
Również płoty muszą być piękne! Ładna pogoda jest dobrą okazją ku temu, by właściciele ogrodów i domów wprawili w ruch pędzle i garnki z farbą i pomalowali wynędzniałe przez ostatni rok płoty. Wszędzie widać naszych rzemieślników przy pracy, polerujących na błysk elbląskie płoty. Obok tych pięknie odświeżonych płotów na wielu elbląskich ulicach znajduje się [...] wiele nędznych, wygiętych i zardzewiałych siatek, które szpecą całą okolicę.
Wystarczy przejść się tymi ulicami, by szybko dostrzec, jak bardzo płoty te są zaniedbane i jakiej odnowy wymagają. Jako że z okazji wielkiego jubileuszu trwają prace nad upiększaniem naszego miasta, ważnym zadaniem jest, by wstrętne płoty jak najszybciej zniknęły [...] (WZ, poniedziałek, 12.04.1937 r.).
Cicha ulica Wapienna
Tak długo jak w Elblągu stał zamek, który wznosił się po obu stronach ulicy Wapiennej (niem. Kalkscheunstraße) wzdłuż dziś wyschniętej rzeki Kumieli, ulica ta nie istniała. Można przypuszczać, że u stóp zamkowych murów prowadziła wąska ścieżka, która nie pokrywała się z dzisiejszą ulicą Wapienną. Przynajmniej część tej ulicy leżała na byłym terytorium zamku. Opowiadaliśmy o tym wielokrotnie przy okazji wykopalisk, które wkrótce będą kontynuowane na podwórzu szkoły handlowej, a podczas których odkryto potężne stare zamkowe mury. Wykopaliska te sprawiły, że w centrum zainteresowania znalazła się ulica Wapienna [...]. Bębnienie lancknechtów i śpiew naszych dziewcząt i chłopców z Hilterjugend wraz z radosnymi okrzykami uczniów i uczennic szkoły handlowej wprowadza na tę ulicę ciepło i świeży powiew (WZ, poniedziałek, 12.04.1937 r.).
Elbląski Pimpf w Szkole Adolfa Hitlera
Dzisiaj w Królewcu (niem. Königsberg) spotkało się 30 chłopców z różnych części Prus Wschodnich wyłonionych do Szkoły Adolfa Hitlera. Wśród nich znalazł się, spełniający kryteria dopuszczenia do Szkół Adolfa Hitlera pod względem fizycznym i umysłowym, elbląski pimpf [Mianem pimpf byli nazywani małoletni członkowie organizacji w strukturach Hitlerjugend zwanej Deutsches Jungvolk. Zrzeszała ona chłopców w wieku 10–14 lat. Członkowie DJ byli uczeni od najmłodszych lat lojalności wobec Adolfa Hitlera oraz przykładania uwagi do rozwijania siły fizycznej, witalności, odwagi oraz zainteresowania militaryzmem – Wikipedia]. Chłopcy udadzą się dzisiaj pod przywództwem przewodniczącego plemienia 297 z Elbląga Ramstettera do zamku szkoleniowego Krössinsee [Ordensburg Krössinsee – nazistowski ośrodek szkoleniowy nad jeziorem Krosibo na terenie Krosina (dawnej wsi, współcześnie osiedla Złocieńca), działający w latach 1936–1945. Był jednym z trzech utworzonych na terenie III Rzeszy ośrodków szkoleniowych tego typu. Był to obiekt, którego zadaniem było przygotowanie młodych Niemców do wykonywania zadań w aparacie partyjnym NSDAP, miała to być swego rodzaju kuźnia kadr NSDAP – Wikipedia] (WZ, poniedziałek, 12.04.1937 r.).
Elblążanie będą świętować urodziny Führera – Parada elbląskich oddziałów przy ulicy Królewieckiej
Program na 20 kwietnia, urodziny naszego Führera i kanclerza Niemiec jest już dopięty na ostatni guzik ze wszystkimi szczegółami. Podobnie jak w latach ubiegłych tak i w tym roku program sporządzili partia i Wehrmacht. Szczegółowo ustalono następujące imprezy: o godzinie 11 w koszarach artylerii przy ulicy Królewieckiej (niem. Königsbergerstraße) odbędzie się defilada wszystkich elbląskich oddziałów przed dowódcą dywizji, generałem porucznikiem Wodrigiem. Na defiladę zaproszono prominentnych gości. Poza tym w roli widzów w defiladzie wezmą udział formacje partyjne i innych struktur oraz krajowe związki. Podczas parady zostaną zaprezentowane nowe flagi poszczególnych oddziałów. Wieczorem we wszystkich okręgach miejskich i wiejskich odbędą się uroczyste spotkania partyjne, w których wezmą udział przedstawiciele SA, SS i NSRR. Będą one wypełnione muzyką, deklamacjami, uroczystymi przemowami oraz uczczeniem osoby Führera. Członkowie partii spędzą ze sobą tego dnia kilka godzin. Uroczystości powinny zakończyć się o godz. 20.30, żeby wszyscy mogli usłyszeć transmisję z uroczystości, która odbędzie się na placu Królewskim w Monachium. [...] (WZ, środa, 14.04.1937 r.).