UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... mieszkańcy odświeżali miasto na wiosnę

 Elbląg, Pomost Rybacki (targ rybny) przed wojną
Pomost Rybacki (targ rybny) przed wojną

Również płoty muszą być piękne! Ładna pogoda jest dobrą okazją ku temu, by właściciele ogrodów i domów wprawili w ruch pędzle i garnki z farbą i pomalowali wynędzniałe przez ostatni rok płoty. Wszędzie widać naszych rzemieślników przy pracy, polerujących na błysk elbląskie płoty. Obok tych pięknie odświeżonych płotów na wielu elbląskich ulicach znajduje się [...] wiele nędznych, wygiętych i zardzewiałych siatek, które szpecą całą okolicę.

Wystarczy przejść się tymi ulicami, by szybko dostrzec, jak bardzo płoty te są zaniedbane i jakiej odnowy wymagają. Jako że z okazji wielkiego jubileuszu trwają prace nad upiększaniem naszego miasta, ważnym zadaniem jest, by wstrętne płoty jak najszybciej zniknęły [...] (WZ, poniedziałek, 12.04.1937 r.).

 

Cicha ulica Wapienna

Tak długo jak w Elblągu stał zamek, który wznosił się po obu stronach ulicy Wapiennej (niem. Kalkscheunstraße) wzdłuż dziś wyschniętej rzeki Kumieli, ulica ta nie istniała. Można przypuszczać, że u stóp zamkowych murów prowadziła wąska ścieżka, która nie pokrywała się z dzisiejszą ulicą Wapienną. Przynajmniej część tej ulicy leżała na byłym terytorium zamku. Opowiadaliśmy o tym wielokrotnie przy okazji wykopalisk, które wkrótce będą kontynuowane na podwórzu szkoły handlowej, a podczas których odkryto potężne stare zamkowe mury. Wykopaliska te sprawiły, że w centrum zainteresowania znalazła się ulica Wapienna [...]. Bębnienie lancknechtów i śpiew naszych dziewcząt i chłopców z Hilterjugend wraz z radosnymi okrzykami uczniów i uczennic szkoły handlowej wprowadza na tę ulicę ciepło i świeży powiew (WZ, poniedziałek, 12.04.1937 r.).

 

Elbląski Pimpf w Szkole Adolfa Hitlera

Dzisiaj w Królewcu (niem. Königsberg) spotkało się 30 chłopców z różnych części Prus Wschodnich wyłonionych do Szkoły Adolfa Hitlera. Wśród nich znalazł się, spełniający kryteria dopuszczenia do Szkół Adolfa Hitlera pod względem fizycznym i umysłowym, elbląski pimpf [Mianem pimpf byli nazywani małoletni członkowie organizacji w strukturach Hitlerjugend zwanej Deutsches Jungvolk. Zrzeszała ona chłopców w wieku 10–14 lat. Członkowie DJ byli uczeni od najmłodszych lat lojalności wobec Adolfa Hitlera oraz przykładania uwagi do rozwijania siły fizycznej, witalności, odwagi oraz zainteresowania militaryzmem – Wikipedia]. Chłopcy udadzą się dzisiaj pod przywództwem przewodniczącego plemienia 297 z Elbląga Ramstettera do zamku szkoleniowego Krössinsee [Ordensburg Krössinsee – nazistowski ośrodek szkoleniowy nad jeziorem Krosibo na terenie Krosina (dawnej wsi, współcześnie osiedla Złocieńca), działający w latach 1936–1945. Był jednym z trzech utworzonych na terenie III Rzeszy ośrodków szkoleniowych tego typu. Był to obiekt, którego zadaniem było przygotowanie młodych Niemców do wykonywania zadań w aparacie partyjnym NSDAP, miała to być swego rodzaju kuźnia kadr NSDAP – Wikipedia] (WZ, poniedziałek, 12.04.1937 r.).

 

Elblążanie będą świętować urodziny Führera – Parada elbląskich oddziałów przy ulicy Królewieckiej

Program na 20 kwietnia, urodziny naszego Führera i kanclerza Niemiec jest już dopięty na ostatni guzik ze wszystkimi szczegółami. Podobnie jak w latach ubiegłych tak i w tym roku program sporządzili partia i Wehrmacht. Szczegółowo ustalono następujące imprezy: o godzinie 11 w koszarach artylerii przy ulicy Królewieckiej (niem. Königsbergerstraße) odbędzie się defilada wszystkich elbląskich oddziałów przed dowódcą dywizji, generałem porucznikiem Wodrigiem. Na defiladę zaproszono prominentnych gości. Poza tym w roli widzów w defiladzie wezmą udział formacje partyjne i innych struktur oraz krajowe związki. Podczas parady zostaną zaprezentowane nowe flagi poszczególnych oddziałów. Wieczorem we wszystkich okręgach miejskich i wiejskich odbędą się uroczyste spotkania partyjne, w których wezmą udział przedstawiciele SA, SS i NSRR. Będą one wypełnione muzyką, deklamacjami, uroczystymi przemowami oraz uczczeniem osoby Führera. Członkowie partii spędzą ze sobą tego dnia kilka godzin. Uroczystości powinny zakończyć się o godz. 20.30, żeby wszyscy mogli usłyszeć transmisję z uroczystości, która odbędzie się na placu Królewskim w Monachium. [...] (WZ, środa, 14.04.1937 r.).

tłum. DK

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama