie” szansę!
Ewa Malanowska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Zgadzam się z każdym słowem. "Szansa" to nie jest zwykła przychodnia czy klub, to szansa na lepsze życie dla wielu osób i ich rodzin.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  42
  1
  zaniepokojona(2019-01-30)
 • Ewa Twoje zaangażowanie w sprawę "Szansy" to aktualnie bardzo potrzebne działanie, dziękuję Ci za to i pozwól że podpiszę się oburącz pod popełnionym przez Ciebie tekstem. Ośrodek Szansa, od kilkunastu lat jest bardzo ważną profesjonalną instytucją w leczeniu osób borykających się z różnymi problemami natury psychologicznej. Moi pacjenci także korzystają z terapii w Szansie, dla wielu z nich zespół Bogdana Mikulskiego był " ostatnią deską ratunku". Potrzebna jest płynna kontynuacja bowiem każdy dzień w procesie terapii uzależnień jest na "wagę złota". Mam nadzieję że Pan Prezydent i Jego doradcy a także wszyscy zainteresowani sprawami zdrowia Elblążan znajdą optymalne rozwiązanie - powtarzam dla PŁYNNEJ KONTYNUACJI leczenia wielu pacjentów i ich rodzin.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  32
  1
  BartoszS(2019-01-30)
 • Wróbel to jest gość ,tak zdemoluje miasto że po ruskich wstaliśmy z kolan ,a po nim jedyne co zostanie to wszechobecna patologia ,społeczna,ekonomiczna i gospodarcza.
 • Większość chla z wyboru i nie zamierza tego zmieniać, nawet jeśli po leczeniu czekało by ich lepsze życie. Pasuje im życie w roli zwyrola.
 • Popieram. Jedna z niewielu szlachetnych organizacji pomagająca ludziom w trudnej sytuacji.
 • ngng - tobie też potrzebna jest pomoc szczególnie psychiatry a skoro gardzisz tak ludźmi to przydałoby ci się jakieś odizolowanie od społeczeństwa w ośrodku zamkniętym
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  1
  Rebus.(2019-01-30)
 • Dziekuje Ewa. Pozdrawiam z Anglii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  Pacjent(2019-01-30)
 • Ech, ci pacjenci... :)
 • Elbląg traci następną szansę. Stacza się po równi pochyłej. Pewnie placówka zostanie przeniesiona do Olsztyna.
 • A w Olsztynie są 4 ośrodki terapii.
 • a gdzie reszta komentarz? panie gruchalski, to jest wolna prasa???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  dghxcfyjb(2019-01-30)
 • Mieskamy w mieście które jest tylko sypialnia ,bez żadnej przyszłości. Stajemy się zaściankiem Polski. Miasta w którym mówi się tylko o pieniądzach. A gdzie jest społeczeństwo i jego życie. Nie może tak być aby niszczyć to co jest jedyne w naszym mieście i regionie. Ośrodek który istnieje tyle lat ,wiele razy nagradzany za swoją pracę. Władze miasta ,radni ,wydział zdrowia nie powinni ALE MUSZA temu zaradzić. Zostaniemy bez niczyjej pomocy!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  1
  Pacjent(2019-01-30)
Reklama