
Czy jest możliwe, by nie płacić za prąd, płynący w gniazdkach naszego domu? W myśl najnowszych przepisów i regulacji tak. Możemy stać się producentami własnego prądu i ograniczyć do minimum wydatki na energię elektryczną. Jak tego dokonać? Trzeba zdecydować się na instalacje fotowoltaiczną w naszym domu.
Fotowoltaika – co to takiego?
Instalacja fotowoltaiczna to inaczej mówiąc domowa elektrownia. Panele montuje się na dachu, lub innej dobrze nasłonecznionej powierzchni. Jeśli posiadamy projekt domu z dwuspadowym dachem, to najlepiej ulokować panele na południowej połaci dachu. Jest ona wtedy najbardziej eksponowana na światło słoneczne.
Instalacja fotowoltaiczna działa w prosty sposób. Promienie słońca zamieniane zostają w energię elektryczną, dzięki absorberom energii. Z tak uzyskaną energią możemy zrobić w tym momencie dwie rzeczy, albo magazynować ją na użytek własny w odpowiednich akumulatorach, albo oddać do sieci publicznego dostawcy mediów. Stajemy się wtedy tzw. prosumentami, czyli konsumentami, którzy wytwarzając własną energię generują jej więcej, niż w danej chwili potrafią zużyć. Układ scalony z siecią dostawcy pozwala zarabiać na nadwyżkach energii.

Jak współpracować z sieciami odbiorczymi?
Jeśli zdecydujemy się na instalację fotowoltaiczną nie przekraczającą 40 kW jesteśmy zwolnieni z konieczności wyrabiania koncesji, czy innych uprawnień pozwalających na budowę elektrowni fotowoltaicznej. Naddatek energii – zgodnie z regulacjami – ma obowiązek odebrać od nas zakład energetyczny. Po jego stronie znajdą się również koszty wykonania licznika dwubiegunowego oraz przyłącza do naszej instalacji. Domowa instalacja fotowoltaiczna jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na prąd dla domu jednorodzinnego. W ujęciu średnio rocznym inwestycja się bilansuje. Trzeba jednak założyć, że w okresie o większym nasłonecznieniu nadwyżki przekażemy do sieci dostawcy, by w sezonie jesienno-zimowym odebrać w formie bonifikaty niedobory własnej energii.
Bilans zysków posiadania takiego rozwiązania jest zdecydowanie po stronie inwestora. Stosując instalację fotowoltaiczną jesteśmy w stanie utrzymać gospodarstwo domowe po kosztach opłat stałych i cenie utrzymania licznika.
Mamy również możliwość całkowicie autonomicznego gospodarowania produkowaną przez siebie energią. Wtedy – nie oddając nadwyżek do sieci – tworzymy tzw. wyspę energetyczną. Zaopatrując się w odpowiednie akumulatory i transformator prądu stałego na zmienny możemy nadwyżkami prądu doświetlać teren ogrodu, lub garaż, czy pomieszczenie gospodarcze.
Ile musimy zapłacić?
Koszty instalacji paneli fotowoltaicznych są wyższe niż przykładowe ceny prostszej w budowie instalacji solarnej. Za zestaw bez akumulatora zapłacimy od 8-9 tys. w górę, za akumulator dodatkowo ok 5 tysięcy, co daje kwotę bazową w okolicach 14-15 tys. Koszty należy uzupełnić o cenę montażu. Tu już kwoty wyglądają bardzo różnie, zależnie od wybranej firmy. Za ok 2 tys. zł można już znaleźć firmy, które wykonają takie zlecenie.
Jeśli inwestycja wydaje się nam duża, to pomyślmy jak na przestrzeni lat rosną ceny energii. Taniej nie będzie na pewno, a posiadając własną domową elektrownię jesteśmy w najwyższym stopniu uniezależnieni od dostaw z sieci publicznej. Taki wydatek warto zmieścić w domowym budżecie, gdyż przynosi on wymierne korzyści.
Jaki projekt domu do instalacji fotowoltaicznej?
Przeglądając projekty domów najlepiej wybierać te oferowane bezpośrednio przez producenta. Interesującą ofertę tanich w budowie domów posiada GALERIADOMOW.PL (https://www.galeriadomow.pl/projekty-domow) Wybierając konkretny projekt domu, na którym ma zostać zainstalowana fotowoltaika należy zwrócić uwagę na dach. Najkorzystniej jest wybrać dach dwuspadowy z kalenicą równoległą do drogi. Jedna z połaci dachu powinna być eksponowana na południową, południowo-wschodnią, lub południowo-zachodnia stronę. Takie ułożenie dachu zapewnia najlepsze nasłonecznienie kolektorów. Jeśli wybieramy projekt domu z dachem wielospadowym najlepiej, żeby jedna z połaci (najlepiej największa) była ustawiona którymś z tych kierunków.
Decydując się na fotowoltaikę warto pomyśleć o rozwiązaniach wspomagających energooszczędność naszego domu. Projekty domów zawierające schematy wentylacji mechanicznej z rekuperacją, instalacje solarną, czy pompy ciepła, to najlepsze rozwiązanie. Stosując alternatywne źródła pozyskania energii wybudujemy nowoczesny, energooszczędny dom, w którym będzie nam się żyło przyjemnie i tanio.
Świat stawia na eko styl, warto pomyśleć o takim podejściu do budowy własnego domu, szczególnie, że systemy proekologiczne są obecnie często dotowane z różnego rodzaju programów finansowych.
Początkowa inwestycja wydaje się duża, ale gdy pomyślimy o wyraźnej autonomii i dużym uzależnieniu się od dostaw, skoków cen i zdarzających się przerwach w dostawach, warto zmieścić ten wydatek w domowym budżecie.
---- materiał płatny ----